Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soud v kauze Opencard se zadrhl. Má být vyměněn „příliš nezávislý“ soudce?

  22:05

Stížnost žalobkyně Dagmar Máchové na podjatost předsedy soudního senátu Jiřího Říhy je zřejmě snahou o jeho vyloučení z líčení.

foto: © Česká PoziceČeská pozice

Hlavní soudní líčení v kauze Opencard v pondělí 20. května rychle skončilo. Postarala se o to státní zástupkyně Dagmar Máchová, která případ dozoruje. Podala totiž stížnost na možnou podjatost předsedy soudního senátu Jiřího Říhy, jehož manželka Alice zastupuje jednoho z obviněných pražských radních v jiné kauze Opencard. Senát hlavní líčení odročil. Na první pohled by se mohlo zdát, že situace je jednoduchá – vzhledem k angažmá paní Říhové by měl být soudce Říha z procesu vyloučen. Věc je však složitější.

Příběh z pondělního rána u Městského soudu v Praze jsme si nechali vysvětlit od jednoho z obžalovaných – bývalého úředníka pražského magistrátu, který původně spolupracoval s policií a zajišťoval jí důkazy. Jiří Chytil ČESKÉ POZICI sdělil:

„Jednání začalo po deváté hodině. Pan předseda senátu Říha řekl, že nastal problém, neboť paní zástupkyně Máchová podala stížnost na podjatost soudce. Ovšem stížnost přišla až po termínu, který byl určen. Paní Máchová soudci řekla, že má pro svůj postup argumenty. Pan doktor Říha uvedl, že má dokumenty, které říkají, že vše je v pořádku a přerušil na deset minut jednání. Potom řekl, že senát rozhodl, že argumenty paní Máchové nejsou opodstatněné, že paní Máchová nemá pravdu a soud může pokračovat.
Soudce se pak zeptal, zda paní Máchová hodlá podat stížnost, a ona řekla, že ano. Soudce Říha se tedy rozhodl, že aby se nemrhalo státními penězi, raději jednání odročí. Poté ještě paní Máchovou napomenul, protože s ním jakožto se soudcem nemluvila ve stoje. Posléze jí pan Říha řekl, že její postup ohledně stížnosti chápe jako obstrukci z její strany.“

ČESKÁ POZICE získala dokument, ve kterém soudce Říha (důležité je datum dokumentu: 4. dubna 2013) vyzývá strany trestního řízení, nechť soudu ve lhůtě pěti dnů od doručení sdělí, zda vznášejí námitku podjatosti předsedy senátu – Jiřího Říhy. Soudce v pondělí uvedl, že námitku obdržel až nyní. Šéfka městského státního zastupitelství Jana Hercegová Aktuálně.cz sdělila, že to není pravda, že Máchová námitku podjatosti uplatnila již 15. května. Jenomže ve výzvě soudce Říhy se mluví o pěti dnech, tudíž ani datum uváděné Hercegová neodpovídá stanovené lhůtě. Z dokumentu dále uvádíme:

„Důvodem, pro který by strany mohly pochybovat o nepodjatosti předsedy senátu, je skutečnost, že jeho manželka JUDr. Alice Říhová a jeho blízký přítel doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D., vystupují jako obhájci v trestním řízení vedeném proti obviněným MUDr. Svobodovi a spol., v trestní věci mediálně známé jako pokračování trestního řízení za projekt Opencard (obvinění v této věci mělo být podle zpráv uveřejněných v médiích sděleno dne 26. 3. 2013).“

Příčiny divokého vývoje

Soudce Říha použil dle Aktuálně.cz vůči žalobkyni Máchové silná slova: „Tento typ obstrukčního chování bych čekal spíše ze strany obhajoby.“ Podle obžalovaného Chytila soudce Říha označil postup státní zástupkyně za obstrukční a dokonce ji napomenul, aby při komunikaci s ním stála. Co je příčinou tohoto divokého vývoje prvního hlavního líčení v kauze Opencard?

Soudce Říha označil postup státní zástupkyně Máchové za obstrukční a dokonce ji napomenul, aby při komunikaci s ním stála

O stížnosti Máchové nyní bude rozhodovat Vrchní soud v Praze, líčení může pokračovat až po letních prázdninách. Jiří Chytil si tyto průtahy vysvětluje tak, že jde o snahu vyměnit Jiřího Říhu, který má v oboru podle našich informací pověst snaživého a pečlivého soudce. „Interpretuji to jako snahu o výměnu soudce, který by zřejmě mohl být pro ‚ně‘ příliš nezávislý, že nechce tu akci řídit proti nám. To je moje domněnka,“ sdělil ČESKÉ POZICI Chytil.

Bývalý detektiv Zdeněk Ondráček, který tuto kauzu na jejím začátku vyšetřoval, ale pro nespokojenost od policie odešel, čímž případ opustil, ČESKÉ POZICI řekl: „Je tragické, když státní zástupkyně není schopná dodržet stanovenou lhůtu.“ Podle bývalého detektiva protikorupční policie navíc není nijak nestandardní, že manželka soudce Říhy vystupuje ve zcela jiné kauze: „Případy spolu nesouvisí. Jeden případ se týká úředníků, druhý politiků. Soudce Říha navíc dopředu upozornil na riziko podjatosti a vyzval k podání námitek.“

Co Ondráček říká na Chytilovu domněnku, že stížnost žalobkyně Máchové může souviset se snahou vyměnit „příliš nezávislého“ soudce Říhu? „Je klidně možné, že jde o snahu vyloučit soudce, který má takovou pověst. Spousta věcí se dá ovlivnit,“ řekl ČESKÉ POZICI. Nejenže tedy u soudu stanuli pěšáci-úředníci, a nikoliv lidé, kteří byli v roce 2006 u zrodu projekt Opencard, ale nyní se kvůli odročenému soudu objevily i nejasnosti okolo samotného soudního líčení.