Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Společnost Czech Coal přestala uplácet Litvínov

  10:45

Těžaři vypověděli Litvínovu smlouvu o spolupráci a zastavili finanční pomoc v průměrné roční výši 7,5 milionu korun.

Představitelé Litvínova měli až do včerejška za to, že podpora 290 korun na obyvatele a rok od společnosti Czech Coal je jen symbolickou částkou pro občany Litvínova, aby lépe snášeli překračování hygienických limitů způsobené těžbou, devastaci okolní krajiny a strukturální nezaměstnanost.

Czech Coal se však chová tak, jako by věnovaná částka byla úplatkem za loajalitu. Ředitelka pro regionální politiku firmy Liběna Novotná zdůvodňuje vypovězení smlouvy o podpoře Litvínovu tím, že „postoje starosty Milana Šťovíčka prezentované jako stanovisko města Litvínova, jsou podle (dceřiné firmy Czech Coal) Litvínovské uhelné v rozporu s touto smlouvou.“

Samozřejmě jde především o limity těžby vyhlášené v roce 1991 vládou České republiky. Představitelé Litvínova na nich trvají. „Jsem zavázán občanům, kteří v posledních volbách dali hlas stranám, které jsou proti porušení limitů,“ uvádí Šťovíček (VV). Takové výroky těžařům vadí. Oporu však Šťovíček může hledat i v referendu z roku 2006. Není sice právně závazné, přestože se k němu dostavilo víc občanů – 38 procent – než do té doby chodilo k volbám. Jeho výsledek je každopádně jednoznačný, protože k urnám dorazilo 95 procent voličů deklarovat svůj zájem na neporušení limitů.

Těžba v roce 2012 neskončí

Samozřejmě jde především o limity těžby vyhlášené v roce 1991 vládou České republiky

Starostou, který smlouvu s Mosteckou uhelnou společností v roce 1998 podepisoval, byl Vlastimil Doležal. Tvrdí, že ne město, ale důlní společnost porušuje podmínky dohody. „I když to není ve smlouvě výslovně uvedeno, smlouva byla podepsána v době, kdy Mostecká uhelná společnost (MUS) deklarovala dodržení limitů,“ říká Doležal. A cituje ředitele MUS Aleše Buriana, který 11. října 1994 napsal starostovi Horního Jiřetína: „Vzhledem k hodnocení přínosů, rizik a ekonomické efektivnosti je ze současného pohledu podnikatelského subjektu … nejpřijatelnějším řešením varianta s ukončením těžby okolo roku 2012. Toto rozhodnutí vychází z dostupných podkladů a podmínek pro rozhodování na úrovni akciové společnosti a současně jím lze dodržet linie územně ekologických limitů,“ napsal tehdy Burian.

„Současný krok Litvínovské uhelné, která je těžební společností ve skupině Czech Coal, není ničím jiným než pokusem vydírat Litvínov a okolní obce. Ne náhodou rozeslala dopis, který se týká Litvínova, na všechny obecní úřady. Aby si zastupitelstva obcí pěkně rozmyslela mít něco proti těžbě a být pro (zachování) limitů,“ charakterizuje současnou situaci tehdejší starosta a dnešní zastupitel Doležal. A dodává: „Pro firmu, která takovým způsobem narušuje životní prostředí, by mělo být morální povinností, aby podporovala ohrožené obce. Necelé tři stovky na občana Litvínova byly stejně jenom almužna,“ myslí si Doležal.

Jak sdělil místostarosta Dolního Jiřetína Vladimír Buřt, takovéto milodary od firmy, jež si brousí zuby na to, aby lidem zbourala jejich městečko, Horní Jiřetín z principu odmítl. Má ovšem snazší situaci v tom, že za těžbu ve svém katastru dostává na zvelebení obce zákonem daný státní příspěvek.

Nečasův veletoč

Horší je, že Czech Coal miliardáře Pavla Tykače tahá za provázky samotného premiéra. Jak lehce Petr Nečas na úterním energetickém kongresu připustil, že by se po roce 2015 mohlo těžit za současnými územními limity! Svůj politický veletoč zdůvodnil: „Vláda se zavázala, že neprolomí limity těžby uhlí. Pravdou však je, že tyto limity nemají žádnou oporu v českém právním řádu. Jinými slovy: pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může a také nemusí vést k těžbě uhlí v předmětném území,“ řekl Nečas.

Máme na nejvyšším výkonném postu úplného naivku, nebo člověka, který musí poslouchat mocné průmyslníky ze zákulisí? Domyslel vůbec, jak by takové dohody mezi tvrdými těžaři a urputnou částí obyvatel probíhaly?

Premiérův postoj zásadně odmítají veškeré zaangažované nevládní organizace. Za všechny ocitujme Terezu Otcovskou z litvínovské „nevládky“ Kořeny: „Petru Nečasovi jsme věřili. Včera se bohužel ukázalo, že jde o podrazáka, na jehož slovo se nedá spolehnout. Pokud nyní říká, že se limity mohou prolomit a nemají oporu v právním řádu, považuje koaliční smlouvu za cár papíru, nebo by si ji měl ještě dnes přečíst… Zjistil by, že právě k onomu právnímu zajištění se vláda zavázala.“