Lidovky.cz

Šokující obrázky na krabičkách od cigaret míří i do Česka

Evropa

  11:00

Evropská komise se chystá zakázat cigarety s příchutí a krabičky opatřit obrázky tkání poškozených kouřením.

foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Na to, jak v současnosti vypadají cigaretové krabičky, existuje jeden trochu drsný vtip: Pán si v trafice kupuje cigarety, přečte si černý nápis KOUŘENÍ ZPŮSOBUJE IMPOTENCI, zděsí se a rychle odpoví. „To mi radši dejte ty s tou rakovinou.“

Kuřákům ale možná už brzy do smíchu příliš nebude. Nebudou mít na výběr. Evropská komise totiž 19. prosince předloží návrh na novelizaci směrnice o tabákových výrobcích. Navrhuje sjednotit vzhled i tvar krabiček a opatřit je po vzoru Austrálie odstrašujícími fotografiemi tkání poničených kouřením, které budou muset pokrývat 75 procent přední i zadní strany krabičky. Podle serveru Europolitics.com budou také zakázány slim, mentolové, vanilkové i jinak ochucené cigarety. Komise si od novely slibuje, že obrázky lidi od kouření odradí.

Evropská komise chtěla návrh předložit už před několika měsíci. V průběhu přípravy došlo ale k opakovaným odkladům. Bývalý komisař pro veřejné zdraví John Dalli, který legislativu připravoval, musel totiž odstoupit kvůli podezření z korupce. Prostřednictvím svého asistenta měl švédského výrobce tabáku Swedish Match požádat o úplatek ve výši 60 milionů eur. Za peníze měl ovlivnit budoucí podobu nařízení, konkrétně uvolnit zákaz vývozu žvýkacího tabáku snus do EU. Návrh nyní předkládá jeho nástupce Tonio Borga a podle výše zmíněného serveru na jeho brzké projednání tlačí i předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Česká vláda s návrhem nesouhlasí

Česká vláda o úpravě směrnice ví už od podzimu 2010, kdy Evropská komise vyhlásila její veřejnou kozultaci. K přísnějším opatřením je ale skeptická. Petr Nečas se v odpovědi Evropské komise před dvěma lety vyjádřil, že zavedením generického balení a obrázkového varování  by došlo k limitaci prostoru pro použití ochranných známek a pro sdělení informací obchodní povahy dospělému spotřebiteli. „Důsledkem omezení prostoru pro komunikaci značky by také mohla být snadnější napodobitelnost balení cigaret a s tím případně spojený nárůst nelegálního obchodu, což by znamenalo značné negativní daňové dopady a také dopady na zdraví občanů,“ píše se v odpovědi komisařům.

Ministerstvo zdravotnictví má podobný názor. „Zatím nemáme dostatek praktických zkušeností a vědeckých důkazů o účinnosti tohoto opatření,“ uvedla mluvčí Ministerstva zdravotnictví Lucie Ciznerová.

Výzkumy zatím nebyly kde provádět, protože jediná země která jednotný vzhled zavedla je Austrálie, a to teprve nedávno. Existuje pouze menší studie o dopadu cigaretových krabiček jednotného vzhledu, zveřejněná loni ve francouzském lékařském časopisu Bulletin épidémiologique hebdomadaire. Z výzkumu provedeného na základě jednotného vzhledu cigaretových krabiček potištěných varovnými nápisy a fotografiemi vyplynulo, že na otázku, zda jsou nepřitažlivé, odpovědělo kladně 77 procent respondentů-kuřáků. Na další otázku šeredné pak 63 procent a odpudivé byly dokonce pro 49 procent z nich.

Návrh se nelíbí ani výrobcům cigaret. Jednotný vzhled krabiček by podle nich potlačil jejich jedinečnost na trhu. „Znemožnilo by nám to možnost odlišit naše značky od konkurence. Naše charakteristické ochranné známky, loga a design balíčků jsou mimořádně hodnotné duševní vlastnictví a používání varování za účelem znehodnocení nebo potlačení tohoto vlastnictví pod záminkou informování spotřebitelů je nevhodné,“ říká členka představenstva společnosti Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová, která doufá, že návrh neprojde. „Očekáváme, že v průběhu procesu bude vyjádřen nesouhlas s návrhem, a doufáme, že opatření extrémnějšího charakteru budou z návrhu odstraněna.“

Až bude návrh předložen a zveřejněn, bude o jeho konečné podobě a přijetí rozhodovat Evropský parlament a Rada EU, tedy členské státy. Pokud bude směrnice schválena, členské státy mají povinnost v ní uvedená opatření převzít do svých národních legislativ.

Navržená opatření Evropské komise:

  • Cigarety nesmějí obsahovat více než 10 mg dehtu a 1 mg nikotinu.
  • Ingredience a přidávané vitaminy, kofein, taurin a barviva mají být zakázané. To zahrnuje i mentol nebo vanilku.
  • Balení: textová varování a šokující fotografie musejí pokrývat 75 procent přední i zadní strany krabičky. Po
  • nalepení daňového kolku zbude na zobrazení značky cigaret pouze 20 procent plochy.
  • Tabák pro ruční balení cigaret bude označen varováními na uzávěru, které bude zaujímat 50 procent jeho velikosti.
  • Rozměry: průměr cigaret nesmí být menší než 7,5 milimetrů. Zakázány tak mají být například slim cigarety.
  • Krabičky mají být k dostání pouze v balení po 20 kusech.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.