Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Špindlerův Mlýn: Nájezd bohatých investorů ničí starší objekty

  10:38
Špindlerův Mlýn se mění a ztrácí svůj původní obraz i proto, že se stal „malou Prahou velkých kluků“. Marek Dospiva posílil tým miliardářů ve Špindlu, kde sídlí Martin Roman, Daniel Beneš, Luděk Sekyra, Roman Janoušek či Tomáš Hrdlička. Miliardáři Dospivovi kazí výhled z nové vily hotel. Koupil jej a míní stavbu „významně snížit“.

Rozestavěná vila spolumajitele Penty Marka Dospivy. foto: Yan Renelt, MAFRA

Hotel Barbora na kopci nad Špindlerovým Mlýnem sice není architektonickou perlou českého „Aspenu“, není však ani otřesným monstrem a především – ve vyhledávaném krkonošském městečku jde o jedno z mála ubytovacích zařízení, kde si mohou dovolit pobyt i turisté se skromnějším rozpočtem, letos v létě již od 630 korun za noc. Jenže hotel změnil majitele a zanedlouho bude zčásti zbořen. Jednomu z českých miliardářů, kteří ve Špindlu skupují nemovitosti, by totiž Barbora kazila výhled z jeho horského sídla.

Nejde přitom o první starší objekt, který kvůli nájezdu bohatých investorů mizí ze světa. Finančník Marek Dospiva a jeho skupina Penta Investments chystá ambiciózní přestavbu pražského Masarykova nádraží, ale přilákalo ho i nejznámější tuzemské horské středisko. Stejně jako další české miliardáře. Pár desítek metrů od kostela vyrostly ve svahu tři objemné dřevo-kamenné vily. LN zjistily, že jedna z nich patří právě Dospivovi. Dokonalému výhledu na údolí však překáží hotel Barbora. Dospiva se proto rozhodl, že spolu s partnery ho koupí a upraví tak, aby přes něj bylo konečně vidět.

Nelibost místních obyvatel

„Dojde k zásadní rekonstrukci a významnému snížení objektu,“ potvrdil LN Dospiva. Akce se již rozběhla. Jak ukazuje obchodní rejstřík, na konci dubna ubytovací zařízení koupila společnost Hotel Barbora – Špindlerův Mlýn. Jejím akcionářem je nejen Dospiva, ale například i kamarád politického podnikatele Romana Janouška Daniel Kučera. Právě tento právník letos na jaře ve Špindlerově Mlýně vzbudil mezi domorodci povyk. Strhl historický Švýcarský dvůr. Jako by byla tato část kopce nad Špindlerovým Mlýnem pro starší domy zakletá.

Místní vnímají, že novostavby a bytové domy nahrazují původní zástavbu, což se jim nelíbí. Nebýt kostela a fary, z někdejšího města nám toho už moc nezbývá. Je smutné, když se místo ocitne v rukou jen několika developerů.

Hotel Barbora, který získal miliardář Marek Dospiva a bude zásadně přestavěn, je v sousedství komplexu, jenž rovněž získal novou tvář. Švýcarský dvůr býval dominantou nejznámějšího tuzemského střediska v horách. Spolu s nedalekým kostelem tato dřevěná stavba tvořívala malebnou kulisu na špindlerovském kopci. V minulých měsících však objekt z přelomu 19. a 20. století musel dát přednost nájezdu bohatých investorů z velkých měst. Srovnán se zemí byl koncem loňského roku. Místní obyvatelé z toho radost neměli. Litují, že původní šlechtické sídlo, ač nebylo památkově chráněné, je pryč.

„Místní vnímají, že novostavby a bytové domy nahrazují původní zástavbu, což se jim nelíbí. Nebýt kostela a fary, z někdejšího města nám toho už moc nezbývá. Je smutné, když se místo ocitne v rukou jen několika developerů. Je mi líto, že tak hezká stavba zmizela. Historický dům nahradí beton, sklo a rádoby moderní prvky. Obecně panuje názor, že je škoda bourat budovy typu Švýcarského dvoru,“ řekl LN v březnu kněz Jiří Šlégr, který slouží mše v přilehlém kostele.

Kučera a Janoušek

Švýcárna, jak se domu ve městě přezdívalo, je jedním z příkladů, jak velké peníze v českém „Aspenu“ vytlačují původní zástavbu a na scénu se – možná necitlivě – dostávají draví finančníci. Objekt, který původně sloužil jako letní sídlo hraběte Černína, byl po revoluci mimo jiné zajímavý tím, že jej vlastnil zpěvák, otec zlaté olympioničky Ester Janek Ledecký. Na místě vybudoval penzion. V roce 2011 ale nemovitost prodal. Novým majitelem se stal právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, manžel dcery exministra vnitra Jana Kubiceho, který si na pozemku vedle Švýcárny postavil dům.

