Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Špicar: Buďme připraveni na kritiku od Číňanů

USA

  9:03
„Číňanům jde i o to, podívat se skrze Českou republiku, jaké je podnikat v Evropské unii,“ říká v rozhovoru viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Česká vláda mě mile překvapila, pochvaluje si Radek Špicar. Během návštěvy čínského prezidenta jsme vystupovali jako sebevědomý partner, který ví, co chce foto:  Dan Materna, MAFRA

I byznys potřebuje lidská práva, říká v rozhovoru viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. A vysvětluje: „Je důležité, že člověk podniká v zemi, kde nemůže o firmu přijít přes noc, kde se dovolá ochrany, kde je chráněno i jeho duševní vlastnictví.“

LIDOVÉ NOVINY: Posledních pár dní nežila pražská politika ničím jiným než Čínou. Je taková pozornost odpovídající uzavřeným dohodám?

ŠPICAR: Jako člověk, který v posledních letech věnoval dost času a energie zlepšení vzájemných vztahů, považuju za velmi dobré, že se podařilo domluvit návštěvu čínského prezidenta, o kterou stojí celý svět. Je to symbolické, ale důležité završení první fáze zlepšování vzájemných vztahů. Nyní je na nás, abychom se dostali do té další, do reálného byznysu. V tomto ohledu prezident Miloš Zeman dobře popsal úlohu ekonomické diplomacie, která má otevřít dveře, ale každý exportér do nich musí vstoupit sám. Nikdo nemůže čekat, že za něj vláda přímo dohodne jeho obchody.

LIDOVÉ NOVINY: Nebylo to ale příliš pompézní?

Není to euroatlantický prostor, kde stačí jeden dobrý nápad, jeden dva telefonáty přes oceán, jedna vyměněná smlouva a obchod je uzavřený. Východ je prostě jiný.

ŠPICAR: Může to tak vypadat, některé akce čínských občanů byly opravdu poněkud zvláštní. Ale kdokoliv, kdo v Číně něco vyjednával, ví, že tam jsou ceremonie důležité a vše je na dlouhé lokte. Není to euroatlantický prostor, kde stačí jeden dobrý nápad, jeden dva telefonáty přes oceán, jedna vyměněná smlouva a obchod je uzavřený. Východ je prostě jiný, věci trvají dlouho, nejsou tak procesně založené, ale stojí na lidských, osobních vazbách. Představa, že se něco domluví po e-mailu za pár týdnů, je lichá. Jsou to jednání na měsíce až roky a pro čínskou stranu je důležité navázat nejen pragmatický obchodní vztah, ale i osobní.

Proto chápu, že bylo potřeba vytvořit prostor, ve kterém se dalo říct, že spolu chceme spolupracovat a obchodovat. A nyní se pojďme konkrétně bavit, co dává a co nedává smysl.

LIDOVÉ NOVINY: Velká politická gesta jsou tedy nutná na rozvíjení vztahů s Čínou?

ŠPICAR: Každý exportér si to skutečně musí vyjednat sám. Ale buď vláda v těch pár procentech, kde může pomoci, pomáhá, nebo naopak. Také se to liší teritorium od teritoria. V případě Evropské unie takové politické zaštítění samozřejmě není potřeba. Ale existují oblasti, kde je politika s ekonomikou velmi provázaná a exportérům skutečně pomáhá, pokud mají silnou politickou podporu. Pracoval jsem ve firmě, pro kterou je Čína velmi důležitá, dnes je to její největší trh, a když nebyly politické vztahy dobré, tak to bylo znát. Konkrétně například vyřizování víz nebylo pro manažery právě jednoduché. Doufám, že tyto administrativní bariéry teď odpadnou. Potřebujete, aby lidi cestovali na obě strany.

LIDOVÉ NOVINY: Sám jste řekl, že vůči velmocím je potřeba vystupovat sebevědomě, nikoliv patolízalsky. Podařilo se to?

ŠPICAR: To pro mě bylo velké téma celé návštěvy. Díky studiím a následné práci jsem měl možnost pracovat v těch nejsilnějších zemích v globální ekonomice, USA i Číně. A tam jsem opravdu viděl, že si váží hlavně sebevědomých zemí, které k nim přistupují partnersky a se kterými mohou navazovat skutečně partnerské vztahy. Z jednoduchého důvodu, asymetrické vztahy nejsou dlouhodobě udržitelné ani v životě, ani v byznysu. Věřím na dlouhodobost jenom ve vztahu, kde jsou dva rovnocenní partneři a vidí v něm zisk oba padesát na padesát, jinak to dlouhodobě bude těžko fungovat. Pokud jste v baru, kde je slečna, o kterou mají všichni zájem, tak jí také nemůžete nadbíhat jako všichni ostatní, musíte se chovat sebevědomě a ukázat, že jí máte co nabídnout. Jen tak ji dokážete získat a hlavně udržet.

LIDOVÉ NOVINY: Byli jsme tedy dost sebevědomí?

