Soud potvrdil, že Bakala se choval jako darebák

Místopředseda sněmovny Zaorálek se nemusí omlouvat finančníkovi Bakalovi, kterého kvůli správě bytů po OKD nazval „gaunerem“.

Pokud o finančníkovi a uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi prohlásíte v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD, že se chová jako „gauner“, a on vás zažaluje, je téměř jisté, že soud dá za pravdu vám. Alespoň tak lze soudit z verdiktu Vrchního soudu v Praze, který svým rozhodnutím ve čtvrtek uzavřel dva a půl roku starý případ místopředsedy Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Zaorálek v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě kritizoval, že Bakala nesplnil svůj dřívější slib a nenabídl lidem byty přednostně k prodeji za zvýhodněných podmínek. „Pan Bakala se chová jako gauner,“ řekl doslova. S tím se ztotožnil i Vrchní soud v Praze. „Jestliže žalobce (Bakala – pozn. red.) dal veřejný příslib a posléze tento slib nesplnil, a dokonce popřel, pak nelze považovat označení chování ,jako gauner‘ za nepřiměřené,“ uvedl předseda senátu Karel Podolka ve zdůvodnění verdiktu. Bakala si však podle svých slov na podobný slib nepamatuje. K bytovému fondu se dostal koupí společnosti Karbon Invest, která jej získala při privatizaci v září 2004.

Zdeněk Bakala se ukázal jako zdatný vypravěč chytlavých příběhů v roce 2008, kdy uváděl na trh akcie společnosti NWR, vlastníka OKD. Upisovací cena tehdy činila přibližně 426 korun a zájem byl tak vysoký, že poptávka sedmkrát převýšila nabídku.

O půlroku později však již možná investoři litovali, že uvěřili Bakalově pohádce, neboť cena akcií propadla pod hranici 70 korun. Objektivně však musíme připustit, že se na poklesu částečně podílela i neočekávaná hospodářská krize. Dnes se cena akcií NWR pohybuje na pražské burze kolem 275 korun za kus.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.4.2011 11:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.