Všichni se shodují, že na místě bývalého Švýcarského domu se skrytě staví vila nikoli pro Kučeru, nýbrž jeho kamaráda, pražského lobbistu Romana Janouška, který má kvůli zdravotním problémům přerušený trest vězení. S Janouškem právníka Kučeru pojí těsné vazby.

Časem začala historická chata překážet a loni padla. Na jejím místě roste dům nový – zatím jde o hrubou stavbu. LN hovořily s finančníky a manažery, kteří vlastní ve Špindlerově Mlýně chalupy či hotely. Všichni se shodují, že na místě bývalého Švýcarského dvoru se skrytě staví vila nikoli pro Kučeru, nýbrž jeho kamaráda, pražského lobbistu Romana Janouška, který má kvůli zdravotním problémům přerušený trest vězení. S Janouškem právníka Kučeru pojí těsné vazby.

„Jsme přátelé z dob studií vysoké školy a v minulosti jsem s ním lyžoval, hrál tenis a golf,“ zavzpomínal Kučera na absolvování pražských práv, kde i Janoušek získal titul JUDr. Kučera vlastní 30 procent akcií ve společnosti Liberalia, v níž zbytek podílu patří firmě Breva považované za nové centrum, v němž se shromažďuje Janouškův majetek. „Druhého společníka prezentuje paní Lachoutová,“ dodal Kučera.

Jiná představa rekreace

Gabriela Lachoutová patří k předním tvářím finanční skupiny J&T. Je šéfkou společnosti J&T Family Office, která se podle zpráv z pražských finančních kruhů stará o nemalou část Janouškova bohatství. Kučera tvrdí, že s Janouškem právně ani obchodně nespolupracuje. Z toho, do jaké podoby Špindlerův Mlýn dospívá, není nadšené ani vedení města. Podle starosty horského střediska Vladimíra Starucha se v důsledku nástupu movitých investorů a finančníků proměnila atmosféra perly Krkonoš.

Charakter a struktura ubytovacích domů se zcela změnily, lidé dnes mají jiné nároky a požadavky. Za minulého režimu podniky takové dovolené dotovaly. V současnosti jsou ceny úplně někde jinde. Nezměnily se tedy jen objekty, ale především lidé a jejich představy, jak má rekreace vypadat.

„Charakter a struktura ubytovacích domů se zcela změnily, lidé dnes mají jiné nároky a požadavky. Za minulého režimu podniky takové dovolené dotovaly. V současnosti jsou ceny úplně někde jinde. Nezměnily se tedy jen objekty, ale především lidé a jejich představy, jak má rekreace vypadat. Duch města je jiný. Považuji to ale spíše za přirozený vývoj společnosti než za proměnu, kterou by si třeba místní lidé naplánovali,“ uvedl v březnu starosta Staruch v rozhovoru pro LN.

Podle něho Špindl ztrácí svůj původní obraz i proto, že již není rekreačním městem, ve kterém před 30 lety vlastnily ubytovací zařízení různé podniky či ministerstva pro své zaměstnance.

„Malá Praha velkých kluků“

LN několik měsíců mapovaly, kdo a kde v nejluxusnějším horském českém středisku z pražských finančníků a lobbistů buduje své chaty, sruby a vily. Špindlerův Mlýn se stal „malou Prahou velkých kluků“. Letošním hitem Špindlerova Mlýna jsou dopravní turistické prostředky poháněné elektřinou. Jsou všude a chodci mají co dělat, aby mezi míhajícími se „elektroristy“ nepřišli k zdravotní újmě. Nejinak je tomu u dolní stanice lanovky na Medvědín, kde lze zejména elektrokola a elektrokoloběžky vypůjčit. My se kvůli proměnlivému terénu na výšlap vydáváme raději po svých.

Proti proudu Bílého Labe míříme k Dívčím lávkám. Prašná cesta se postupně zvedá, po žluté značce vede do lesa a terén se mění na kamenitou stezku. Po zhruba půlhodině prudkého stoupání se dostáváme k Davidovým boudám, k našemu prvnímu cíli. Ve výšce jednoho kilometru nad mořem se zde rozprostírají malebné louky s panoramatickým výhledem na krkonošské hory. Nejen výhled, fascinující je i zdejší klid a ticho.

Romanovo

Skoro si nelze představit lepší místo pro relax. Jedním z mála, kdo si takové prostředí umí nejen představit, ale i vychutnat, je jeden z nejvlivnějších tuzemských finančníků Martin Roman. Bývalý šéf skupiny ČEZ si tu postavil vkusnou chalupu. V roce 2010 ji Romanova rodina koupila od Úřadu vlády. Odhadovalo se, že cena se pohybovala kolem 12 milionů korun. Původní vládní chata Slunečná padla k zemi a na jejím místě Roman postavil zbrusu novou.