Dovedu si představit, že pro spoustu lidí návštěvu provázela řada věcí, které byly diskutabilní nebo přímo špatné, ale soustředil jsem se hlavně na ten obsah.

ŠPICAR: S napětím jsem čekal, jak se k tomu česká vláda postaví, a jsem tím příjemně překvapen. Jsem produkt anglosaského školství, kde věnovali hodně pozornosti, aby nás naučili oddělovat formu od obsahu. Když v Anglii třeba řešil kolega se špatnou angličtinou nějaký problém, kdy mu ani profesoři pomalu nerozuměli, ale měl skutečně dobré myšlenky, které byly jedinečné, nikdo se nad formou nepozastavil. Všem šlo o to, co říká. Dovedu si tedy představit, že pro spoustu lidí návštěvu provázela řada věcí, které byly diskutabilní nebo přímo špatné, ale soustředil jsem se hlavně na ten obsah.

Čekal jsem s napětím, jestli se třeba aktuální a pro český průmysl velmi důležité téma, přiznání statusu tržní ekonomiky Číně, stane součástí té smlouvy o strategické spolupráci. A ukázalo se, že ne. Nebo jestli důležité téma naší zahraniční diplomacie, což jsou lidská práva, tady vůbec zazní. A ukázalo se, že ano. Z tohoto pohledu mě česká vláda a její postoj mile překvapily. Vystupovali jsme jako sebevědomý partner, který ví, co chce a je připraven si chránit svoje zájmy. Tak to má být.

LIDOVÉ NOVINY: Neměla být ale přece jen více zdůrazněna otázka lidských práv?

ŠPICAR: Nevidím rozpor mezi obchodem a lidskými právy. Naopak si myslím, že jedno potřebuje druhé. Byznys potřebuje, aby tam, kde podniká, byla lidská práva respektována. Typickým příkladem je vymahatelnost práva. Je důležité, že člověk podniká v zemi, kde nemůže o firmu přijít přes noc, kde se dovolá ochrany, kde je chráněno i jeho duševní vlastnictví. Platí to ale i obráceně. Zastánci lidských práv by si měli uvědomit, že je v jejich zájmu, aby spolu státy obchodovaly. Když se díky obchodu stanou dva státy na sobě vzájemně závislými, mají mnohem větší motivaci se poslouchat. Pokud spolu nebudeme mluvit, jaký pak budeme mít vliv na to, co se v té druhé zemi děje?

Zároveň ale musíme být i my připraveni na kritiku z jejich strany. A opravdu doufám, že to z jejich strany přijde. Jsem vždy vděčný, když se bavíme s japonskými investory a říkáme jim, co se nám nelíbí, že zase oni kritizují nás. Přestože s tím měli na začátku problémy. Doufám, že Číňané na tom budou stejně a je pravděpodobné, že budou zaznívat ty samé věci. Že od nich uslyšíme, jak jim vadí nedostatečně se rozvíjející infrastruktura, nedostatek lidských zdrojů či neefektivní výdaje na výzkum a vývoj. Tak je to v pořádku.

LIDOVÉ NOVINY: Můžeme příklonem k Číně naopak přijít o partnery ze Západu?

Musíme být připraveni na kritiku z jejich strany. A opravdu doufám, že to z jejich strany přijde.

ŠPICAR: Jak znám byznys, tak je tvrdě pragmatický, nepolitický. Pokud to má smysl, tak se do obchodu jde. Že by se američtí investoři lekali příchodu těch čínských, si nemyslím. Sami v Číně aktivně a úspěšně podnikají a naopak i Číňané v řadě sektorů v USA. Samozřejmě je to konkurence , ale je pro nás jen dobře, pokud se o nás budou investoři v určitém smyslu přetahovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jak byste srovnal návštěvu prezidenta Si v Praze s nedávnou návštěvou ve Velké Británii?

ŠPICAR: Řekl bych, že v této zkoušce a srovnání jsme obstáli. Nepodepsali jsme úplně všechno, nerezignovali jsme na naše hodnoty a nevzdali jsme se našich zájmů. Chápu, že ta ceremonie a pompa mohla hodně lidí štvát, ale v Británii to nebylo o moc jiné. Teď teprve přijde tvrdý pragmatismus v jednání o byznysu. Obchody se neuzavírají, protože se máme rádi, ale protože je to vzájemně výhodné.

LIDOVÉ NOVINY: Nemůže to být ale výměna do budoucna, pokud nám pomůžete prosadit, co potřebujeme v EU, dostanete slíbené investice?

ŠPICAR: Doufám, že to tak nebude. Bude ale také záležet na tom, jestli my máme co nabídnout. Jestli jsme dost zajímavá ekonomika, kde je do čeho investovat. Čína už zdaleka není jen země levných výrobců, ale také špičkových technologií. A nechtějí Českou republiku jako levnou montovnu. Naopak, chtějí partnery, finální výrobce s globálními ambicemi, technologie. Nebude vůbec jednoduché za peníze, které jsou teď k dispozici, takovýchto atraktivních místních partnerů najít dostatek. Vždyť třeba na dálnice máme my sami peněz víc než dost, ale kvůli katastrofální legislativě je nedokážeme ani využít. Kolik máme firem, které mají skutečně světové špičkové technologie a jsou globálními hráči?

