Současný růst mezd není udržitelný

Růst mezd a zaměstnanosti již třetím rokem převyšuje přírůstky produktivity práce a dochází k erozi cenové konkurenceschopnosti. Přidává se v soukromé i ve státní sféře. Podle ekonomů tempo růstu mezd, které v České republice rostou nejrychleji za posledních patnáct let, může ještě pár měsíců pokračovat, pak oje ke zklidnění.

Roman Šitner 19.6.2018
Vyjednávání o bonusech a mzdách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyjednávání o bonusech a mzdách. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny
Vyjednávání o bonusech a mzdách.

Z dobré kondice ekonomiky začali výrazně těžit zaměstnanci. Reálné mzdy rostou nejrychleji za posledních 15 let a nezaměstnanost je nejnižší dokonce za více než 20 let, firmy usilovně hledají na 267 tisíc pracovníků.

Tuzemské podniky by stávající situaci rády řešily zaměstnáváním cizinců, tomu ale stále brání řada překážek. Například dostat do české firmy kvalifikovaného Ukrajince trvá běžně i více než půl roku. „Dostat řidiče z Ukrajiny do práce od Česka nám trvá sedm měsíců,“ popisuje Zdeněk Kratochvíl, šéf dopravní společnosti ICOM Transport.

Firmám tak často nezbývá nic jiného než se o vhodné pracovníky přetahovat s jinými. Příkladem mohou být obchodní řetězce, které už na limity zaměstnávání cizinců narazily a loni se nakonec vzájemně vyprovokovaly k až dvouciferným nárůstům mezd. Jinak by některým z nich hrozilo, že zákazníky nikdo neobslouží.

Přidává i stát

Motorem růstu ale není jen hlad firem po pracovní síle. Aktivní je v tomto směru i vláda. Ta před loňskými parlamentními volbami například o desetinu zvýšila platy učitelům. A více berou i úředníci. „Takové tempo růstu mezd ve veřejné sféře je ale pro další roky neudržitelné,“ upozorňuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) slibuje vyšší mzdy i lidem ve zdravotnictví, ale to zatím brzdí zdravotní pojišťovny, které na to nemají. I v tomto případě by šlo o skokový, jednorázový růst.

Vyšší mzdy jsou z řady pohledů plus. Lidé mají více na útraty, více se vybírá na sociálním i zdravotním pojištění i na všech formách daní. Nevýhoda se ale skrývá v prostém faktu, že výdělky rostou výrazně rychleji než produktivita práce.

Vyšší mzdy jsou z řady pohledů plus. Lidé mají více na útraty, více se vybírá na sociálním i zdravotním pojištění i na všech formách daní. Nevýhoda se ale skrývá v prostém faktu, že výdělky rostou výrazně rychleji než produktivita práce. Firmy tak přidávají na úkor svých marží, což jde dělat jen do určité míry. Pak už jim to může komplikovat další rozvoj a financování. Pokud ale chtějí splnit své zakázky, nezbývá jim nic jiného než potřebné pracovníky někde sehnat, a to i za cenu své nižší ziskovosti.

„Dlouhodobě současné tempo růstu mezd není udržitelné. Růst mezd a zaměstnanosti již třetím rokem převyšuje přírůstky produktivity práce a dochází k erozi cenové konkurenceschopnosti,“ konstatuje ekonom David Marek z poradenské společnosti Deloitte. Růst mezd nicméně podle něj ještě minimálně pár měsíců vydrží.

Šedá zóna

Jedna ze sil, která brzdí aktuální tempo růstu mezd, jsou v Česku rozšířené exekuce. Podle posledních údajů má tři a více exekucí téměř půl milionu lidí. Ti pak nemají motivaci k tomu, aby si vydělali více. Snaží se proto pracovat v šedé ekonomice, kde přinejmenším část peněz dostanou bez dokladu na ruku.

Kde se to děje, nejčastěji ukazují detaily o mzdách v řadě oborů. Výrazně podprůměrné mzdy zůstávají v pohostinství, kde se dál operuje s příjmem ze spropitného. Číšníci a servírky tak dál na výplatních páskách vidí hlavně minimální mzdu. Poměrně okatý je i rozdíl mezi výdělkem řidiče kamionu a dálkového autobusu – ten druhý bere oficiálně o polovinu více než ten první.

Počet příspěvků: 1, poslední 24.6.2018 05:38 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.