Lidovky.cz

Soudružka Semelová jen v „klepetcích“

  11:41

Poslankyně KSČM Marta Semelová v České televizi bagatelizovala komunistické vraždění a popravy tím, že z „toho nikdo nemá radost“.

Marta Semelová byla hostem čtvrtečního Hyde Parku na ČT24. Bohužel divákům nedokázala odpovědět ani na otázku, zda se žije lépe v Severní nebo Jižní Koreji. Všude jsou prý problémy. foto: © repro Česká televizeČeská pozice

Čtvrteční Hyde Park na ČT24 s poslankyní Martou Semelovou (KSČM) byl podívanou pro otrlé diváky. Jako bychom se propadli časoprostorovou dírou. Stalinistka Semelová je buď nasazenou provokatérkou, nebo nežije v objektivní realitě, ač po ní volá. Minulý režim byl podle ní v podstatě fajn; naše lidově demokratické zřízení dosahovalo zářných výsledků (v lecčems jsme byli lepší než západní země!) a komunistické vraždění v minulosti se ohavně přehání... Měli bychom to přestat řešit, zapomenout, a konečně se dívat do budoucna.

Milada Horáková se nicméně přiznala ke všemu, ke své činnosti...Zapomenout nesmíme. Ani na čtvrteční televizní demagogii, která klade vážnou otázku, zda se Semelová, která má poslaneckou imunitu, nepohybovala už za hranou zákona. Opakovaně totiž popírala a bagatelizovala zločiny komunismu i genocidy komunistických režimů.

V trestním zákoníku je v Hlavě XIII paragraf 405, jenž se věnuje popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Uvádí: „Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo jiné zločiny nacistů a komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.“

Posouzení náleží právníkům, ale pro jistotu ČESKÁ POZICE zopakuje některé pozoruhodné výroky soudružky Semelové. Byť z toho nejspíš nic nebude, vždyť Milada Horáková „se také přiznala ke všemu, ke své činnosti“.

Z výroků Marty Semelové na ČT24:
  • O svobodě: „Jaká svoboda? Jaká svoboda, když člověk (dnes) nemá základní lidská práva.“
  • O lidech, kteří nemohli za socialismu studovat: „Je možné, že takový případ byl, já ty případy neznám.“
  • O lustračních zákonech: „Nemyslím, že jsou pojmenováním zla, jsou pojmenováním diskriminace vůči dnešním občanům.“
  • O agentech StB: „Podívejte se, každá země má určité vnitřní bezpečnostní složky, pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu. A abychom je dnes odsuzovali za to, že hájili zájmy země, je velmi nesprávné.“
  • O úspěších socialismu: „Tady se neustále zveličují represe, ale nemluví se o úspěších, které v té době byly... Například ekonomika, vyspělý průmysl, zemědělství soběstačné, rozvinuté školství, kultura, místo kultury je tady vulgarita, morálka poklesla a tak dál.“
  • O povaze spolupracovníků StB: „V každé skupině lidí se najdou slušní lidé i ti horší. Nicméně spolupracovník StB pro mě není známka toho, že by to byl někdo neslušný.“
  • O totalitních ideologiích: „Musím jednoznačně odmítnout srovnávání fašismu či nacismu s komunismem. Je to naprosto, naprosto nesrovnatelné.“
  • O politických vraždách, lágrech: „To, co se dělo v minulosti, je potřeba vnímat tehdejším pohledem. Pochopitelně není to nic, co by člověka těšilo a z čeho by měl radost, ale myslím si, že tyto souvislosti historické, to rozdělení světa, to, že to bylo po válce a tak dále, to je potřeba vnímat také, takže radost z toho nemáme nikdo.“
  • O popravě Milady Horákové: „Bylo to v té době, já to považuji samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti...“
  • O vynuceném přiznání: „Tak o tom dost pochybuju, že to byla vynucená přiznání, ale v každém případě je to, je to záležitost, která je smutná. Nemáme z ní nikdo radost.“
  • O vstupu vojsk roku 1968: „Já bych to okupací nenazvala v žádném případě. Já bych to nazvala internacionální pomocí, která ovšem nám jako komunistické straně a komunistickému hnutí do budoucna udělala mnohé problémy.“
  • O Vasilu Biľakovi: „Byl to významný politik Československa, pro mě pozitivní postava.“
  • O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila: „Já na tom, že pan předseda (Vojtěch Filip) poslal kondolenci do KLDR, nevidím určitě nic špatného. Je to akt slušnosti. Co se týká Korejského poloostrova, tak tam si myslím, že jsou problémy na celém tom poloostrově a že i v jižní části tam je vyvolává například přítomnost Spojených států amerických.“
  • O tom, zda se žije lépe v Severní, nebo Jižní Koreji: „Já jsem tam nebyla a nevím, ale myslím si, že v obou státech jsou problémy, jak v Severní, tak v Jižní, nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu.“

Chudáci, ti hladoví obyvatelé Soulu, utiskují je i američtí imperialisté! A jsou na tom dle komunistky Semelové asi tak bídně jako severní sousedé, kteří živoří v koncentračních táborech KLDR.

Marta Semelová měla v televizní diskuzi štěstí, že ji zpovídal laskavý moderátor Bohumil Klepetko, a ne nějaký ras, a skončila tak pouze v „klepetcích“. Pokud bude své myšlenkové proudy dále a ještě odvážněji rozvíjet, mohla by se jednou klidně ocitnout i v něčem jiném. Jaká to svoboda, že paní Semelová...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.