Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud, který může v Číně nabýt nečekaných rozměrů

Vraždy

  11:14

V procesu s manželkou bývalého předního čínského politika nejde „jen“ o vraždu, ale také o další vedení země.

Paní Ku Kchaj-laj je obžalována z vraždy. Její manžel Po Si-laj byl odsunut z čínského politického výsluní. foto: © ReutersČeská pozice

Soudní proces s manželkou bývalého předního čínského politika Po Si-laje započal. Jde o jedno z nejostřeji sledovaných soudních řízení nejen v Číně, ale i v zahraničí. Podstata obvinění je natolik výbušná, že může vážně narušit i dlouho a pečlivě připravované předání moci. Spekuluje se o tom, že do čela nejlidnatější země světa by se letos na podzim měl postavit ambiciózní viceprezident Si Ťin-pching.

O co jde? Ku Kchaj-laj, manželka Po Si-laje, člena politbyra Komunistické strany Číny a jednoho z nových vůdců 5. generace čínského vedení, spolu s třiatřicetiletým osobním strážcem Čang Siao- ťünem údajně v listopadu loňského roku zavraždila Brita Neila Heywooda, který dlouhodobě pobýval v Číně. Důvodem tohoto hrůznému činu byla prý ztráta důvěry v absolutní oddanost zahraničního podnikatele vůči zájmům rodiny politika.

Ponechme stranou detaily vraždy. Například to, že oběť byla otrávena, že k činu mělo dojít v hotelovém pokoji v Čchung-čchingu, největším městě provincie S´- čchuan... Faktem zůstává, že Heywood, čínsky hovořící odborník a špičkový poradce mnoha nadnárodních společností, byl skutečně nalezen mrtev.

Nepopiratelným faktem také je, že s rodinou Po Si-laje jej pojily úzké vazby. Faktem také zůstává, že Wang Li-ťün, ředitel úřadu pro veřejnou bezpečnost města Čchung-čching a klíčový spolupracovník Po Si-laje, se z dodnes oficiálně nepotvrzených důvodů uchýlil na konzulát USA, kde měl žádat o ochranu. Spekuluje se, že tak učinil kvůli obavám o svoji bezpečnost, neboť prý shromáždil klíčové důkazy prokazující osobní účast členů rodiny svého nadřízeného na vraždě Brita.

Kriminální čin, nebo příběh s politickým pozadím?

Všechny tyto nejasné okolnosti rozvířily pochyby v  čínské veřejnosti o pozadí a dopadech celého případu. Na rozdíl od minulosti jsou dnes Číňané vybaveni novými informačními technologiemi, hojně využívají populární mikrology, a tak během v minulosti nevídaných debat o politice vyplynula na povrch řada otázek. V březnu následovalo odvolání Po Si-laje z vedení komunistické strany Čchung-čchingu a zatčení jeho manželky. Lidé si začali klást otázku, zda jde o čistě kriminální čin, nebo zda má celá událost i politické pozadí.

Po Si-laj byl čelným představitelem jednoho z mocenských proudů uvnitř vedení komunistické strany, spíše blízký podnikatelům a mladším generacím

Po Si-laj byl totiž čelným představitelem jednoho z mocenských proudů uvnitř vedení komunistické strany. V plejádě bezpohlavně vyhlížejících nových politiků, jejichž hlavní kvalifikací pro stranický postup bylo, že doposud neučinili žádnou chybu, působil jako zjevení. Po Si-laj byl vnímán jako průrazná osoba, která je spíše blízká podnikatelům a mladším generacím. Avšak tato energičnost, hojně kvitovaná zahraničními politiky, byla naopak Číňany všeobecně vnímána spíše nepatřičně - jako systematicky budovaný kult osobnosti a nedostatečná pokora. Podle uniklých amerických diplomatických depeší zveřejněných na WikiLeaks, usiloval Po Si-laj o post vicepremiéra v době, kdy byl ministrem obchodu. V této funkci působil v letech 2004 až 2007.

Na druhou stranu se však obecně uznává, že v době, kdy byl Po Si-laj primátorem města Ta-lien nebo města Čhung-čching, došlo v těchto regionech k významným změnám a hospodářskému růstu. Čchung-čching je nejrychleji se rozvíjejícím městem Číny. Úspěšné bylo i Po Si-lajovo ministerské období. Jako ministrovi je mu připisováno, že se zasloužil o koncepci novodobé čínské obchodní politiky.  Tuto aureolu, kterou si Po Si-laj dlouhodobě a cílevědomě budoval, poskvrňovala před veřejností pouze pověst jeho dospívajícího syna, který byl v Číně známý pro svoji údajnou zálibu v rychlých autech, nezřízenou zábavu a diskutabilní studijní výsledky.

To vše je minulostí a po veřejném vystoupení premiéra Wen Ťia-paa v březnu tohoto roku, kterým Po Si-laje sesadil z postu primátora města Čhung-čching a vedení tamní komunistické strany, se pozornost veřejnosti zaměřuje spíše k tomu, co bude dále. Soudní proces, který byl právě zahájen, bude pravděpodobně vnímán jako ovlivněný nejvyšším vedením.

Pro nastupující vládce Číny stojí tedy otázka takto: mají dopustit vynesení trestu smrti nad manželkou bývalého klíčového politika? A jak potom naložit s ním, případně jeho v zahraničí žijícím synem? Jak mají do budoucna čelit stranickým stoupencům Po Si-laje, případně jak předejít možnosti recipročního zatýkání a obviněním jiných čelných představitelů z korupce?

Pravděpodobný scénář zřejmě bude, že Ku Kchaj-laj se plně dozná ke všem zločinům, tedy nejen k vraždě, ale i k dalším hospodářským deliktům, které jsou dnes připisovány jejímu manželovi a jeho obchodním partnerům, a bude odsouzena na doživotí. Osud jejího osobního strážce je zřejmě již zpečetěn, aby se do budoucna nestal nepohodlným svědkem.

Samotný Po Si-laj se pravděpodobně ztratí ze zorného pole veřejnosti a dožije plně izolován v domácím vězení, jako například po protestech v červnu 1989 bývalý generální tajemník ÚV KS Číny Čao C´-jang. Čao se snažil klidnit aktivitu studentů, kteří se účastnili nepokojů v létě 1989. Tehdy se obával reakce starých komunistů. Studenti ale Čaovy výzvy neuposlechli. Krátce po potlačení demonstrací byl Čao odvolán a nahradil ho Ťiang Ce-min.

V souvislosti s případem Po Si-laje a jeho manželky zůstává ještě jedna otázka: Jak se k události postaví odcházející prezident Chu Ťing-tchao, případně jeho stále žijící předchůdce Ťiang C´-min? Pokud bychom uvažovali v analogii s domácím vězněním Čao C´-janga, která není stoprocentně přiléhavá, měl by prezident Chu pro zajištění stability zůstat aktivním i po svém odchodu z funkce, stejně jako tak kdysi činil i proslulý Teng Siao-pching, jenž určoval hlavní směry čínské politické scény až do začátku devadesátých let. Soud s Ku Kchaj-laj začal a rýsuje se neobvyklý příběh, který přesahuje jednotlivé lidské osudy a může v tak ohromné zemi jakou je Čína nabýt nečekaných rozměrů.