Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Špatné zprávy pro radnice: Ve Via Chemu zbylo půl miliardy

Evropa

  13:34
V insolvenci skupiny Via Chem Group byl dokončen znalecký posudek k určení její hodnoty. Z něj lze i odhadnout, kolik peněz zbude na městské části, které v jejích dluhopisech utopily v rámci kauzy Key Investments nejvyšší částky.
Celý Via Chem Group ovládá údajně finančník Petr Sisák, který je spojovaný i se skandálem kolem brokerské firmy Key Investments.

Celý Via Chem Group ovládá údajně finančník Petr Sisák, který je spojovaný i se skandálem kolem brokerské firmy Key Investments. foto: Alessandro CanuČeská pozice

Až na radnicích Prahy 10 a Prahy 6 zasednou noví radní, čeká je velký kus práce – vymáhání stovek milionů korun, o které jejich městské části přišly v kauze Key Investments (ČESKÁ POZICE se jí věnuje dlouhodobě). Teoreticky by teď mohli být o něco moudřejší. V insolvenci společnosti Via Chem Group, v jejíchž dluhopisech utopily předchozí administrativy radnic největší částky, byl totiž konečně dokončen znalecký posudek k určení hodnoty společnosti. Z něj se dá odhadnout, kolik peněz zbyde na podvedené městské části.

Žádné žně

Moc milé zprávy to ale nejsou. Znalecká společnost Bohemian Appraisal stanovila odhadovanou hodnotu Via Chem Group na 570 milionů korun. Z toho 212 milionů by mělo připadnout zajištěným věřitelům, což městské části samozřejmě nejsou. Celkem tak zbývá něco málo přes 350 milionů korun.

Pro vysvětlenou, v podstatě jediným skutečně hodnotným aktivem Via Chemu zůstává podíl v ústecké chemičce Spolchemii

Vzhledem k tomu, že do insolvence Via Chemu se přihlásilo celkem 63 věřitelů s pohledávkami za necelé tři miliardy (z toho přibližně 100 milionů korun insolvenční správkyně popírá), žádné velké žně se nedají očekávat. Jedná se navíc o hypotetickou hodnotu, která může ve finále být vyšší, nebo pochopitelně podstatně nižší. A pokud si posudek pořádně prostudujeme, je jasné, že mnohem pravděpodobnější je druhá varianta.

Pro vysvětlenou, v podstatě jediným skutečně hodnotným aktivem Via Chemu zůstává podíl v ústecké chemičce Spolchemii (Spolek pro chemickou a hutnickou výrobu), v níž vlastní zhruba třetinový podíl. Už to je tématem samo o sobě. V roce 2011 totiž vlastnil Via Chem dvoutřetinový podíl. Kam se chybějící akcie chemičky poděly, nikdo netuší.

Ztracená třetina

Avšak i oněch zbývajících 33 procent akcií je na pováženou. Posudek sice hodnotu celého podniku oceňuje na více než miliardu, Spolchemie je ale těžce zadlužená – cizí zdroje čítají dohromady 3,8 miliardy. V jednom nenápadném odstavci posudku se navíc dočteme, že firma má problémy s negativním pracovním kapitálem, což řeší mimo jiné prací v takzvaném režimu toll-fee.

V jednom nenápadném odstavci posudku se dočteme, že Spolchemie má problémy s negativním pracovním kapitálem

Nepříliš jasný ekonomický výraz by zřejmě leckoho na první pohled nezarazil. Jedná se přitom o režim práce ve mzdě, což zjednodušeně řečeno znamená, že Spolchemie je natolik zadlužená, že nemá na nákup vlastních surovin. Její dodavatelé podnik v praxi užívají jen jako zpracovatelský závod. „Zapůjčují“ Spolchemii suroviny a platí jim jen zpracovatelský poplatek. Podnik tak přežívá doslova ze dne na den.

„V režimu toll-fee pracuje v rámci Spolku pro chemickou a hutní výrobu její dceřiná společnost Epispol,“ říká k tématu stručně Marie Logrová, tisková mluvčí společnosti. Podle posudku ale v daném režimu pracuje celá společnost.

Stopa Key Investments

Zdroje ČESKÉ POZICE z okruhu lidí, kteří se o dění ve Spolchemii zajímají, navíc potvrzují, že podnik má skutečně s financováním velké problémy. „Mají dokonce seznam, komu budou platit faktury a komu ne,“ říká jeden z nich. O lecčem může vypovídat i fakt, že na společnost byl před několika měsíci podán insolvenční návrh. Spolchemie ale dluhy nakonec zaplatila, a o úpadku tak soud vůbec nemusel rozhodovat.

I když ekonomická situace Spolchemie není zrovna růžová, podnik má nezanedbatelnou hodnotu

I když ekonomická situace Spolchemie není zrovna růžová, podnik má nezanedbatelnou hodnotu. V době přísných regulací Evropské unie už je velmi nepravděpodobné, že by byla za rozumné náklady vybudována podobná chemička.

Spolchemii, stejně jako celý Via Chem Group, ovládá údajně finančník Petr Sisák, který je spojovaný i se skandálem kolem brokerské firmy Key Investments. Ta v minulosti spravovala portfolia několika radnic, přičemž za jejich peníze nakoupila dluhopisy spřízněných společností. Mimo Via Chem Group ještě společnosti Borsay nebo tehdejšího vlastníka pražského stadionu Eden, firmy E Side Property.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!