Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Španělsko: Demonstranti se vrátili do ulic

  11:00

Nedělní pochod v Madridu je důkazem, že spontánní duch hnutí 15-M žije už šestý týden. Další demonstrace jsou dnes.

V neděli se v Madridu na Neptunově náměstí u španělského parlamentu opět shromáždilo zhruba 40 tisíc demonstrantů, aby protestovali tomu, jak se politici vyrovnávají s hospodářskou krizí. V dalším pochodu k parlamentu jim zabránila policie, která zablokovala hlavní ulice. Tato nová masivní demonstrace je důkazem, že duch hnutí 15-M, které začalo letos 15. května a pokračovalo na náměstích téměř 50 španělských měst, stále žije.

Před týdnem, v neděli 12. června, kdy se demonstranti rozhodli náměstí téměř po měsíci opustit, se někteří lidé ptali, zda tím protestní hnutí neskončilo. Namísto toho jsou na dnešek naplánované pochody z různých španělských měst do Madridu. Demonstranti, mezi nimiž byli mladí lidé, důchodci, nezaměstnaní a rodiče s kočárky, pochodovali v šesti zástupech z madridských předměstí ulicemi hlavního města. Přitom obviňovali bankéře a politiky, že způsobili finanční krizi, která donutila Španělsko přijmout výrazné snížení výdajů ve státním rozpočtu.

„Politici a bankéři si s námi nemohou dělat, co chtějí.“

Protestovali především proti Paktu pro euro, jehož důsledkem jsou nové reformy včetně snížení mezd, důchodů a sociálních podpor. „Nazývají to demokracií, ale ta to není,“ bylo jedním z hesel demonstrantů. „Politici a bankéři si s námi nemohou dělat, co chtějí,“ byl nápis na jednom z transparentů. V prohlášení, v němž hnutí 15-M vyzývá k celostátním demonstracím, se mimo jiné uvádí: „Banky a centrální vláda společně s místními zastupitelstvy, které způsobily tuto situaci, se musejí dozvědět, že nesouhlasíme s opatřeními, jež vedou k úsporám v rozpočtech, a že chceme být vyslyšeni.“

Hnutí 15-M inspirovalo podobné demonstrace i v jiných evropských městech. Zejména v Řecku, jehož vláda se také pokouší prosadit výrazné úspory ve státním rozpočtu, aby se země vyhnula bankrotu, se protesty stávají spontánnějšími. Na španělské protesty se také odvolávaly české odbory při své čtvrteční stávce. Španělská centrální banka minulý týden oznámila, že ekonomika země se pravděpodobně příliš nezlepší a nezaměstnanost v blízké budoucnosti zůstane vysoká.      

Související články: