Lidovky.cz

Soud rozcupoval argumenty ministra Pospíšila pro odvolání Rampuly

  12:10

Proč soud zrušil ministrovo odvolání Vlastimila Rampuly z funkce šéfa vrchního státního zastupitelství? Důvody jsou věcné, nikoli procesní.

Městský soud v Praze se minulý pátek rozhodl zrušit rozhodnutí ministra spravedlnosti, který loni v říjnu odvolal Vlastimila Rampulu z funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství (VSZ). A nyní se dozvídáme, proč. Soudci podle zdůvodnění, které získaly HN, Pospíšilovy argumenty pro Rampulovo odvolání odmítli z věcných důvodů, nikoli procesních.

Ministr Pospíšil si přitom důvody nepřipravil sám, opíral se o pochybení, které v práci vrchního státního zástupce Rampuly shledal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jenž také ministrovi navrhl Rampulu odvolat. Soud výtky Zemana a Pospíšila zpochybnil, a naopak vyhověl Rampulově žalobě, že jeho odvolání nebylo dostastečně zdůvodněno.

Pospíšil však hodlá ve sporu s Rampulou pokračovat dál. Chce proti rozhodnutí městských soudců podat kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Zároveň čelí kritice za nedotažené odvolání. Horké chvilky zažil podle Práva i na čtvrtečním grémiu ODS, kde se do něj prý pustil i premiér Petr Nečas.

Údajně na schůzce vedení občanských demokratů padla slova o odchodu Pospíšila z ministerstva spravedlnosti. Tuto informaci se však ČESKÉ POZICI nepodařilo potvrdit. „Nikdo na něj netlačí. O odvolání na grémiu nikdo nemluvil. Premiér byl ,naprdnutej‘, ale jen si tam vyměňovali názory,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec ODS, který si nepřál být jmenován. Dodal, že jde o mediální útoky, za nimiž stojí koaliční strana Věci veřejné.

V čem dal městský soud za pravdu Rampulovi?

  • Podle Pospíšila Rampula podivně ovlivňoval vyšetřování některých případů. Šéf VSZ například telefonicky nařídil podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové, aby se ihned po vynesení rozsudku v kauze šestimiliardového podvodu v IPB neodvolávala proti osvobození obžalovaných manažerů. „Soud nesouhlasí s žalovaným ministrem spravedlnosti, že tento pokyn vrchního státního zástupce byl způsobilý vyvodit zdání netransparentního postupu,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Eva Pechová. Čímž dala za pravdu Rampulovi, který požadoval, aby se Dunajová nejprve seznámila s podrobnostmi rozhodnutí soudu, a teprve pak řešila případné odvolání.
  • Pospíšil kritizoval Rampulův postup i v další kauze, jež se týkala IPB. Kauzu České pivo, v níž měla banka ztratit podíl v českých pivovarech, šéf VSZ odebral Dunajové a převedl spis na státního zástupce Ladislava Letka, jenž případ následně zastavil. Rampula tvrdil, že tak učinil, aby zrychlil postup VSZ. A soudci jeho argumentaci uvěřili, protože se proti tomuto postupu nikdo až dosud neohradil. „Takto výrazná časová prodleva dále zeslabuje závěr o závažnosti provinění,“ citovaly HN ze zdůvodnění soudu.
  • Soudci neuznali ani to, že by Rampula nesl vinu za průtahy při vyšetřování korupce okolo pořízení stíhaček gripen pro českou armádu. Podle Pospíšila měl Rampula neodůvodněné vyšetřování na půl roku zmrazit. V březnu 2010 mu totiž bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nařídila, aby si vyžádal k případu informace od švédské justice či zdůvodnil, proč nejsou potřeba. Rampula se však na partnery v zahraničí neobrátil. Zdůvodnil to tím, že nejprve chtěl získat informace od českých úřadů. A ty nedostal, což uznal i soud.

O podivnostech při vyšetřování kauzy gripen na státním zastupitelství informovala ČESKÁ POZICE v článku: Další výstavní spolupráce se Švýcary. Tentokrát v kauze gripen.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.