Lidovky.cz

Spadla největší pražská radnice do rukou „kmotru“ Palounkovi?

  22:18

Ve čtvrtek byl sesazen starosta Prahy 4 Pavel Horálek. Podle některých zastupitelů jde o akci „kmotra“ tamní ODS Ondřeje Palounka.

„Kmotr“ ODS v Praze 4 Ondřej Palounek. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Čtvrteční odvolání starosty Prahy 4 Pavla Horálka bylo očekávanou akcí. Přesto by neměla zůstat úplně bez povšimnutí. Jednak jde o největší pražskou část, která počtem obyvatel předčí i města jako Plzeň, Liberec nebo Hradec Králové, a jednak tuto atraktivní radnici ode dneška podle opozice i příznivců odvolaného starosty nepřímo ovládá lokální „kmotr“ Ondřej Palounek.

S „popravou“ starosty Horálka se počítalo minimálně od října, kdy byl zbaven funkce předsedy oblastního sdružení ODS. Tehdy s ním z vedení v této stranické buňce odstoupil i poslanec Marek Benda, kterého lze stejně jako Horálka počítat mezi spojence primátora Bohuslava Svobody.

Vedení ODS v Praze 4 převzali v říjnu lidé úzce spojovaní s Palounkem – šéfem se stal předseda dozorčí rady Pražských služeb Pavel Caldr, do vedení dále usedli radní magistrátu hlavního města pro oblast životního prostředí Radek Lohynský (který by měl na činnost Pražských služeb dohlížet) nebo předseda klubu zastupitelů ODS v Praze 4 Jan Schneider, který s Lohynským figuruje v představenstvu společnosti Čtvrtá energetická, která patří Praze 4, a spolu s Palounkem je ve vedení spořilovské ODS.

„S Palounkem jsme nejednali…“

Stejní lidé se ve čtvrtek zasloužili o odvolání Horálka. A stejně jako v říjnu i tentokrát usedl na jeho místo Caldr. Za hybatele obou procesů označují členové celopražské organizace ODS právě místní šedou eminenci Palounka. Otevřeně to ovšem pojmenovávají jen zástupci opozice: „Na popud kmotra Palounka dá návrh na odvolání (Horálka–pozn.red.) na stůl mládí z ODS,“ napsal ČESKÉ POZICI ještě před samotným jednáním šéf klubu zastupitelů Strany zelených Petr Štěpánek. Ten tvrdě zkritizoval i ustavení nového vedení. „Městská část jde z louže pod okap. Očekáváme další zvýšení vlivu kmotra Palounka na chod městské části a zvýšenou aktivitu developerů na projektech škodících městské části,“ řekl Štěpánek.

Samotní čelní občanští demokraté z Prahy 4 spojení s Palounkem popírají. „Důvodem odvolání byla nedůvěra vlastního klubu, která vyplynula z Horálkova autoritativního řízení radnice a chování vůči ostatním zastupitelům. Role řadového člena ODS Ondřeje Palounka je ničím nepodloženou konstrukcí, která je stejně nesmyslná, jako mediálně líbivá,“ řekl ČESKÉ POZICI Schneider.

Na vysvětlenou: „Řadový člen“ Palounek reprezentoval Prahu 4 nejen na regionálním sněmu pražské ODS, ale i na kongresu strany. Těžko věřit, že by se občanští demokraté z Prahy 4 rozhodli na takovou akci poslat zcela bezvýznamného člena. Až do června byl Palounek také členem oblastní rady ODS v Praze 4 a o jeho vůdčí roli v této městské části hovoří jiní pražští občanští demokraté poměrně otevřeně.

Schneiderovi kolegové byli ještě úsečnější. „Žádná jednání jsem nevedl,“ tvrdí Lohynský. Caldr na dotazy ČESKÉ POZICE neodpověděl.

Ale Palounek s nimi ano

Zato Palounek byl o poznání sdílnější, a na rozdíl od kolegů se za kontakty s nimi nestyděl. „Tak to víte, že se o tom (odvolání Horálka – pozn. red.) lidé mezi sebou bavili a že jsem byl té diskusi třeba přítomen,“ řekl Palounek ČESKÉ POZICI. Jako hybatel dění ve své oblasti se však nevidí. „Byl jsem jedním z hybatelů do března, pak už ne. Návrhy na obsazení nového vedení pocházejí od mladších kolegů,“ připsal vůdčí roli zejména duu Caldr – Schneider. Že by si tyto dva mladé občanské demokraty „vodil“, odmítá: „Nevnímám lidi jako loutky.“

S Palounkem míval dobré vztahy i sám Horálek (podle serveru Týden.cz byli oba muži prověřovaní protikorupční policií kvůli nevýhodným prodejům pozemků na Kavčích horách), nicméně v poslední době mezi nimi panuje už spíše řevnivost. „Pavla Horálka jsem do ODS přivedl já, vždy jsem mu pomáhal v tom, aby uspěl. Ale koncem minulého roku jsme se dohodli, že půjdeme každý svou cestou,“ popsal vzájemné vztahy vlivný podnikatel.

Horálka podrželi dva zastupitelé z ODS – Petr Fifka a Blanka Menzelová. Včetně Horálka šlo tedy o tři hlasy, které strana měla v „protipalounkovském“ táboru. Jenže už ráno se objevila informace, že tři zastupitelé opoziční TOP 09 – Martin Píša, Alena Nohejlová a Alexandra Mlíková – svou stranu opustili a chystají se hlasovat s koaličními ODS a ČSSD. Píša se vzápětí po sesazení dosavadního starosty stal členem rady a Nohejlová zase uvolněnou zastupitelkou, čímž jí vznikl nárok na měsíční odměny. V zastupitelstvu pražské čtyřky činí přes 40 tisíc korun.

Nicméně pro sesazení Horálka zvedli ruku i další zastupitelé z TOP 09. Celkem pro změnu ve vedení radnice hlasovalo 34 zastupitelů ze 45. „Práci bývalého starosty jsme dlouhodobě kritizovali, proto není divu, že jsme hlasovali pro jeho odvolání,“ řekl ČESKÉ POZICI zastupitel Jan Vlček. K trojici exkolegů, kteří ráno opustili řady TOP 09, řekl následující: „Pan Píša je dlouholetým přítelem Ondřeje Palounka. Nemám žádný důkaz, že by stál za odchody těch tří právě Palounek, ale vyloučit to nemohu.“

Žádný útok na primátora

Protože Palounek v poslední době obnovil (po jistou dobu vážně narušené) vztahy s dalším pražským lobbistou Tomášem Hrdličkou, objevily se spekulace, že je čtvrteční odstranění Horálka zamýšlené jako krok, který má oslabit primátora Bohuslava Svobodu. Zdroje ČESKÉ POZICE ovšem takovou interpretaci odmítají – Palounek a jeho lidé se o oslabení nebo přímo odstranění primátora pokoušeli už na regionálním sněmu pražské ODS, a některé kroky v tomto směru podnikali i na kongresu strany.

Čtvrteční sesazení tak bylo spíše vyústěním „řešení vnitřních záležitostí“. Kromě toho, že spolu Palounek s Horálkem již zjevně nemají společné obchodní zájmy, zřejmě sehrála svou roli i chuť po pomstě. Horálek se na jaře přidával k tlaku primátora, aby se Palounek vzdal pozice v oblastní radě ODS (kterou nakonec opustil „sám“). Přestože jde o funkci nepříliš významnou, Palounek tím dostal od lidí, jimž pomáhal při změně poměrů na magistrátu, políček. A ten si lidé v jeho postavení nemohou nechat líbit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.