Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Spojenectví Maďarska a Ruska je pouze taktické

Evropa

  13:02
Maďarský premiér Viktor Orbán je v Moskvě považován za politika, jenž brání národní zájmy, a má k Rusku nejvyrovnanější přístup. Současně si však ruský prezident Vladimir Putin o Orbánovi nedělá iluze. ČESKÁ POZICE se proto zeptala ruských, francouzských, polských a maďarských expertů na to, co je cílem Putinovy návštěvy Budapešti.

Demonstranti v maskách Vladimira Putina a Viktora Orbána protestují v Londýně proti politice maďarské vlády. foto: ČTK

Návštěvu Vladimira Putina v Budapešti v úterý 17. února sleduje svět velmi pozorně. Podle oficiálních vyjádření je hlavním bodem jednání vedle ukrajinské krize hospodářská spolupráce – především smlouva o dlouhodobých dodávkách ruského plynu, jež vyprší během letošního roku.

Analytici se však dohadují, co je skutečným cílem návštěvy, která z obou zúčastněných stran ji dokáže lépe využít ve svůj prospěch a jak lze charakterizovat maďarsko-ruské vztahy. Podle většiny analytiků z Ruska, Francie, Polska a Maďarska, s nimiž ČESKÁ POZICE mluvila, může být Putinova budapešťská cesta úspěchem pro obě strany.

Příznivá konstelace

Konstelace hvězd je mimořádně příznivá, neboť za současné situace mohou obě strany od setkání získat, co si přejí, a navíc vůbec ne ke škodě druhé strany. Proto by podle Alexeje Muchina, šéfa Centra pro politické informace, poradenské firmy blízké Kremlu, mohly být obě strany s výsledky jednání spokojeny. V další fázi diplomatické ofenzivy zahájené v uplynulých měsících může Moskva opět vyvrátit, že nastávala její izolace.

Konstelace hvězd je mimořádně příznivá, neboť za současné situace mohou obě strany od setkání získat, co si přejí, a navíc vůbec ne ke škodě druhé strany

Muchin je přesvědčen, že tato Putinova návštěva Budapešti je především vyjádřením díků za to, že se Maďarsko neobrátilo k Rusku ani v těžkých chvílích zády. Pragmatismus Budapešti může získat konkrétní podobu i materiálně, ruský odborník však odmítá, že by si Kreml případnými bonusy chtěl Maďarsko koupit.

„Kromě pragmatismu je také důležitou spojnicí, že si oba státy vysoce cení suverenity. To, jak Budapešť usiluje o svou nezávislost, si zasluhuje respekt,“ doplňuje svého kolegu Sergej Michejev, ředitel moskevského Ústavu pro výzkum politické konjunktury.

Kritika sankcí

„Dnešní Moskvu pojí s dnešní Budapeští určitá stylistická podobnost, hospodářský pragmatismus a konzervativní hodnoty,“ soudí Jevgenij Minčenko. Ruský politolog vyzdvihuje, že Maďarsko má momentálně v Rusku dobrou pověst.

U Kremlu získal Orbán kredit především díky zdůrazňování nesmyslnosti protiruských sankcí a kritickému postoji vůči Bruselu

Maďarský premiér Viktor Orbán je dnes v Moskvě považován za politika, jenž účinně brání národní zájmy a zároveň má k Rusku nejvyrovnanější přístup. „Z členských zemí Evropská unie má Moskva nejlepší vztahy snad právě s Maďarskem, proto není žádným překvapením, že Putin cestuje zrovna do Budapešti,“ prohlašuje Minčenko.

Ruský odborník se domnívá, že u Kremlu získal Orbán kredit především díky zdůrazňování nesmyslnosti protiruských sankcí a kritickému postoji vůči Bruselu, přestože základy tohoto vztahu jsou starší a spočívají na významných projektech. Pro Moskvu je obzvlášť důležité, aby měla v otázce sankcí v Bruselu své zastánce, kteří proti této politice argumentují, i když ji při hlasování třeba nevetují.

Nervozita a obavy Západu

To také zdůrazňuje Arnaud Dubien, ředitel francouzsko-ruského analytického centra L’Observatoire se sídlem v Moskvě. Podle něho má takové setkání pro Kreml v této chvíli mimořádný význam, neboť díky němu může demonstrovat, že ne všechny členské státy EU poslouchají Brusel a že nejen rozvíjejí vztahy s Moskvou, ale za současné napjaté mezinárodní situace dokonce přivítají ruského prezidenta.

