Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Solárníci dluží Čechům miliardy. Stát zůstává laxní

  14:30
Dalších čtyři sta milionů korun, dohromady miliarda. Tolik už činí suma, kterou fotovoltaici neměli dostat, a stát nedělá nic pro to, aby ji získal zpět. Jde přitom o peníze, na které se skládaly české domácnosti a firmy. Energetická inspekce i regulátor tvrdí, že jim zpětné vymáhání podpory nepřísluší.

Fotovoltaická elektrárna Vrbice u obce Mastířovice o výkonu 5 MW. bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Státní energetická inspekce odhalila desítku fotovoltaických elektráren, které neoprávněně čerpaly podporu v součtu za 400 milionů korun. Jsou to peníze, na které se skládaly české domácnosti i firmy, a stát nedělá nic pro to, aby je získal zpět. V únoru LN upozornily na podobný problém, se kterým se potýká Energetický regulační úřad. Přestože může jít v součtu zhruba o miliardu korun, stát zůstává laxní.

Zlomový den byl Silvestr 2010. Kdo nestihl zprovoznit novou solární elektrárnu k tomuto dni, musel se navždy spokojit jen s polovičními dotacemi. Pro kontrolory tudíž datum znamenalo nejvíc pokusů, jak systém dotací ošidit.

Státní energetická inspekce právě mezi roky 2010 a 2011 odhalila skoro padesát provozoven, kde se deklarovaný rok uvedení do provozu neshodoval se skutečným.

Státní energetická inspekce právě mezi roky 2010 a 2011 odhalila skoro padesát provozoven, kde se deklarovaný rok uvedení do provozu neshodoval se skutečným. Byly mezi nimi drobné elektrárny, ale i rozsáhlé solární parky. Inspekce udělila pokuty v součtu za 55 milionů korun.

O daleko víc peněz se ale jedná v případě dotací, na které si elektrárny díky „vylepšenému“ datu v dokumentaci přišly. Menší výrobci většinou prohřešek uznali, zaplatili pokutu a dotace, které obdrželi, vrátili. Ti větší ale rozhodnutí kontrolorů napadli u soudu a nevrátili nic. V jejich případě jde o 400 milionů korun.

Ani soud nepomohl

„Stát by měl určitě tyto peníze vymáhat. Pokud byla podpora vyplacena neoprávněně, měl by ji výrobce elektřiny vrátit. Zároveň by mu do budoucna měla být vyplácena podpora pouze v té výši, na kterou má nárok,“ řekl LN šéf Státní energetické inspekce Pavel Gebauer. Soudce v prvním z desítky případů, zatím nepravomocně, dal za pravdu kontrolorům. Jenže, jak zjistily LN, ani pravomocné rozhodnutí soudu neznamená, že stát bude chtít peníze zpátky.

„Stát by měl určitě tyto peníze vymáhat. Pokud byla podpora vyplacena neoprávněně, měl by ji výrobce elektřiny vrátit.“

V kauzách, které řešil Energetický regulační úřad, soudy již v osmi případech rozhodly, že fotovoltaikové získali podporu neoprávněně. „Bylo vyplaceno několik stovek milionů, které by se měly státu vrátit,“ řekla LN předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Stát ale od solárníků neoprávněné dotace zpět nevyžaduje. Dokonce není ani schopen spočítat, kolik peněz by vlastně měl chtít.

Jako horký brambor

Energetická inspekce i regulátor tvrdí, že jim zpětné vymáhání podpory nepřísluší, protože jim nevznikla škoda. K vymáhání ani k vyčíslení škody se nemá ani Operátor trhu s elektřinou, který vybírá příspěvky na obnovitelné zdroje a podporu rozděluje. Vlastník operátora – ministerstvo průmyslu a obchodu – tvrdí, že věc už dávno předal úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jenomže ten zase říká, že se na něj ministerstvo s oficiální žádostí o vymáhání konkrétních pohledávek neobrátilo. I po dalším jednání pracovní skupiny, která má přijít s manuálem, jak pohledávky řešit, si úřady problém přehazují jako horký brambor.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu dodržuje postup, který byl dohodnut k předávání dokumentů potřebných pro vymáhání podpory, a vyžádalo potřebné podklady od ERÚ a od NSZ a od OTE,“ uvedl pro LN mluvčí ministerstva Oldřich Buchetka. A takhle vidí situaci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Ministerstvo průmyslu a obchodu nám zaslalo dopis, ve kterém nás obecně žádá o zastupování ve vymáhání pohledávek, ovšem bez jakýchkoliv podrobností ke konkrétním případům. My jsme MPO znovu sdělili, že jsme připraveni pohledávky vymáhat, ale musíme od MPO obdržet veškerou dokumentaci a uzavřít dohodu o zastupování. Žádný případ nám dosud předán nebyl,“ řekl mluvčí Radek Ležatka.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...