Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Špatné zprávy pro Temelín z britských ostrovů

Evropa

  13:22

„Modelový“ projekt pro jihočeskou elektrárnu čelí ve Velké Británii průtahům, nejistotě a přemrštěným cenám.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Časové průtahy, nejistota, přemrštěné ceny. Je stále pravděpodobnější, že toto vše bude spojeno s jakoukoliv výstavbou nové elektrárny v Evropě. Jihočeský Temelín nevyjímaje. Je otázkou, jak si s tím poradí provozovatelé a politické reprezentace.

Špatné zprávy přicházejí také z Velké Británie, která měla poskytnout „modelový“ příklad právě pro výstavbu dalších dvou temelínských bloků. O co přesně jde? Je zjevné, že jakákoliv výstavba atomového zdroje se neobejde bez vládních garancí. A nový mechanismus garantovaných výkupních cen elektřiny má být nastaven v případě elektrárny Hinkley Point, kterou bude na britských ostrovech stavět a provozovat francouzská firma Eléctricité de France (EDF – obdoba českého ČEZ). Dodavatelem reaktorů pak má být stará známá z temelínského tendru – další francouzská společnost Areva, kterou ČEZ z českého výběrového řízení vyloučil.

Britská vláda je v podstatně méně komfortní situaci než česká. Je pod velkým tlakem, aby nahradila dosluhující zdroje.

EDF sice v Británii dostala zelenou, ale teď ji čeká handrkování o výši garantované ceny – a to na dlouhých 35 let. Je ale zjevné, že o její přesné nastavení svádí francouzská firma s britskou vládou tvrdý boj. Obě strany zůstávaly ve svých zákopech, rozhodnutí se odkládá, a ani další termín, kterým měl být konec března, dohodu nepřinesl.

Britská vláda je přitom v ještě podstatně méně komfortní situaci než česká. Je pod velkým tlakem, aby nahradila dosluhující uhelné i jaderné zdroje. Jistě, časem na tom může být Česko obdobně, ale vláda zatím často čelí opačné kritice, že chystá nový Temelín v době, kdy je země velkým vývozcem elektřiny.

Nepředstavitelná cena

Pro Čechy zcela nepředstavitelná je pak cenová úroveň, o které se jedná v Británii – v každém případě by mělo jít o více než dvojnásobek dnešní tržní ceny elektřiny, výrazně nad úrovní sta eur za megawatthodinu. Na druhé straně dodejme, že britské větrné parky na moři si nárokují ještě vyšší podporu.

O zoufalé situaci britského jádra nicméně svědčí i to, že se tam plánů na výstavbu jaderných elektráren vzdaly nejen německé firmy – což už nikoho nepřekvapí –, ale i tamní společnost Centrica. A jak ČESKÁ POZICE informovala už dříve, právě EDF horko těžko hledá čínského partnera.

ČEZ je teoreticky ovládán českým státem, ale vláda  jej sotva může nutit do komerčně nevýhodných dobrodružství

Až bude (pokud vůbec) česká vláda vyjednávat o něčem podobném s firmou ČEZ, bude samozřejmě v jiném postavení než Londýn, který čelí vyjednavačům zahraniční firmy – dokonce ovládané cizím státem. ČEZ je teoreticky ovládán českým státem, ale vzhledem k tomu, že má také minoritní akcionáře, jej vláda sotva může nutit do komerčně nevýhodných dobrodružství.

V Česku nás ovšem ještě předtím čeká to, co už mají Britové za sebou – „divoké“ dohady na politické scéně, zda vůbec a jakým způsobem garance pro třetí a čtvrtý blok Temelína poskytnout.

Později ale ještě přijde (opět musíme podmínit slovy – pokud vůbec) závěrečná etapa, která čeká i Francouze s Brity kvůli Hinkley Point – schvalování faktické státní pomoci v Bruselu. Uvidíme, jak budou vlivní Francouzi úspěšní v souboji s  protijaderným táborem v Evropské unii, který má silnou oporu v Berlíně.

Autor: