Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším

Světová banka vyhlásila moratorium na úvěry pro těžbu a dopravu ropy a plynu. Toto politicko-ekologické rozhodnutí změní globální ekonomiku. Myslí politici a ochránci životního prostředí na blaho lidstva, nebo člověka?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

4. 5. 2018 13:16
A nebo přesně opačně - produkci a dopravu uhlovodíků

ovládnou ty země a korporace, které nebudou potřebovat financování od Světové banky, tedy zejména ty země, které vlastní zdroje a mají dost peněz na financování přepravy. Třeba Rusko.

A není pravda, že by se ruské fondy plněné z "uhlovodíkových" zisků blížily dnu. Naopak - ruský rozpočet je postaven na ceně 40 USD/barrell, co je nad to, jde na doplňování fondů. Cena ropy Urals je, jak se můžete přesvědčit, přes 70 USD/barrell, takže z každého prodaného barelu jde 30 USD do fondů (http://nafta.wnp.pl/notowania/ceny_ropy/).

Sankcionovaný Gazprom s velmi omezeným přístupem k jakýmkoli mezinárodním půjčkám financuje ze svého Turkish Stream (prvn, turecká větev je už položená a druhá - evropská se buduje) i Nord Stream 2. Ten je prozatím vybudován na ruské straně a Němci začali se stavbou na té své, pokládky by měla začít behem cca 2 měsíců.

Ruský Novatec financuje stejným způsobem flotilu ledoborných plynových tankerů, některé už plují po severní mořské cestě a dopravují plyn do Británie. Nejméně dva

0 0
možnosti

4. 5. 2018 13:17
(pokr.) A nebo přesně opačně - produkci a dopravu uhlovodíků

Nejméně dva plné náklady v zimě odkoupili Američani (ano - ti "čistí exportéři") za násobek běžné ceny, protože byla na východním pobřeží zima (považte! -9°C!) a Bostoňanům se nechtělo mrznout.

Prostě - Rusko se bez úvěrů od SB obešlo dosud a obejde se bez nich i nadále. Takže Rusko nezkrachuje a my nezmrzneme.

0 0
možnosti

I. Veselý

1. 5. 2018 15:23
Produkci oxydu uhličitého

samou existencí lidstva se nikdo nezabývá, asi je to zapovězeno. V článku je zmíněná produkce CO2 lidskou činností, cituji:"Nejvíce CO2 produkuje v důsledku promyšlené lidské činností spalování uhlí; následuje ropa a ropné produkty (včetně pohonných hmot). Přidejme dřevo a biomasu. Na posledním místě je s velkým odstupem zemní plyn" ale ke slovům z titulku a tom, že "spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším" není doplněna sama existence lidstva. Ona totiž populace za posledních víc jak padesát let vzrostla na dva a půl násobek (ze tří miliard na sedm a půl) ti lidé nejenže spalují uhlovodíky, ale i dýchají. No a podle zdrojů z netu každý člověk vyprodukuje za den od 0,67 kg, přes 1kg ke 3kg až k extrémním 32 kg CO2. Když si vynásobíme čtyři a půl miliardy lidí třeba jen dvěmi kilogramy dostaneme nemalé množství oxidu uhličitého denně. A to nikdo ani nevysloví natož aby hledal řešení.

0 0
možnosti

4. 5. 2018 13:23
Re: Produkci oxydu uhličitého

Vydýcháme jen ten uhlík, který jsme nedávno snědli. A protože dosud nejíme fosilní uhlovodíky, jak nám předpovídaly sci-fi 60. let, je celková bilance pozřeného a vypuštěného (všemi otvory) uhlíku v jakékoli formě nulová.

Totéž platí o spalování biomasy, kam patří samozřejmě i dřevo. Přesně stejné množství uhlíku, které se vyprodujule při spálení stromu (nebo konopí), rostlina nedlouho před tím - no, u stromu je tím nedlouhem klidně 100 let i více - spotřebovala na svou výživu. Bilance přesně 0.

Není co řešit.

0 0
možnosti