Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Společnost O2 propagovala značku spojovanou s neonacisty

  20:24

Aktualizováno. Zákazníci O2 dostávali 20procentní slevu na oblečení značky Thor Steinar, jež je ve světě považováno za uniformu neonacistů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno o reakci společnosti Telefónica Czech Republic. Koncern Telefónica Czech Republic si zřejmě vyhlédl novou cílovou skupinu. Svým zákazníkům v sekci výhody nabízí vedle slev do Baumaxu a Tescomy také dvacetiprocentní slevu na oblečení Thor Steinar – oblečení, které magazín Stern ve své reportáži nazval „hadry neonacistů“. Časopis Zeit zase píše o značce Thor Steinar jako o „designérovi pravicových extremistů“.

Výhodu lze uplatnit osobně v Praze a v Plzni anebo v e-shopu společnosti. O2 na webu upozorňuje, že se v případě Thor Steinar jedná o legendární značku. Oblečení je pohodlné, z nejkvalitnějších materiálů a pyšní se precizním zpracováním. Výhodu lze navíc uplatnit také na „proslulé“ značky Lonsdale, Yakuza, Ben Lee anebo Pit Bull. Co už ale koncern svým zákazníkům neprozradil: Thor Steinar, podobně jako výše jmenované značka, je vskutku kontroverzní. Dle německého ústavního soudu se totiž jedná o oblečení oblíbené u pravicových extremistů. V tričku Thor Steinar by tak zákazníky O2 nepustili například do německého Bundestagu anebo na řadu fotbalových stadionů.

„Je to nedopatření, ke kterému došlo, jelikož zaměstnanec neznal historii této značky. Ještě dnes nabídku stáhneme," řekl ČESKÉ POZICI mluvčí O2 Hany Farghali s tím, že ono „nedopatření“ bylo předmětem pondělní firemní porady.

Vyjádření společnosti Telefónica:

Společnost Telefónica Czech Republic reaguje na podněty zákazníků týkající se nabídky programu Extra výhody. Vzhledem k pověsti jedné ze značek oblečení v nabídce jsme se rozhodli tuto nabídku ukončit.
Společnost Telefónica Czech Republic si zakládá na hodnotách tolerance a rovnosti příležitostí. Omlouváme se všem, kterých se zařazení konkrétní značky do programu Extra výhody mohlo dotknout a děkujeme všem zákazníkům za jejich podněty.

Hra na hranici trestnosti

Značku Thor Steinar založil v roce 2002 německý neonacista Axel Kopelke. Do prvních konfliktů se zákonem se dostala v roce 2004, kdy byla ve Spolkové republice pro propagaci nacismu dočasně zakázána. Výrobce proto změnil původní logo, jež se podobalo runovému symbolu Wolfsangel, původnímu znaku NSDAP a později holandských jednotek SS – a oblečení se vesele prodávalo dál. Slovo „thor“ odkazuje na severského boha hromu, „steinar“ podle některých oslavuje nacistického generála SS Felixe Steinera.

Také v Česku způsobilo kontroverzní oblečení jejím distributorům problémy. V roce 2004 policie vtrhla dle informací serveru iDnes do několika obchodů a zabavila tam zboží Thor Steinar za půl milionu korun. Prodejce policie podezřívala z propagace fašismu na základě expertizy soudního znalce Miroslava Gregoroviče. Obvinění ale nepadlo. Soudnímu projednání se ale značka nevyhnula v Německu.

thor

V tričku Thor Steinar by zákazníky O2 nepustili například do německého Bundestagu anebo na řadu fotbalových stadionůNapříklad soud v Braniborsku uvedl, že je značkou používané gotické písmo často spojováno s Třetí říší a glorifikuje Wehrmacht. Německé úřady mimo jiné uvádějí tričko s nápisem Flugschule a obrázkem německého stíhacího letounu Messerschmitt Me 262 Schwalbe, který byl Adolfem Hitlerem často označován za „Wunderwaffe“, která mu vyhraje válku. Populární jsou také trička s nápisem „Weidmanns Heil“ a siluetou samopalu.

„Tato hra na hranici trestnosti je pro sortiment značky charakteristická. Jednoznačně oslovuje pravicové extremisty, kteří ji na svých webech označují za ‚ke hnutí patřící‘. Takové oblečení se nenosí bez důvodu. Mezi pravicovými extremisty k identifikaci slouží i nová loga,“ soudí expert na extremismus braniborské vlády.

Na popularitě značce neubrala ani skutečnost, že ji v roce 2009 převzali obchodníci ze Spojených arabských emirátů. Národně demokratická strana Německa (NPD) sice poté vyzvala k bojkotu značky, později se ale objevily informace, že byla celá akce vyvolána uměle proto, že výrobce stranu odmítl sponzorovat. V červnu 2012 se osmičlenná frakce NPD objevila v oblečení Thor Steinar na zasedání saského zemského sněmu a byla následně vyvedena policií. V lednu 2012 Thor Steinar otevřel ve východoněmeckém Chemnitzu obchod pod názvem Brevik. Jde sice o jméno norského města, mnozí však v názvu vidí odkaz na Anderse Breivika. Tamní úřady aktuálně hledají způsoby, jak obchod uzavřít.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!