Směrem k lesu se rozprostírá velká louka, která je psaná na Romanovu manželku. Součástí je i menší lyžařský vlek. Vysoká poloha má i výhodu v tom, že za Romanem – zejména v zimě – se nevítaní hosté jen tak nevyškrábou. Je třeba využít sněžného skútru nebo rolby. Roman se drtivé většině ostatních tuzemských boháčů pořizujících baráky ve Špindlu vymyká tím, že svou chalupu či vilu má zcela mimo horské středisko – na samotě u louky a poblíž lesů, daleko od všech. Tedy až na pár výjimek.

Pokud by například dostal chuť popovídat si se „sousedem“ a dozvědět se například o novinkách ve vydavatelství Parlamentních listů, pěší chůzí by po necelých deseti minutách směrem na Petrovu a Moravskou boudu došel k horské chatě Sedmidolí. Ta patří firmě E-Centrum, kterou vlastní mediální magnát Michal Voráček. Ten má spolu s hazardním bossem a senátorem Ivem Valentou firmu Our Media, která vydává Parlamentní listy.

Skupina ČEZ

Vystoupali jsme do výšky přes 1100 metrů a vracíme se dolů do města na další adresy. Míjíme dolní stanici lanovky na Medvědín a kolem místního aquaparku stoupáme mírně do kopce po silničce vedoucí ke kostelu. Dostáváme se do ulice, která by se mohla jmenovat Duhová. Klíči od svých chalup a vil zde disponují podnikatelé a manažeři spojení se skupinou ČEZ, která v Praze sídlí v Duhové ulici. Ve stráni zde vystavěl moderní vilu ze dřeva a kovu generální ředitel energetického obra Daniel Beneš.

Vlivný manažer s velkou pravděpodobností uhájí svou pozici v ČEZ i po vzniku nové vlády. Beneš by si do svého horského sídla nemusel stydět pozvat ani prezidenta republiky, svého letitého přítele Miloše Zemana. Naproti Benešovi má chatu i bývalý investiční ředitel české energetické jedničky Vladimír Schmalz. V současnosti investuje zejména do vzdělávacích institucí, ve Špindlu ale svou mravenčí prací způsobil v řadách špindlerovomlýnských boháčů rozruch.

V sousedství Schmalzova domu začali před pěti lety stavět apartmánové domy východočeští developeři Alexandr Seidl, známý jako majitel Farmy Bolka Polívky, a Zbyněk Cejnar. Bývalý šéf „čezáckých“ investic na začátku stavebního a územního řízení souhlasil coby soused s projektovou dokumentací k novým domům, pak však došlo bez jeho vědomí ke změnám – a stavba „nabobtnala“ a pokazila výhled. Schmalz se začal právně bránit a případ dospěl až k soudu, před kterým stojí trestně stíhaná dvojice úředníků.

Další objekty

V naší výpravě pokračujeme. Zhruba po pěti minutách se dostáváme ke kostelu, odkud se vydáváme k lesu. Tady se mohutně staví, cirkulárky a pily jsou v plném zápřahu. Rostou tu sídla dvou vlivných miliardářů. Vlevo od cesty dělníci finišují s dostavbou tří identických vil. Jedna z nich patří spolumajiteli finanční skupiny Penta Marku Dospivovi, který má za sebou pražský developerský projekt Waltrovka a v centru metropole se chystá přestavět Masarykovo nádraží.

Jen pár desítek metrů od Dospivovy vily vyrůstá další objemná vilka. Donedávna zde stával oblíbený Švýcarský dvůr, koncem minulého roku však byl odstraněn a uvolnil místo svému dřevěnému nástupci. Oficiálně je jako majitel uváděn právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, vrabci na pražských a špindlerovských střechách si ale špitají, že ve skutečnosti má novostavba činit radost pražskému lobbistovi a podnikateli Romanu Janouškovi.

Opouštíme bzučící staveniště a scházíme do centra k Labi. Po levé ruce procházíme kolem celebritami a šíbry vyhledávané diskotéky Silver Rock s Hotelem Praha. Majitelem nemovitosti je prostřednictvím firmy Mountain Properties francouzský podnikatel Stéphane Michael Pacaud, který na sebe před měsícem upozornil koupí pornomagazínu Penthouse za více než 11 milionů dolarů.

Přecházíme Labe a míjíme prvorepublikový hotel Savoy, který patří developerovi a sponzorovi lidovců Luďku Sekyrovi. Už opět uskakujeme před turisty na elektroběžkách a elektrokolech. Vracíme se k parkovišti u lanovky na Medvědín, kde končíme putování po vilách vlivných pražských finančníků.