Západní diplomatické kruhy sledují koketování Budapešti s Moskvou s nervozitou a obavami

Budapešť však také může všem členským zemím EU, které na ni vyvíjejí tlak, a především Washingtonu dokázat, že má skutečně vlivné zastánce. „Za současné situace toho navíc může u Putina hodně dosáhnout. Výhodné ceny plynu, úvěry, zkrátka a dobře Rusko jen sotva neprojeví svůj dík,“ souhlasí s ruskými analytiky Dubien.

Francouzský expert zároveň upozorňuje, že si Putin ve vztahu k Orbánovi nedělá iluze, neboť Maďarsko na rozdíl od Řecka odsuzuje sankce pouze slovně, zatímco v praxi se podřizuje společné vůli EU. „Ve skutečnosti tudíž nejde o nic víc než o taktické spojenectví,“ domnívá se Dubien. A dodává, že navzdory tomu západní diplomatické kruhy sledují koketování Budapešti s Moskvou s nervozitou a obavami.

Euratlantická solidarita

Bartosz Cichocki, komentátor polského rozhlasu věnující se problematice východní Evropy, se domnívá, že vyvstává oprávněná otázka, zda tyto kroky Budapešti nenarušují euratlantickou solidaritu. Ruská zahraniční politika se totiž podle něho soustřeďuje výhradně na to, aby v otázce ukrajinské krize prolomila dosavadní jednotu Západu.

Vyvstává oprávněná otázka, zda kroky Budapešti nenarušují euratlantickou solidaritu

„Nedokážeme-li se dohodnout s EU, potom se dohodneme s jejími jednotlivými členskými zeměmi. To se jeví schůdnější cestou. Stejně bychom se však mohli ptát také my, neboť ani k urovnání ukrajinské krize necestovali do Minsku představitelé unie, ale francouzský prezident a německá kancléřka. Jak si to potom celé vysvětlit?“ kontruje polskému analytikovi Michejev, dle něhož nerozděluje EU ani zdaleka tolik Rusko jako USA.

Zatímco podle Michejeva je současné datum schůzky z hlediska jednání o dodávkách plynu ideální k uzavření kompromisu výhodného rovněž pro Maďarsko, jeho polský kolega se domnívá, že by maďarská vláda neměla za současné situace uzavírat s Ruskem žádnou významnější dohodu.

Zisk i ztráta

Pro uzavření dohod dle Cichockého nyní nehovoří ani hospodářské úvahy, neboť Moskva je dnes vzhledem ke svým problémům nedůvěryhodným partnerem, a je otázkou, zda by své závazky byla schopná plnit. Jak prohlašuje Cichocki, k uzavření smlouvy o dlouhodobých dodávkách není právě vhodná chvíle ani proto, že tento trh se v současnosti významně mění a bylo by třeba zaměřit se spíše na možnosti alternativního zásobování, aby nemusel být obchod uzavřen na základě ruských podmínek.

Maďarsko může vydělat na ceně plynu, ale zároveň tím hodně ztratit kvůli rostoucí nedůvěře jeho spojenců

„Rusko může nyní samozřejmě slevit, díky čemuž může Maďarsko vydělat na ceně plynu, ale zároveň tím hodně ztratit kvůli rostoucí nedůvěře jeho spojenců,“ říká Cichocki. Uzavření smlouvy o dodávkách plynu je však dle Andráse Deáka také nevyhnutelné. Výzkumný pracovník Ústavu světového hospodářství Maďarské akademie věd soudí, že v politickém smyslu jsou navíc nyní příznivější podmínky pro dosažení dobré smlouvy, neboť úspěch návštěvy je v zájmu obou stran.

Podle maďarského odborníka existuje velká šance na splnění vytyčeného cíle, jímž je uzavření flexibilnějšího kontraktu na kratší období, i když jeho dosažení není v této době vzhledem k odehrávajícím se změnám na trhu jednoduché. Právě z tohoto důvodu by dle něho neměl obchod podobného významu, jako je rozšiřování jaderné elektrárny Paks, dojednávat jen samotný premiér. Podle Deáka musí být v pozadí jednání přítomna i politika, v první řadě však jde o odbornou otázku.

Autor: