Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Současný světový řád nejvíce ohrožuje zadržování demokracie

Z geopolitického hlediska se v roce 2015 odehrává konfrontace USA a EU na jedné straně s Ruskem a Čínou na druhé, zatím v omezeném geografickém prostoru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J30i12b 89J44i46b

9. 7. 2015 21:09
Naopak světový řád ohrožuje export demokracie!

Jinak jestli něco ohrožuje současný světový řád, tak to není “zadržování demokracie“, jak v nadpisu manipulativně tvrdí autor článku Martin Riegl, ale naopak export demokracie s plochou dráhou letu!

Jen za posledních dvacet let vyvezly země NATO včele s USA do světa několik gigatun demokracie, že už i k nám chodí hlasovat nohama svou “spokojenost“ s jejím exportem příjemci z Afriky, Blízkého Východu a Ukrajiny…

Přičemž ani během tzv. Studené války nebyl světový řád tak blízko svému zhroucení, tak jako nyní.

Naopak světu by prospělo méně exportu demokracie a více dodržování mezinárodního práva! Má-li autor článku Martin Riegl vůbec tušení, co ten pojem znamená.

0 0
možnosti

J20i74b 67J46i57b

8. 7. 2015 20:02
Záměna příčiny a následku-války v Gruzii

“Ruská federace si schopnosti svého zbrojního programu vyzkoušela již v roce 2008 v Gruzii. Cílem jeho agrese nebylo potrestat tehdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho za jeho prozápadní kurz, ale spíše omezit vliv USA na Kavkaze a zastavit geografické „rozpínání“ Západu – tedy NATO a EU.“

.

Zvláštní, já měl zato, že to byla Sakašviliho Gruzie, kdo napadl ruské mírové jednotky v Abcházii a ne naopak!

Mimochodem, všiml jste si toho, že se ruské jednotky po úspěšném odražení Gruzínského útoku samy z Gruzie stáhly? Třebaže kdyby chtěly, tak měly na to obsadit celou Gruzii včetně hlavního města okupovat ji a nastolit zde svou vlastní vládu.

Upřímně řečeno mě docela děsí, že takovíto manipulátoři, jako je autor tohoto článku, učí naše děti!

0 0
možnosti

J. Křivan

9. 7. 2015 18:22
Re: Záměna příčiny a následku-války v Gruzii

Dovolím si oponovat. Napřed drobnost, Sakašvili nechal z raketových systémů Grad ostřelovat hlavní město jižní Osetie, ještě se tou půlnoční akci následující ráno v TV záběrech chlubil. Dokladů o tomto proradném útoku na civilní město je dost. Později vyděšené ustupující gruzínské jednotky tam zanechaly skoro celou výzbroj, včetně řady mobilů s videozáznamy. Ruská armáda tenkrát dokázala včas obsadit jediný přístupový tunel z RF do jižní Osetie a nejspíš proto dosáhla co chtěla, jenže z vojenského hlediska to nebyla zase taková sláva jak to na první pohled vypadá, ale tvrdé poučení o čemž svědčí počty sestřelených ruských letadel.

PS. Abcházie využila zmatku a vyhlásila samostatnost, kterou jí Gruzie upírala. Podobných oblastí se snahou o samostatnost je ovšem v Gruzii stále ještě dost.

0 0
možnosti

Tatana

5. 7. 2015 11:38
Co je demokracie_?

0 0
možnosti

5. 7. 2015 11:14
Tahle věta dost objasňuje postoj autora

...... a neschopnost svrhnout Kaddáfího režim v Libyi bez americké pomoci odhalily slabiny evropské hard power (tvrdé moci).

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/soucasny-svetovy-rad-nejvice-ohrozuje-zadrzovani-demokracie-pus-/tema.aspx?c=A150702_124954_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

0 0
možnosti

Tatana

5. 7. 2015 11:37
Re: Tahle věta dost objasňuje postoj autora

Ono se dost těžko svrhává, když svrhávaný sponzoruje nejen presidentské a jiné volební kampaně, ale i university, nemocnice atd. Autor by se měl zaměřit i na životní úroveˇn daných zemí před a po svržení diktátorů .

Také by stálo na konkrétních příkladech definovat co v autorově ponětí je a co není demokracie.

Demokracie přece není cochcálismus vzešlý z voleb, ve kterých zúčastněné strany nevyjmenovaly stěžejní problémy a nezveřejnily předem jak budou hlasovat.

Např ODS ve volebním progranu neuvedla prosazení církevních restitucí a následná komedie ukázala občanům, že se v případě České republiky rozhodně nejedná o demokratický stát, jek je demokracie chápána od dob starého Řecka.

0 0
možnosti

Tatana

4. 7. 2015 12:31
Od uvalení embarga na Rusko

se zlepšuje ekonomika Japonska, které k sankcím nepřistoupilo.

Ruský dálný východ vzkvétá, přístavy se rozšiřují.

Američané jsou nervozní z těžby nerostů v Čínském moři, přičemž je Japonci chtějí vypudit z vojenských základen.

Rusko a Čína vědí, že sdílí jediný kontinent, takže si své domovy buď zničí, nebo se naučí spolu i vedle sebe žít.

Státy EU si musí uvědomi, že zde vždy na jedné straně stojí Velká Británie, jejímž předpolím je Francie a za zády má USA. A potom je tu zbytek EU vedený odvěkým bubákem - Německem.

Vždyť oni ti šašci bruselští si ze školy pamatují akorát tak rekonqvistu, ale na odvěký boj Rakouska-Uherska s muslimy zapomněli, nebo ani nikdy nevěděli. Z jak velkého území jsme muslimy vyhnali my, a z jak velkého oni? A teď se diví Maďarům?

0 0
možnosti

4. 7. 2015 22:18
Síla EU spočívá v silné ekonomice...

Musel jsem polknout a číst znovu a JE TO TAM ! No, v tom případě jsem miliardář a mám patent na nesmrtelnost...

0 0
možnosti