Špindl a boháči

Vladimír Schmalz

Bývalý investiční ředitel ČEZ skupuje firmy ve vzdělávání. Peníze vložil i do taxi aplikace Liftago. V éře české energetické jedničky patřil k jejím nejvlivnějším manažerům. Ve Špindlu postavil chalupu na dohled od Benešovy vily s výhledem na Medvědín. V horském městě na sebe upozornil dotažením kauzy nepovolené výstavby sousedních domů až k soudu.

Roman Janoušek

Lobbista a takzvaný politický podnikatel, kterého proslavily odposlechy s pražským exprimátorem Pavlem Bémem, představoval jednoho z hlavních špindlerovských hráčů. Autonehoda, sražení ženy pod vlivem omamných látek a pobyt ve vězení jeho rozlet zpomalily. Před rokem došlo k rozdělování špindlerovského majetku.

Nad špindlerovským kostelem roste obří dřevěný dům. Oficiálně je psaný na Janouškova kamaráda a právníka Daniela Kučeru, spekuluje se však, že ve skutečnosti by měl dům patřit lobbistovi.

Tomáš Hrdlička

Lobbista a podnikatel patří k nejvlivnějším politicko-byznysovým hráčům v zemi. V současnosti má skrze předsedu poslaneckého klubu SPD Radima Fialu blízko k hnutí Tomia Okamury. Podíl má ve provozovateli špindlerovských skiareálů, firmě Melida, vlastní byt v komplexu za hotelem Savoy a do budoucna plánuje ve městě další stavební projekty. Spekuluje se, že jeho Melida po dělení majetku s Romanem Janouškem získá skiareál Stoh v sousedství nejluxusnějšího českého skiareálu Svatý Petr.

Michal Voráček

Jeho obchodním partnerem je senátor a hazardní magnát Ivo Valenta. Patří jim mediální firma Our Media, pod kterou spadají například Parlamentní listy. Přes firmu E-Centrum vlastní nad Špindlerovým Mlýnem ve výšce 1100 metrů nad mořem, kousek od chalupy Martina Romana, horskou chatu Sedmidolí. Turisté odsud mají úchvatný výhled na Kozí hřbety či Zlaté návrší.

Martin Roman

Bývalý šéf ČEZ patří k nejmocnějším figurám českého podnikatelského světa. Investoval mimo jiné do společnosti Melida, které patří špindlerovské skiareály. Politicky byl považovaný za spojence garnitur expremiérů Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Mirka Topolánka (ODS). Vedle chalupy jeho rodině patří louka s lyžařským vlekem. Výhled má například na Pančavský vodopád v blízkosti pramenu Labe.

Stephane Michael Pacaud

Veřejnosti nepříliš známý francouzský podnikatel vlastní holding WGCZ, který na sebe letos v červnu upozornil koupí slavného časopisu pro dospělé Penthouse – za více než 11 milionů dolarů. Český holding provozuje i jeden z největších pornografických portálů na světě Xvideos. Podnikatel Pacaud vlastní i firmu Krakovska RE 25, které v centru Špindlu patří Hotel Praha s přilehlým barem Silver Rock. Pořádají se zde opulentní večírky tuzemských celebrit a šíbrů.

Marek Dospiva

Je spolumajitelem česko-slovenské finanční skupiny Penta. Devátý nejbohatší Čech má dobré kontakty na pražské radnici, blízko má k prezidentovi Smíšené česko-čínské komory Jaroslavu Tvrdíkovi. Jeho Penta měla zájem spolu s čínskou skupinou CEFC koupit TV Nova. Dospivův dům vyrostl na kopci poblíž lesa a špindlerovského kostela s výhledem na město. Dospiva koupil i sousední hotel Barbora, který by měl být zčásti zbořen, aby nekazil vyhlídku.

Daniel Beneš

Generální ředitel nejvlivnější tuzemské společnosti ČEZ. Svou funkci by si měl udržet, navzdory tomu, že jeho vztah s premiérem Andrejem Babišem má k idylce daleko. Jeho hlavní zbraní je přátelské pouto s prezidentem Milošem Zemanem. Ze své vily má výhled na protější horu Medvědín.

Luděk Sekyra

Majitel developerské společnosti Sekyra Group a filantrop na sebe v minulosti upozornil kontakty s pražskými politickými podnikateli. V současnosti se snaží být aktivní na univerzitní půdě. V posledních letech má coby sponzor blízko ke KDU-ČSL, na kampaň přispěl neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi. V centru Špindlu mu u břehu Labe patří luxusní hotel Savoy.

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč