Lidovky.cz

SPD poslala 7,4 milionu majiteli agentury SANEP tlačící Okamuru

  9:24
Agentura SANEP na sebe upozornila napojením svého majitele Jana Fulína na SPD Tomia Okamury. Hnutí v lednu poslalo 7,4 milionu korun za analytickou činnost Fulínově firmě Play Net. Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran a hnutí zkoumá, zda byly provedeny odpovídající služby.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura volil ve druhém kole prezidentských voleb 26. ledna 2018 v Praze. foto: ČTK

První věta článku s titulkem „SANEP: Premiér (říjen 2017)“, který zveřejnila osm dní před parlamentními volbami Česká tisková kancelář, zněla: „Největší důvěře se ze šestnácti lídrů politických stran a hnutí těší Tomio Okamura následován Andrejem Babišem.“ Šlo o placenou reklamu agentury SANEP. Podle průzkumu, který zároveň zveřejnila, ovšem voliči ve skutečnosti favorizovali Andreje Babiše. Právě majiteli agentury SANEP Janu Fulínovi přitom letos v lednu poslalo Okamurovo hnutí z volebního účtu 7,4 milionu korun.

Vyplynulo to z přehledu financí, které Svoboda a přímá demokracie (SPD) vydala před sněmovními volbami. Peníze konkrétně putovaly na účet Fulínovy společnosti Play Net, potvrdil Okamura. Jednatel firmy Play Net Radomír Pekárek byl v minulosti ředitelem agentury SANEP. Kromě toho je šéfredaktorem webu První zprávy, řazeného mezi manipulativní. A ve statutárních orgánech Play Net sedí i současný ředitel agentury SANEP Oldřich Zajíček. Vlastnické vazby Jana Fulína vedou i k webu Parlamentní listy.

V rozporu se zákonem

Nad zmíněným výzkumem důvěry v lídry stran, zveřejněným bezprostředně před volbami, se pozastavuje respektovaný sociolog Jan Herzmann. „Ten průzkum jsem tehdy zaznamenal a kriticky komentoval pro své klienty. Připadalo mi to nepravděpodobné,“ řekl LN Herzmann. Za netransparentní sběr dat ostatně SANEP kritizovalo i sdružení výzkumných agentur Simar. Na dotazy LN nikdo ze zástupců společností SANEP a Play Net neodpověděl. Okamura sám uvedl, že s Play Net není spojen. Miliony prý šly na analýzy a PR.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí upozornil na transakci SPD ve prospěch firmy Play Net. Na volebním účtu okamurovců totiž po lednových platbách zůstala nula, což je v rozporu se zákonem. Peníze, které strany nevyužijí do 90 dnů po skončení voleb k úhradě nákladů na kampaň, totiž musejí zůstat na účtu netknuté.

Kvůli transakci ovšem jeho straně hrozí pokuta od úřadu, který bdí nad čistotou volebních kampaní. Účetnictví účastníků podzimních parlamentních voleb nyní zkoumá Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Právě ten upozornil na transakci SPD ve prospěch firmy Play Net. Na volebním účtu okamurovců totiž po lednových platbách zůstala nula, což je v rozporu se zákonem. Peníze, které strany nevyužijí do 90 dnů po skončení voleb k úhradě nákladů na kampaň, totiž musejí zůstat na účtu netknuté.

A to pro případ, aby bylo z čeho zaplatit případné pokuty za porušení zákona o financování. Když se média začala zajímat, kam 7,4 milionu korun putovalo, vyplynula na povrch jako příjemce firma Play Net. Podle mluvčí SPD je financování kampaně v pořádku. „Částky byly vyplaceny na základě řádných smluv, které byly uzavřeny s cílem zajistit analytickou část řízení volební kampaně. Výsledky těchto analýz byly promítány do mediálního prostředí formou konkrétních kroků k oslovení voličské základny,“ řekla serveru Lidovky. cz mluvčí hnutí Michaela Dolenská.

