Lidovky.cz

Sotheby’s počítá ztráty. Nezachránil ji ani Raffael.

  8:53
Na konci ledna se v New Yorku konala poslední ze čtyř aukcí, v rámci nichž se síň Sotheby’s snažila najít kupce pro obrazy z Taubmanovy sbírky. Jak však upozorňovali někteří odborníci skončila obří ztrátou.

Vincent van Gogh: Zahrada v Arles (1888). Odhadovaná cena: 1,8 až 2,5 milionu dolarů. Prodáno za 1,57 milionu dolarů. foto: Sotheby’s

Odhadnout skutečnou hodnotu rozsáhlých uměleckých sbírek čítajících stovky uměleckých artefaktů je mimořádně složité. V těchto dnech se o tom na vlastní kůži přesvědčili odborníci nejstaršího aukčního domu světa Sotheby’s. Loni v létě se vedení britského kolosu na základě svého odhadu pustilo do nebývale riskantního podniku. Dne 17. dubna totiž ve svém honosném sídle nedaleko Detroitu zemřel realitní magnát a někdejší majoritní vlastník Sotheby’s Alfred Taubman, jemuž se za života podařilo vybudovat jednu z největších soukromých uměleckých sbírek na světě. Najít v ní bylo možné díla starých mistrů, jakými byli Raffael či Dürer, impresionistů v čele van Goghem, Degasem a Manetem, ale i průkopníků nových stylů, jako byli Kandinskij, Dalí, nebo Picasso.

Po Taubmanově smrti přešla kolekce čítající přes 500 uměleckých předmětů do vlastnictví podnikatelových dětí, konkrétně se jejími novými majiteli stali syn William a dcera Gayle, kteří se obratem rozhodli sbírku prodat. Namísto Sotheby’s však nejprve oslovili konkurenční Christie’s. Tah se jim vyplatil, neboť britská aukční síň okamžitě zareagovala. Aby o obchod nepřišla, nabídla dvojici 500 milionů dolarů (asi 12 miliard korun) bez ohledu na výsledek dražby. K něčemu podobnému se přitom vedení Sotheby’s během své 271 let dlouhé firemní historie odhodlalo jen párkrát. Nikdo ovšem nešlo o tak velkou sumu peněz. William a Gayle samozřejmě na návrh velmi rychle kývli. Třebaže si od obchodu slibovalo Sotheby’s nemalý zisk, ten se nakonec nedostavil. Naopak skončil velkou ztrátou, jak predikovali někteří odborníci. Aukční síň totiž hodnotu sbírky špatně odhadla.

Do třetice všeho špatného

Že Sotheby’s čekají krušné chvíle bylo zřejmé již po první z celkem čtyř naplánovaných dražeb. Aukčnímu domu se sice v rámci ní podařilo udat takřka 90% všech nabízených položek, třetina z nich se ale prodala pod odhadní cenou. Celkový účet večera byl 377 milionů dolarů. A to ještě některá plátna jako například Picassova Žena sedící na židli našla svého kupce až na poslední chvíli. Ve stejném duchu se nesla aukce o den později, tedy 5. listopadu. Většina nabízených děl sice nakonec našla nového majitele, jenže za mnohem nižší částku, než se předpokládalo. O lámání rekordů si vedení britské společnosti mohlo nechat jen zdát.

Pokud první dvě dražby skončily mírným zklamáním, pak třetí znamenala naprostou pohromu. Tentokrát se totiž díla často nepodařilo prodat ani za odhadní cenu. Z 31 položek jich po aukci zbylo Sotheby’s ve skladu hned 16.

Pokud první dvě dražby skončily mírným zklamáním, pak třetí znamenala naprostou pohromu. Tentokrát se totiž díla často nepodařilo prodat ani za odhadní cenu. Z 31 položek jich po aukci zbylo Sotheby’s ve skladu hned 16. Jen malou náplastí byl dílčí rekord, který během večera zaznamenal Západ slunce nad Floridou od Martina Heada. Ten se totiž stal nejdráže prodaným dílem tohoto amerického umělce. K úsměvům ale šéf aukční síně Tad Smith jinak důvody neměl. Během tří dražeb se totiž podařilo prodat obrazy za celkem 432,7 milionů dolarů (asi 10,5 miliardy korun). Předpoklady byly ale takové, že již po třetím večeru se částka přiblíží k magickým 500 milionům.

Zázraky se nedějí

Poslední dražbu naplánovala aukční síň až na konec ledna. Její vedení chtělo podle všech indicií vykročit do nového roku s palcovými titulky o aukčním rekordu v zádech. V roce 2009 se totiž konkurenční Christie’s podařilo prodat díla ze sbírky Yvese Sainta Laurenta za 477 milionů dolarů, čímž stanovilo nové maximum. To chtělo Sotheby’s trumfnout. Už před závěrečnou dražbou děl z Taubmanovy sbírky bylo ale víceméně jasné, že by se musel stát zázrak, aby se jí to povedlo. Horní odhady mluvily o výnosu okolo 30 milionů, ty střízlivější o částce o deset milionů nižší. Ačkoli večer dopadl relativně úspěšně, celkový dojem se už Sotheby’s napravit nepodařilo. „Úspěšnost aukce byla necelých 75 procent. Ze 67 nabízených položek našlo majitele přesně 50,“ přiblížil její výsledky publicista Nate Freeman.

Nejdráže se nakonec během večera prodal obraz od Valentina de Boulogneho, který vyšel nového majitele na 5,1 milionu dolarů. Trochu za očekáváním zůstal ovšem Raffaelův Portrét Valeria Belliho. Jeho cena se sice vyšplhala nad hranici 3 milionů dolarů, vzhledem k tomu, že jde o jedno z mála umělcových děl dostupných na trhu, mluvily ale zákulisní odhady o částce přesahující 5 milionů dolarů. Aby toho nebylo málo, jedno z emblematických děl aukce, tedy Dürerova grafika Ježíš přibíjený na kříž, se nepodařilo udat ani za vyvolávací cenu. I díky tomu se částka získaná z aukce vyšplhala „jen“ na 24,1 milionů dolarů. Suma sumárum tedy prodej Taubmanovy sbírky Sotheby’s vynesl 456,8 milionu dolarů (necelých 11 miliard korun). Dědicům ovšem bude muset síň vyplatit rovných 500 milionů.

V problémech a bez dividend

Ztráta ovšem nebude tak hrozivá, jak se na první pohled může zdát. Obrazy, které se aukčnímu domu nepovedlo v předcházejících měsících prodat, jistě dříve či později najdou svého kupce. Jejich hodnotu přitom odborníci odhadují na 20 až 30 milionů dolarů. „Zbylé práce mají cenu okolo 24 milionů dolarů,“ myslí si kupříkladu redaktor newyorských Timesů Robin Pogrebin. I tak ale bude bilance obchodu pro nejstarší firmu zabývající se dražbami záporná.

Aukční dům se na sklonku ledna poprvé po deseti letech rozhodl nevyplatit svým akcionářům dividendy.

Část ztrát Sotheby’s odepsalo již loni. V posledním kvartále roku 2015 kvůli tomu spadlo do deficitu ve výši 12 milionů dolarů (cca 288 milionů korun). Nadhodnocení Taubmanovy sbírky přimělo vedení společnosti již k několika razantním krokům. Aukční dům se na sklonku ledna poprvé po deseti letech rozhodl nevyplatit svým akcionářům dividendy. Ti mohou skřípat zuby ještě z jednoho důvodu. Vzhledem k tomu, že analytici neúspěch Sotheby’s při dražbě Taubmanovy sbírky očekávali, spadla cena akcií společnosti od loňského června již o 50%.

Britského giganta navíc kvůli nevalným hospodářským výsledkům muselo v uplynulém roce opustit 50 zaměstnanců. Židle se povážlivě rozkývala i pod ředitelem Tadem Smithem, který na ni usedl loni v březnu a od něhož akcionáři očekávali velké věci. Jako šéf Madison Square Garden totiž Smith dokázal během jediného roku zdvojnásobit zisky arény. Zabránit tomu, aby se problémy opakovaly i v budoucnu, má akvizice poradenské společnosti Art Agency, Partners, v jejímž čele stojí Amy Cappellazzová, někdejší ředitelka konkurenční Christie’s. Koupě firmy o 12 zaměstnancích vyjde Sotheby’s na 85 milionů dolarů (2 miliardy korun). Stanovení data poslední aukce Taubmanovy sbírky na 27. leden se nakonec ukázalo jako relativně prozíravé. Pár dní po jejím skončení totiž rivalové z Christie’s přišli se zprávou, že se dražebnímu domu po pěti letech neustálého růstu propadly tržby. Zpráva o neúspěchu Sotheby’s tak přeci jen trochu zapadla. Nejstarší aukční dům světa sice také zaznamenal za uplynulý rok pokles tržeb, ovšem jen o 2%, zatímco u Christie’s činil procent pět.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.