Lidovky.cz

Souboj o přednostní hlasy jednotu ČSSD zatím neohrožuje

Zprávy z EU

  22:20

Sociální demokracii spíše hrozí kocovina, nevyhraje-li volby tak výrazně, aby sestavila vládu podle svých představ, a poté personální změny.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, www.cssd.czČeská pozice

S Jakubem Patočkou nebývá o překvapení nouze. Zhruba před měsícem byl tento ekolog, někdejší předseda Strany zelených a aktuálně šéfredaktor internetového Deníku Referendum přijat v Brně-Žabovřeskách do sociální demokracie, a už s ní má problémy. Přesněji řečeno s občanskou iniciativou „Volím ČSSD. A budu kroužkovat!“, jejímž je hybatelem spolu se třemi dalšími váženými osobnostmi – bývalou předsedkyní Českého helsinského výboru Annou Šabatovou, filozofem Erazimem Kohákem a zakladatelkou ProFem, organizace prosazující práva žen, Marií Lienau.

„Jsme občanská iniciativa, která vychází z přesvědčení, že Česká republika potřebuje podstatnou změnu kurzu po sedmi letech velmi špatných pravicových vlád. Jsme také přesvědčeni, že Česká strana sociálně demokratická nyní představuje jedinou realistickou alternativu ke zdiskreditované pravici i vábničkám populistů,“ uvedla iniciativa při své úterní vernisáži.

V Lidovém domě však sympatie nevyvolala, ač Patočka připojil umný komentář, že iniciativa „manifestuje svou loajalitu k ČSSD“. Někteří předáci strany mají však o tom zásadní pochybnosti. Proč? Iniciativa totiž vyzývá voliče sociální demokracie, aby využili práva některé stranické kandidáty zakroužkovat, neboli přidělit jim přednostní hlasy, a takto je na úkor jiných kandidátů postrčit do Poslanecké sněmovny.

Připomeňme si, že volič může na kandidátce strany, kterou volí, zakroužkovat až čtyři jména, čímž jejich nositelům přidělí přednostní hlas. Ti kandidáti, kteří tímto způsobem získají pět a více procent z celkového počtu hlasů pro danou kandidátku, přeskočí do čela kandidátky a obdrží poslanecký mandát.
Z 56 poslanců ČSSD zvolených v květnových volbách 2010 se jich do sněmovny na základě přednostních hlasů dostalo deset. V minulých volbách se však kroužkovalo především negativně, s úmyslem odsunout na nevolitelné pozice miláčky stranických sekretariátů, ale nikoli voličů. Celkem tak přišlo o mandáty 14 lídrů stranických kandidátek, včetně třeba velevlivného funkcionáře ODS a exministra vnitra Ivana Langera.
Když mívali voliči možnost zakroužkovat maximálně dvě jména a aby preference zafungovala, kandidát musel získat alespoň deset procent z hlasů pro danou kandidátku, v dvousetčlenné sněmovně se přednostně ocitali nanejvýše dva poslanci. Dnes ale mohou voliči pomocí přednostních hlasů způsobit stranickým sekretariátům mnohá překvapení, a tak se nedivme, že kroužkování nejsou příliš nakloněny.

Tři specifika

Iniciativa „Volím ČSSD. A budu kroužkovat!“ je v několika ohledech specifická.

  • Za prvé se týká pouze ČSSD a vyvěrá z jejího nitra.
  • Za druhé je to jednoznačný „návod k použití“, neboť pro každý ze 14 krajů jmenovitě doporučuje zakroužkovat čtyři kandidáty, vždy dva muže a dvě ženy. Genderový princip je dodržen důsledně a sám o sobě naznačuje, že kandidáty na zakroužkování vybírali nikoli „starosocialisté“ zemanovského ražení, nýbrž protagonisté levicově-liberálního proudu v ČSSD.
  • Třetí zvláštností je pak snaha vmísit se tímto způsobem do „lámání chleba“ v sociální demokracii. Mezi doporučenou čtveřicí v Jihomoravském kraji je předseda strany Bohuslav Sobotka, ale nikoli „dvojka“ na tamní kandidátce, hejtman, první místopředseda ČSSD a spojenec prezidenta Zemana Michal Hašek.

Ve volbách v květnu 2010 obdržel Hašek na jihomoravské kandidátce ČSSD 25 181 (18,05 procenta) přednostních hlasů, zatímco Sobotka jich získal 23 962, čili 17,18 procenta. Doporučením kroužkovat Sobotku, a nikoli Haška jde iniciativě o to, aby předseda ČSSD tentokrát obhájil první místo na kandidátce, a tím bylo vyhověno prezidentu Zemanovi. Ten před časem prohlásil, že při výběru kandidáta na příštího premiéra vezme v úvahu i počet jím získaných přednostních hlasů.

Doporučením kroužkovat Bohuslava Sobotku, a nikoli Michala Haška jde iniciativě o to, aby předseda ČSSD tentokrát obhájil první místo na kandidátceDopusťme se teď malé věštby: Pokud by iniciativě její záměr vyšel a Sobotka získal více přednostních hlasů než Hašek, prezident Zeman by si nejspíš našel nějaký jiný důvod, proč Sobotku, jehož nesnáší, předsedou vlády nejmenovat. Je to boj s větrným mlýnem!

Doporučení iniciativy obdařit přednostními hlasy Bohuslava Sobotku, ale například na západočeské kandidátce plzeňského hejtmana Milana Chovance, na královéhradecké „jedničku“ Hanu Orgoníkovou a její dceru, „šestku“ Lucii Orgoníkovou anebo v Praze na 11. místo odsunutou Michaelu Marksovou-Tomínovou, však prozrazuje i cosi, co přesahuje rámec blížících se voleb.

Ani altruismus, ani nezištnost

Iniciativa se totiž otevřeně hlásí „k sociální demokracii sociálně citlivé, ale také se zájmem o kvalitu demokracie, vzdělanost, kulturní politiku i ochranu přírody a krajiny. Je to sociální demokracie idealistická a odolná lobbistům,“ přiznávají barvu aktéři kampaně. A připojují i jména, která podle nich právě takovou sociální demokracii ztělesňují: Jiří Dienstbier, Vladimír Špidla, Lubomír Zaorálek, Alena Gajdůšková, Jan Hamáček. Ani jeden z nich není intimus Miloše Zemana, někteří jako Zaorálek jsou s ním „na válečné stezce“. Výběr těchto sociálně demokratických veličin ale čistě idealistický není.

Například Vladimír Špidla by byl ve vládě ČSSD kandidátem na ministra životního prostředí a hybatel iniciativy, ekolog Jakub Patočka, by mu jistě byl užitečným průvodcem. Alenu Gajdůškovou objevil pro politiku právě Vladimír Špidla, čili proti zemanovcům potřebuje zaštítit. A nad sice levicovým, leč liberálem Jiřím Dienstbierem, který je v ČSSD „na kordy“ se zemanovci, drží ochrannou ruku Bohuslav Sobotka, ale kdo ví, zda se mu ještě podaří „uklidit“ ho například do Evropského parlamentu.

Řečeno bez obalu, iniciativa „Volím ČSSD. A kroužkuji!“ není altruistická ani nezištná, neboť takové zázraky se v politice nedějí. Už z toho důvodu určité lidi v ČSSD nemohla nepopudit. Nepřekvapuje, že ze známých sociálních demokratů se za ni razantně postavil právě jen senátor Dienstbier. „Vždy kroužkuji a využívám plný počet přednostních hlasů, které zákon nabízí,“ prohlásil v rozhovoru pro Lidovky.cz. A v souvislosti s iniciativou dodal: „Chtěl jsem připomenout, že by lidé neměli vybírat jen stranu, ale i kandidáty.“

Zdrženlivé, až negativní reakce

Reakce z Lidového domu a jeho blízkého okolí na iniciativu jsou nicméně zdrženlivé až vysloveně negativní. „S touto iniciativou nesouhlasím. Měli bychom vést kampaň ve prospěch ČSSD jako celku a takovou také vedu,“ prohlásil Bohuslav Sobotka na úterní tiskové konferenci. „Nemyslím si, že v té kampani, kterou vedeme a která je především kampaní proti bývalým pravicovým stranám, zejména ODS a TOP 09, je kroužkování něco, co sociální demokracii může nějak dramaticky posunout k nějakému lepšímu volebnímu výsledku.“

V předvolební kampani musí strana táhnout za jeden provaz a za jeho delší konec tahá v hierarchické struktuře nejvyšší stranické vedeníTo asi ne, i když se Sobotka mohl vyjádřit decentněji, neboť kritizoval vlastní příznivce, jejichž přednostní hlasy by mu tak či onak přišly vhod. Sobotka jako předseda ČSSD se ale nemohl dostat do střetu se stanoviskem jejího vedení, že jakákoli individuálně vedená volební kampaň je nepřípustná a může mít za následek vyškrtnutí z kandidátky, anebo dokonce vyloučení ze strany.

Takový postup není nijak extrémní. V předvolební kampani musí strana bezpodmínečně táhnout za jeden provaz a za jeho delší konec tahá v hierarchické struktuře pochopitelně nejvyšší stranické vedení. Když si přede dvěma týdny vyzkoušel na Zlínsku vlastní kampaň jeden kandidát TOP 09 a STAN, byl krajským lídrem okamžitě vypeskován a následujícího dne stranou vyškrtnut z volební kandidátky.

Haškova jistota

Za pozornost stojí, jak vypointoval svoje výhrady ke kroužkovací iniciativě Michal Hašek. „Tato iniciativa mne nechává klidným, jednak nevedeme s panem předsedou Sobotkou žádné kroužkovací dostihy, jednak jsou Jihomoravané moudří a svébytní lidé s vlastními názory, včetně toho, komu dají svůj hlas. Umělé iniciativy iniciované z pražských kaváren k tomu nepotřebují,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Na jakékoli „rady z Prahy“ jsou jinde, a v Brně a jeho okolí obzvlášť, značně alergičtí a Haškova zmínka o pražských kavárnách tam udělá asi mnohým dobře na duši. Budeme-li však hnidopiši, Jakub Patočka je Brňan a profesor Kohák i Anna Šabatovou jsou sice Pražané, ale činorodí jinde a jinak než v pražských kavárnách. Třeba to byl ale jenom bonmot, a ty má rád pan prezident Zeman, jehož zase obdivuje Hašek. Z jeho vyjádření je každopádně cítit, že si je svým postavením faktické „jedničky“ ČSSD v Jihomoravském kraji jistý.

Z Haškova vyjádření je cítit, že si je svým postavením faktické „jedničky“ ČSSD v Jihomoravském kraji jistý

Asi nejúderněji zatím reagoval na kroužkovací iniciativu jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podle něho jde o jeden z pokusů, jak rozbít jednotu sociální demokracie. Podobný názor vyslovila však i dosavadní poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová, kterou ovšem Jakub Patočka a jeho přátelé zařadili mezi čtveřici jihočeských kandidátů ČSSD doporučenou k zakroužkování. To jsou ale paradoxy, není-liž pravda?

Hledání viníků

Shrnuto, kroužkovací akce běží od 1. října a prozatím nemá ani zdaleka takový ohlas, aby ohrožovala jednotu ČSSD. Možná dokáže sem tam někoho posunout do poslanecké lavice a jiného o ni připravit. Ti druzí budou alespoň ušetřeni trápení s bolavými zády, neb to jsou lavice krajně nepohodlné a průduchy z klimatizace prý vane právě na onu část těla nepříjemný chlad. Pravda, mnozí přemnozí tím nepohodlím léta rádi trpěli.