Jediný akcionář

Upozornila, že si hnutí objednávalo interní volební průzkumy, neboť prý nemohlo vycházet z průzkumů, které byly zveřejňovány v médiích. „Tyto průzkumy se v případě SPD jasně prokázaly jako zcela chybné a je zřejmé, že buď tyto agentury nepracovaly dobře, nebo tyto výsledky ovlivňovaly,“ uvedla Dolenská. Všechny smlouvy jsou podle ní řádně uzavřeny a připraveny ke kontrole. Jak upozornil server Seznam Zprávy, kvůli „vyluxování“ konta na nulu hrozí SPD až půlmilionová sankce.

Jediným akcionářem mediální agentury PlayNet je společnost Astro Capital Jana Fulína s bohatou minulostí

Hnutí ale ve středu 31. ledna ze stranického účtu zpět na účet volební poslalo 630 tisíc. Prohřešek vysvětlovalo chybou tajemníka. Dohledový úřad tuto skutečnost podle svého člena Jana Outlého při rozhodování zohlední. Když se pokoušely LN zjistit více o příjemci peněz od SPD, ukázalo se, že jediným akcionářem mediální agentury PlayNet je společnost Astro Capital Jana Fulína s bohatou minulostí. Podle Centra nezávislé investigace Astro Capital v roce 2007 uspěla ve veřejné soutěži na výrobu seriálu o Evropské unii za 15 milionů korun.

Soutěž přitom uspořádala společnost Eurovize (opět napojená na Fulína), která na ni navíc dostala dotaci od ministerstva kultury. Podle tehdejšího vyjádření Astro Capital měla firma zajistit vysílání seriálu na zpravodajské televizi 24cz (také patřila Fulínovi). Jenže televize ukončila provoz pět měsíců předtím, než byla zakázka vypsána. Ačkoli vznik seriálu finančně podpořilo ministerstvo kultury, o to, zda se seriál dostane k divákům, se už dále nezajímalo.

Výrazné převýšení tržeb

Není to jediná sporná zakázka. Společnost Eurovize o rok dříve od ministerstva kultury získala dotaci 1,7 milionu korun. Za peníze ovšem vyrobila neaktualizované webové stránky s texty, které se daly dohledat na jiných webech. Otazníků nad společnostmi, v nichž figuruje Jan Fulín, je ale podstatně více. Miliony, které přitekly agentuře Play Net od SPD, výrazně převyšují tržby firmy z předchozích let. Upozornil na to server iDNES.cz. V letech 2013 až 2016 utržila agentura za své služby dle posledních zveřejněných účetních závěrek jen zhruba milion korun.

Miliony, které přitekly agentuře Play Net od SPD, výrazně převyšují tržby firmy z předchozích let. Upozornil na to server iDNES.cz. V letech 2013 až 2016 utržila agentura za své služby dle posledních zveřejněných účetních závěrek jen zhruba milion korun.

Ani u místopředsedy sněmovny Tomia Okamury nejde o první nejasnost s fakturací za PR služby. Týdeník Reflex v roce 2014 napsal, že jeho tehdejší strana Úsvit platila samotnému Okamurovi za PR služby až milion měsíčně. Okamura se tehdy hájil, že šlo o vrácení peněz, které do kampaně vložil ze svého. Později se ukázalo, že strana na Okamurovo doporučení uzavřela smlouvy na mediální služby s firmami, jež měly fiktivní sídla. Jedna oficiálně sídlila na okraji Prahy v zahradní chatce, kde přespávali bezdomovci. Úsvit za poskytnuté služby platil až šest tisíc korun na hodinu.

Kauza vedla k rozpadu Úsvitu a vzniku Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie. Okamurův nástupce v čele Úsvitu – exposlanec Marek Černoch – se k aktuální kauze nechtěl vyjadřovat. Exposlanec Úsvitu Martin Lank ale LN řekl: „Když se dívám na účely plateb, připomíná mi to věci, které se děly za bývalého vedení Úsvitu, jež vedly k rozhádání strany. Pan Okamura nikdy nic nevysvětloval.“

Agentura, která se umí netrefit

Jejím cílem by měly být co nejpřesnější odhady nálad a preferencí před volbami. Agentura SANEP však na sebe v posledních dnech upozornila zejména napojením svého majitele Jana Fulína na SPD Tomia Okamury. Hnutí ze svého volebního účtu v lednu poslalo 7,4 milionu korun za analytickou činnost a mediální poradenství Fulínově firmě Play Net. Úřad pro kontrolu hospodaření politických stran a hnutí nyní bude zkoumat, zda za vynaložené peníze byly provedeny odpovídající služby.

Hana Huntová ze Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR) je přesvědčená, že hnutí by mělo transparentně doložit, na co přesně vynaložilo 7,4 milionu korun. Pokud by mělo jít například o předvolební průzkumy, podle Huntové by šlo o přemrštěnou částku. „Naše sdružení zvažuje, že bychom Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran poskytli v dané věci alespoň odbornou konzultaci. Rádi poskytneme analýzu, jak efektivně byly finanční prostředky na výzkum vynaloženy a zda to odpovídá tržním cenám,“ řekla LN Huntová.

Několik přestřelení

Co se týká samotné náplně práce agentury SANEP – tedy především tvorby předvolebních průzkumů, netěší se mezi odborníky dobré pověsti. „Jméno má velmi špatné. Agentura SANEP dělá výzkumy metodologií, která odbornou obec nepřesvědčila. Dělají internetové výzkumy a jejich metodologie je extrémně problematická,“ míní vedoucí katedry politologie a evropských studií na Univerzitě Palackého Tomáš Lebeda.

„Odborníci jsou přesvědčení, že takovýmto způsobem zajistíte jen velmi těžko skutečnou reprezentativu. I když se SANEP v určitých kategoriích jako věk, vzdělání či pohlaví dostane na určitou míru reprezentativy, je zřejmé, že na internetu objektivně všichni lidé nejsou. Když se budete ptát lidí v důchodovém věku a se základním vzděláním, na internetu jich oslovíte jen určitý typ. V tomto má SANEP problematickou pověst,“ řekl LN Lebeda.

V posledních několika volbách se agentuře SANEP povedlo v některých případech značně přestřelit. V průzkumu před prvním kolem prezidentských voleb SANEP odhadoval, že Mirek Topolánek dosáhne na více než 17 procent. Skutečností bylo, že expremiér získal pouhých 4,3 procenta. Loni v říjnu zase agentura zničehonic vytáhla nahoru stranu Realisté, jejichž zisky prorokovala mezi 3,5 a 7 procenty hlasů. Realita byla zcela odlišná: 0,71 procenta.

Volební potenciál

Před krajskými volbami na podzim 2016 SANEP odhadoval, že až v devíti regionech by do krajského zastupitelstva mohlo postoupit uskupení Svobodní a Soukromníci, jehož čelní tváří byl senátor Ivo Valenta – hazardní magnát je shodou okolností obchodním partnerem majitele SANEP Fulína. Ve skutečnosti Svobodní a Soukromníci uspěli v krajských volbách před dvěma lety jen ve zlínském a plzeňském regionu –. LN zajímalo, zda agentura vytvářela průzkumy ve prospěch SPD či Valentova krajského subjektu. Jednatel SANEP Oldřich Zajíc však na dotazy LN neodpověděl.

Podle mluvčí SPD je financování kampaně v pořádku. „Částky byly vyplaceny na základě řádných smluv, které byly uzavřeny s cílem zajistit analytickou část řízení volební kampaně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí hnutí Michaela Dolenská. Sdělila, že si hnutí objednávalo interní volební průzkumy, neboť prý nemohlo vycházet z průzkumů zveřejňovaných v médiích. „Tyto průzkumy se v případě SPD jasně prokázaly jako zcela chybné a je zřejmé, že buď tyto agentury nepracovaly dobře, nebo tyto výsledky ovlivňovaly,“ uvedla Dolenská.