LIDOVÉ NOVINY: Není Čína bezpečnostní riziko třeba z hlediska průmyslové i jiné špionáže?

ŠPICAR: Tam, kde se dělá skutečně špičkový výzkum a vývoj, je potřeba si na to dávat pozor vždy. Na privátní úrovni předpokládám, že si to firmy samy a jejich majitelé ohlídají. Průmyslová špionáž také není výhradně doménou Číny. Pozor je nutné dávat i na kapitál z jiných zemí. Na vládní úrovni nezbývá než doufat, že to bezpečnostní složky monitorují a umějí tomu předcházet.

LIDOVÉ NOVINY: Je příslib 230 miliard investic do roku 2020 skutečně úspěch, nebo to mohlo být i víc?

V první fázi jsme viděli i projekty, které českému hospodářství tolik nepřinesou, jako třeba nákup fotbalových klubů a nemovitostí.

ŠPICAR: Na první pohled je to slušný výsledek, kolik se skutečně podaří proinvestovat, ale můžeme hodnotit až za pár měsíců či let. Až se uvidí, jak kvalitními projekty se tento příslib vyplní. V té první fázi jsme viděli i projekty, které českému hospodářství tolik nepřinesou, jako třeba nákup fotbalových klubů a nemovitostí. Předpokládám ale, že přijdou i objemnější a hodnotnější investice důležité pro rozvoj naší ekonomiky.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se to tedy dá přetavit v něco, co roztočí kola ekonomiky?

ŠPICAR: Všechny investice mají svoji hodnotu, i když třeba půjdou do finančních skupin, které je budou dále investovat do naší ekonomiky. Pro český průmysl jsou ale samozřejmě zásadní peníze, které jdou do klíčových sektorů. Tedy v tuto chvíli už příslib investic především ve strojírenství nebo do leteckého průmyslu, kde máme skutečně co nabídnout, protože naše firmy navazují spolupráci i třeba s NASA. Stejně tak je důležitý potravinářský průmysl. Velkou příležitost také vidím v přenosu poznatků, nápadů a vynálezů našich vědců do praxe, do výroby. Testy, celosvětová patentová ochrana, to jsou miliardové náklady a pro to potřebujeme silného partnera.

V oblasti průmyslu je dobrý příklad prodej společnosti ŽĎAS, což je důležitá továrna v důležitém sektoru české ekonomiky. Dosud patřila Vladimíru Sotákovi, na kterého mají někteří lidé různé názory, ale o svoje firmy se vždy staral s péčí řádného hospodáře. Když se za ním jedete podívat na Slovensko, tak zjistíte, že drží celý region na nohou, investuje zpět do rozvoje a pomáhá zaměstnanosti lidí. Takto se choval i ve ŽĎAS a teď bude na nových majitelích, aby ukázali, že to budou ochotni a schopni posunout ještě na vyšší úroveň. Rád bych viděl, že budou do společnosti masivně investovat, že to povede k rozšíření výroby, nárůstu zaměstnanosti a otevření cesty na nové trhy. Pak říkám, že je skvělé, že tady jsou a pomůže to naší ekonomice.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik tedy z ohlášených investic skutečně pomůže české ekonomice? Třeba 100 milionů na nákup vína?

ŠPICAR: Mohou pomoci i takové nákupy, protože mohou otevřít čínský trh třeba českým vinařům. Tamní trh je velmi těžký a bez místního partnera tam prakticky nelze prorazit. Spálili se tam už i velcí hráči českého podnikání.

LIDOVÉ NOVINY: Je tedy cílem čínských investorů rozvíjet firmy tady u nás a expandovat dále na západ, nebo naopak jim otevírat tamní trh?

ŠPICAR: Je naprosto v pořádku, pokud budou mít ambice oběma směry. Nepochybuji, že jim jde i o to, podívat se skrze Českou republiku, jaké je podnikat v Evropské unii, jak tady vypadá administrativa a regulace. Jestli tedy stačí, že jsme odstranili tarifní bariéry, jestli neexistují nějaké další překážky, což tedy bohužel existují. Mohou si to u nás zkoušet v prostředí, které není tak dravé a kde si také vláda svou ekonomiku tolik nechrání. Takže si to u nás jistě chtějí ověřit a pak expandovat na další pro ně zajímavé a bonitní trhy. Určitě je ale pro ně důležitá i naše průmyslová tradice, díky které máme některé obory skutečně na špičkové a světové úrovni. A pokud chtějí skrze českou ekonomiku rozvíjet i čínský trh, je to opět dobře. Vidím v tom synergický efekt.