Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sokolovská uhelná se obrátila na policii, kvůli Key Investments přišla o 45 milionů korun

  13:18

Komu majoritně patří žalovaný obchodník s cennými papíry, nelze oficiálně zjistit.

Key Investments hrála před lety klíčovou roli i při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse. foto: Česká pozice

Společnost Sokolovská uhelná letos v lednu přišla kvůli obchodům makléřské firmy Key Investments, která spravovala část jejích peněz, o 45 milionů korun. Těžařský podnik se proto minulý týden obrátil na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR a na Obvodní státní zastupitelství Praha 1. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

Firmu Key Investments, která před lety hrála klíčovou roli při pohádkovém zbohatnutí sociálnědemokratického expremiéra Stanislava Grosse, vyšetřuje kvůli stížnosti uhelné společnosti již od konce srpna 2010 kapitálový dohled České národní banky (ČNB). Nyní makléřská společnost rovněž čelí žalobě u Burzovního rozhodčího soudu při Burze cenných papírů Praha, kterou na ni podala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol., zástupce Sokolovské uhelné, koncem ledna 2011. Obavy členů vedení Sokolovské uhelné o peníze, které s cílem zhodnocení u Key Investments uložili, se bohužel potvrdily.

Šéf a většinový akcionář těžařské firmy František Štěpánek již loni v listopadu uvedl, že už několik měsíců žádá Key Investments o výplatu svých peněz. „Máme obavu, abychom se k nim dostali,“ řekl tenkrát Hospodářským novinám Štěpánek. Jeho firma u Key Investments ukládala peníze od roku 2002 (loni měla investováno 50 milionů korun) a se zhodnocením peněz nikdy neměla problém.

Místo peněz nabídla makléřská firma akcie Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Udajně nelikvidní.Potíže nastaly na jaře 2010, kdy se Sokolovská uhelná rozhodla své aktivum zlikvidnit a požádala Key Investments o výplatu. „Místo peněz nám makléřská firma nabídla akcie ústecké firmy Spolek pro chemickou a hutní výrobu, které na náš účet nakoupila. O jejich hodnotě máme ale velké pochybnosti. Akcie Spolku nejsou prakticky vůbec likvidní. Pochybujeme, zda mají hodnotu, za jakou nám je Key Investments do portfolia nakoupila. Máme signály svědčící o tom, že naše prostředky byly investovány nevhodně, v rozporu s investičním profilem a strategií, a že teď není Key Investments schopna zajistit jejich výplatu, takže naši investici znehodnotila," prohlásil loni v listopadu další spolumajitel a finanční ředitel Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos.

Kvůli podezření, že Key Investments jejich investici znehodnotila, Sokolovská uhelná podala loni v srpnu stížnost k ČNB. Ta dosud žádný verdikt nevydala. Po stížnosti na ČNB následovala letos v lednu žaloba u Burzovního rozhodčího soudu. Key Investments byla předmětem zájmu centrální banky už v minulosti. V roce 2008 dostala od ČNB dvousettisícovou, o rok později až dvoumilionovou pokutu za porušování investičních pravidel. ČNB makléřům mimo jiné vytýkala, že investovali svěřené peníze do nekotovaných cenných papírů vydaných buď jejich klienty, případně subjekty, které jsou s klienty či s Key Investments samotnou propojeny.

Šok

Letos v lednu majitele Sokolovské uhelné zaskočila šokující zpráva. Firma Key Investments koncem ledna akcie Spolku pro chemickou a hutní výrobu, které tvořily více než 90 procent portfolia klienta, prodala. Překvapení bylo o to větší, když Sokolovská uhelná zjistila, že na její účet přišlo z Key Investments místo 50 milionů pouhých 4,9 milionu, tedy necelá desetina investovaných peněz! Po tomto kroku se právníci těžařské společnosti obrátili na policii a na příslušného státního zástupce. Zda firmě Key Investments dovolila smlouva se Sokolovskou uhelnou takto zacházet se svěřenými penězi, bude jasné až po verdiktu ČNB, Burzovního rozhodčího soudu a po vydání stanoviska policie a státního zástupce.

Key Investments patří k menším českým obchodníkům s cennými papíry. Byla založena v roce 1999. Asistovala při zázračném zbohatnutí Stanislava Grosse, který před několika lety díky půjčce od slovenské pobočky Key Investments získal akcie firmy Moravia Energo. V této době byla Key Investments ve vlastnictví firmy Efficient Investments s oficiálním sídlem na britské farmě mezi maringotkami. Jedním z ředitelů Efficient Investments byl tehdy i Jiří Weigl, který než se stal kancléřem prezidenta Václava Klause, na tento post rezignoval.

Kdo ovládá Key Investments?

V Key Investments zřejmě po aféře s Grossem došlo k vlastnickým změnámV Key Investments došlo zřejmě po aféře s Grossem i k majetkovým změnám, jenže dodnes není jasné, kdo firmu ovládá. Dříve ji zastupoval Vladimír Kroužecký, který ČESKÉ POZICI řekl, že s firmou už nemá nic společného. Současným frontmanem Key Investments je podle médií Daniel Brzkovský (prý drží 31 procent akcií). Kdo kontroluje majoritu, nelze z veřejných zdrojů zjistit.

ČESKÁ POZICE se zeptala šéfa Key Investments Daniela Brzkovského na kauzu Sokolovská uhelná, ale odmítl se vyjádřit. Neodpověděl ani na otázku, zda Key Investments svým klientům hromadně nakupovala akcie, dluhopisy a jiné instrumenty skupiny Via Chem Group. Na dotaz, zda mezi Key Investments a skupinou Via Chem Group existuje majetkové či personální propojení, rovněž odmítl reagovat. Neodpověděl ani na otázku, kdo vlastní Key Investments.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...