Lidovky.cz

Špionážní megaskandál z dob vlády socialistů v Maďarsku: Padl verdikt

  7:38

Odsouzení dvou bývalých ředitelů tajných služeb a jednoho ministra se zapíše do maďarských, ale možná i světových dějin tajných služeb.

Zleva György Szilvásy, Lajos Galambos a Sándor Laborc. foto: repro Magyar NemzetČeská pozice

V závěru minulého týdne skončilo první kolo největšího a bezprecedentního špionážního skandálu v Maďarsku od roku 1989 – v případu s ruským pozadím byli odsouzeni dva bývalí ředitelé tajných služeb a jeden ministr z éry socialistické vlády Ference Gyurcsányho.

Vojenský senát soudu v Debrecínu poslal do vězení na dva roky a deset měsíců bývalého ministra odpovědného za chod tajných služeb Györgyho Szilvásyho a stejně dlouhý trest vyměřil bývalému šéfovi Národního bezpečnostního úřadu (NBH) Lajosi Galambosovi. Jeho nástupce Sándor Laborc, absolvent moskevské akademie KGB, který úřad vedl v letech 2007 až 2009, dostal roční podmíněný trest. Zdůvodnění rozsudku, které soudce přečetl s vyloučením veřejnosti, bylo až do roku 2041 označeno za státní tajemství.

Tito tři vysoce postavení úředníci se bezesporu zapíšou do novodobých maďarských, ale možná i světových dějin tajných služeb, protože podle dostupných informací nelze najít případ, kdy by ředitel rozvědky a jeho nadřízený ministr šli do vězení za špionáž.

Falešní Bulhaři

Co je podstatou špionážní aféry, jejíž aktéři mohli dostat až osm let vězení? Podle dosud zveřejněných informací přispělo vedení tajných služeb v době vlády Ference Gyurcsányho (září 2004 až duben 2009) k tomu, že se informace poškozující zájmy Maďarska mohly dostat z Národního bezpečnostního úřadu do ruských rukou.

Konkrétně šlo o to, že šéf NBH Lajos Galambos v roce 2007 pověřil soukromou firmu z Bulharska, aby v rozvědce provedla „lustraci lidských zdrojů“ (jak úžasný eufemismus). Jenže prověrky údajně prováděli členové ruského útvaru vydávající se za bulharský tým odborníků na informatiku. Úkolem falešných „Bulharů“ bylo za pomoci detektorů lži odhalit, jakými cestami prosakují tajné informace k tehdy opozičnímu Fideszu, současné vládní straně premiéra Viktora Orbána. Místo toho se stal opak – tajné informace o maďarské rozvědce se mohly dostat do rukou cizí mocnosti.

A to není všechno. „Bulharská firma“ v centrále maďarské tajné služby dokonce vybudovala vlastní informační zázemí. Technologii na území Maďarska propašovala přes terminál pro malá letadla budapešťského letiště Ferihegy. Pomáhala jim při tom letištní služebna tajné služby a soukromá firma, která provozovala obranné systémy letiště.

Nad případem, vedle nějž aféra Jany Nagyové s vojenskou tajnou službou bledne, nevěřícně kroutí hlavou odborníci na bezpečnost. Nechápou hlavně skutečnost, že do centrály maďarské tajné služby byla, ať už z jakéhokoliv důvodu, vpuštěna cizí firma.

Nízké tresty, nebo zinscenovaný proces?

Rozsudek je nepravomocný, avšak státní zástupce bude žádat vyšší tresty. Za nízké považují sankce odborníci na bezpečnost a někteří vládní politici, rozsudek prý vysílá negativní signál zástupcům bezpečnostní komunity, že pácháním protistátních zločinů mnoho neriskují. Opoziční socialisté označili proces za zinscenovaný do té doby, dokud nebude soudní spis odtajněn. Odsouzený ministr pro tajné služby Szilvásy tvrdí, že ho soud posílá do vězení bez důkazů. Advokáti doufají, že odvolací soud všechny odsouzené osvobodí.

Vládní Fidesz: „Verdikt soudu jasně ukázal, že mafiánská levice představuje pro Maďarsko nebezpečí“Vládní Fidesz ústy svého komunikačního ředitele Mátého Kocsise rozsudek uvítal slovy, že se exministr Szilvásy, údajná ústřední postava mafiánské levice, která ekonomicky i morálně zdevastovala zemi, může dostat do vězení. „Verdikt soudu jasně ukázal, že mafiánská levice představuje pro Maďarsko nebezpečí,“ řekl.

Předseda Maďarské socialistické strany Attila Mesterházy hodnotil pouze trest, který dostal bývalý ministr pro tajné služby. „Věříme, že György Szilvásy je nevinný. Žádáme odtajnění příslušných dokumentů, protože pouze tato transparentní cesta může prokázat, že postup státních zástupců a soudu byl čistý, ale i to, zda kauza nevznikla na politickou objednávku,“ prohlásil šéf socialistů.

Bývalý socialistický premiér Gyurcsány na rozsudek zatím reagoval pouze prostřednictvím videoblogu na Facebooku. Za procesem proti bývalým spolupracovníkům vidí jednoznačně aktivitu současného premiéra Viktora Orbána. Gyurcsány nešetřil ani soudce, jemuž vzkázal, že padne spolu s Orbánem, že bude sám sebe nenávidět a že ho budou trápit výčitky svědomí.

Absurdní kauza, absurdní rozsudek

András Gálszécsy, který byl začátkem devadesátých let ministrem zodpovědným za tajné služby ve vládě konzervativního (již zesnulého) premiéra Józsefa Antalla, prohlásil, že mezinárodní ztráta důvěry, kterou kvůli této kauze maďarské tajné služby utrpěly, byla změnou vlády v roce 2010, kdy se k moci dostal Orbánův Fidesz, již napravena.

„U nás od této doby došlo k takovým personálním změnám, které podle mého názoru uklidnily vedení spojeneckých tajných služeb. Je jasné, že v době, kdy naši partneři zjistili, že v centrále maďarské rozvědky pracují cizinci, kvalifikované informace s námi sdíleli velmi opatrně a až po procedění. Rovněž došlo k významným negativním změnám ve vzájemné spolupráci. Ale tento stav už patří minulosti,“ řekl Gálszécsy.

Bývalý pravicový ministr zodpovědný za chod tajných služeb tvrdí, že ani u našich spojenců, ani v případě jiných států nikdy v životě neslyšel, že by nějaká tajná služba pustila takzvané odborníky cizího státu do vlastní centrály, aby prověřovala důvěryhodnost jejího aparátu. „Něco takového by se kromě Absurdistánu nemohlo stát nikde. Navíc odsoudit pouze na 30 měsíců ministra a šéfa tajné služby za to, že místo odhalení špionážní činnosti pustí cizí rozvědčíky do vlastní rozvědky, je minimálně tak absurdní jako celá kauza,“ dodal Gálszécsy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.