Teď ale zase smrtelně vážně. Jde o onu jednotu ČSSD. Nyní ji tuží předvolební disciplína a společný zájem ve volbách skvěle uspět na truc volebním modelům, jež ve zjištěních prakticky všech renomovaných agentur vykazují u ČSSD sestupnou tendenci. Už aby tady ty volby byly – a kdybychom je tak mohli urychlit, říkají si nejspíše v Lidovém domě.

Tak či onak, za tři týdny bude po volbách a teprve pak, ne dřív, bude ohrožena jednota asi nejen ČSSD. V každé straně, jíž se volby výrazně nevyvedou, hrozí v souvislosti s hledáním viníků vzplanutí vášní, personální změny a případně i vnitřní štěpení. Exprezident Václav Klaus jde tak daleko, že s takovým povolebním rozkladem počítá v ODS, ba že jej činí předpokladem toho, aby s ní případně znovu navázal kontakt.

Sociální demokracii hrozí něco trochu jiného. Kocovina, nevyhraje-li volby natolik výrazným způsobem, aby byla s to sestavit vládu podle svých představ, a následně personální změny, neřku-li vnitrostranický převrat, poněvadž oslabený Sobotka by v čele strany dlouho nepřežil.

Povolební varianty

Na vhodný moment čeká pragmatické, na Hrad napojené Haškovo křídlo v ČSSD, pro které jsou důležitější jiné věci než „prapor a ideály“. Na vhodný moment čeká však i prezident, jenž účtování haškovců se Sobotkou může odstartovat třeba tím, že Sobotku jako kandidáta na premiéra buď rovnou odmítne, anebo před něho bude vršit další a další podmínky a oddalovat vznik vlády, což znervózní kdekoho a sociální demokracii obzvlášť.

Pokud by se SPOZ do nové sněmovny neprotáhla, Miloši Zemanovi nezbude nic jiného než přeonačit si ČSSD na svoji „převodovou páku“ v horní komořeV krajním případě si lze představit i tu variantu, že prezident Sobotku jmenuje premiérem a na jeho návrh vládu, ale součinností „zdravých sil“ se dojedná, že ve sněmovně nedostane Sobotkova vláda důvěru. To by byl pro Bohuslava Sobotku politicky i lidsky obzvlášť útrpný konec. Zejména pokud by se do nové sněmovny neprotáhla Strana práv občanů – zemanovci (a její volební model nevypadá zrovna optimisticky!), Miloši Zemanovi nezbude nic jiného než přeonačit si ČSSD rychle na svoji „převodovou páku“ v horní komoře Parlamentu.

Komunisté sice rozumějí politickým obchodům a Zeman na Hradě jim vyhovuje, ale tak daleko by nešli, aby se mu zcela poddali. A jinou stranu ochotnou sehrát roli prezidentovy prodloužené ruky zatím není vidět, byť na scénu vystupují alternativní politická hnutí, a kdo ví, co se z nich vyvine. Sociální demokracie by se ocitla pod silným Zemanovým tlakem i v situaci, kdyby se SPOZ do sněmovny dostala, neřku-li pokud by se stala koaličním partnerem ČSSD.

Šílený sen

Shrnuto, Sobotkova strana má to těžší ještě před sebou, a až to absolvuje, těžko odhadnout, bude-li stále sociální demokracií hodnou své 135leté tradice a opory parlamentarismu.

S omluvou za sebestřednost malý dovětek. Autorovi tohoto článku se zdál šílený sen. Za ruce se v něm drželi Mirek Kalousek, Vojta Filip, Andrej Babiš, Miroslava Němcová a Pavel Bělobrádek a nad nimi visel transparent s následujícím textem: Společně bráníme parlament proti prezidentovi. Sociální demokrat u toho nebyl žádný, ale možná se autorovi tohoto textu jenom nezdál.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.