Sociolog Jan Herzmann však upozorňuje, že čísla SANEP a agentur Kantar TNS a Median se v případě měření SPD příliš nelišila. SANEP volební potenciál SPD změřil na 14,8 procenta, zatímco zbylé dvě společnosti odhadly potenciál Okamurova hnutí na 14,5 procenta. „To je opravdu minimální rozdíl,“ dodává Herzmann. Obecně podle něho může být jednou z příčin nepřesných předvolebních čísel změna při výzkumu voličských preferencí.

„SANEP od loňského května nepracuje s volebními modely, nýbrž s volebními potenciály. Potenciál opticky vypadá lépe než model, je vždycky o něco vyšší. Volební potenciál zahrnuje i ty občany, kteří by danou stranu mohli volit, pokud by nevolili svou nejvíce preferovanou stranu,“ popsal Herzmann. „Tato situace vznikla v důsledku práce s průzkumy České televize a Českého rozhlasu. Už tehdy raději pozvali i ty, kdo ve volbách nakonec neuspěli, než aby nepozvali ty politiky, kteří ve volbách uspějí. Tohoto přístupu se chytily i další agentury,“ dodal.

Ondřej Koutník

Jak se SANEP v politice mýlil

Krajské volby 2016

volební potenciál uskupení Svobodní a Soukromníci

  • Ústecký kraj

předpokládaný zisk: 2,6–5,8 procenta

ve skutečnosti: 1,45 procenta

  • Karlovarský kraj

předpokládaný zisk: 2,9–6,2 procenta

ve skutečnosti: 1,23 procenta

  • Středočeský kraj

předpokládaný zisk: 3,7–7,1 procenta

ve skutečnosti: 2,16 procenta

  • Pardubický kraj

předpokládaný zisk: 3,9–7,8 procenta

ve skutečnosti: 2,44 procenta

  • Královéhradecký kraj

předpokládaný zisk: 4,1–8,5 procenta

ve skutečnosti: 1,62 procenta

  • Zlínský kraj

předpokládaný zisk: 7,4–12,9 procenta

ve skutečnosti: 7,88 procenta

  • Olomoucký kraj

předpokládaný zisk: 2,3–5,8 procenta

ve skutečnosti: 1,33 procenta

  • Moravskoslezský kraj

předpokládaný zisk: 3,1–5,9 procenta

ve skutečnosti: 1,02 procenta

Jihomoravský kraj

předpokládaný zisk: 3,1–5,6 procenta

ve skutečnosti: 2,15 procenta

Volby do Poslanecké sněmovny 2017

  • Realisté

předpokládaný zisk: 3,5–7 procenta

ve skutečnosti: 0,71 procenta

Předpověď 1. kola prezidentských voleb 2018

  • Mirek Topolánek

předpokládaný zisk: 17,1 procenta

ve skutečnosti: 4,3 procenta

Dosah Jana Fulína

  • Z pokladny SPD putovalo 7,4 milionu korun mediální agentuře Play Net, kterou přes Astro Capital vlastní Jan Fulín.
  • Patří mu i známá agentura SANEP, která se zabývá průzkumy veřejného mínění. Oficiálně ji vlastní společnost Octanis, jejímž jediným akcionářem je právě Fulín.
  • Jeho mediální zásah je podstatně bohatší. Byl například členem představenstva společnosti Barrandov Televizní Studio, jež provozuje TV Barrandov. Jejím častým hostem byl přitom Tomio Okamura.
  • Fulín je rovněž společníkem v agentuře Easy Communications, jejímž dalším společníkem je firma Our Media, která vydává Parlamentní listy. Tento server bývá řazen mezi dezinformační.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.