Lidovky.cz

Smrtící koktejl ministra Drábka pro Šluknovsko

  8:35

Ani 100, ani 1000, ani 10 000 míst na veřejně prospěšné práce nic nevyřeší. Uměle vytvořené příležitosti naopak vytlačí z trhu firmy.

Chtělo by se zvolat: „Díky Drábkovi a čelem k masám! Na takového zachránce jsme tady léta čekali!“ Jenže v praxi to funguje jinak. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Oficiální stanovisko MPSV:

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek navštívil v úterý 19. září problematický region Šluknovsko, kde se sešel s tamními starosty. Výsledkem setkání je, že v oblasti vznikne dalších sto míst veřejně prospěšných prací (VPP). O jejich zřízení mohou od nynějška úřad práce požádat starostové obcí v regionu. Opatření by mělo přispět k uklidnění napjaté situace.

Analytický komentář k tomu ČESKÉ POZICI zaslal vysoce postavený státní úředník, který se touto problematikou zabývá, za podmínky, že zůstane v anonymitě. Výjimečně jsme mu vyhověli, máme za to, že tento hlas by neměl zůstat oslyšen.

Chtělo by se říci: konečně se ministr rozjel do terénu a přivezl zásadní recept – 100 nových pracovních míst. Jenže ouha, nejde o žádné řešení, ale opět jen o sliby, ještě k tomu nanejvýš pokrytecké. Ještěže ministr Drábek nenabízel jako řešení „zvýšení adresnosti sociálních dávek a posílení jejich motivační funkce k nalezení nového zaměstnání“ v regionu, který trápí vysoká nezaměstnanost. Právě tyto necitlivé kroky, které Drábkovo ministerstvo již více než rok zcela bez znalosti věci provádí, vedly v minulých týdnech k sociálním problémům nejen na Šluknovsku.

Řešení leda pro konjunkturu

Ministr Drábek si asi udělal čárku za splněným úkolem – veřejnost by měla být alespoň na chvíli uklidněna. Problém si uvědomují zřejmě už jen šluknovští starostové, ale na jejich hlas většina médií nebere zřetel. Co na tom, že ministr Drábek podává Šluknovsku bezvadně namíchaný a mediálně skvěle zabalený smrtící koktejl.

Veřejně prospěšné práce totiž v současné době nic neřeší, je to pouze jeden z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, který se hodí především v dobách konjunktury. Jenže reálná situace v české ekonomice je slabé oživení, které do některých regionů ještě ani nedorazilo.

Na každé vytvořené pracovní místo v rámci veřejně prospěšných prací musí být vyčleněna určitá kapacita úředníkůVeřejně prospěšné práce jsou na první pohled líbivým řešením – zaměstnají se přece alespoň na chvíli dlouhodobě nezaměstnaní namísto toho, aby se někde v lepším případě povalovali po hospodách. Vždyť přece všude je tolik na první pohled potřebné práce. V každé obci i v každém městě je přeci třeba zamést náměstí, uklidit park a tak dále. Chtělo by se zvolat: „Díky Drábkovi a čelem k masám! Na takového zachránce jsme tady léta čekali!“ Jenže v praxi to funguje jinak.

Na každé vytvořené pracovní místo v rámci VPP musí být vyčleněna určitá kapacita administrativních úředníků, a to nejen z úřadů práce. Některý z obecních úředníků bude muset navíc práci rozdělovat a kontrolovat. Takže další náklady z veřejných zdrojů. Úřad práce neuhradí veškeré vzniklé náklady. Stát přispěje na VPP v průměru zhruba 75 procenty, na financování zbylých 25 procent si obce budou muset sáhnout do většinou již prázdné pokladny. A to nejhorší nakonec – alespoň na chvíli reaktivovaní nezaměstnaní budou placeni z veřejných zdrojů bez ohledu na efektivitu jejich vynakládání.

Firmy přijdou o zakázky

Úřad práce není při veškeré snaze a dobré vůli schopen zajistit, že práce bude udělána kvalitně a při tržní efektivitě vynaložených nákladů. Kdyby stejnou práci měla udělat soukromá úklidová firma, musela by pečlivě kalkulovat, kolik zaměstnanců si na ni najme. Přitom bude moci vyplácet jen takové mzdy, které jí umožní držet krok s konkurencí na trhu při srovnatelné kvalitě. Udělají-li úklidové práce v obci „nezaměstnaní“ v rámci VPP, soukromá úklidová firma již stejnou zakázku nemůže získat, a kvůli nedostatku práce proto své kmenové zaměstnance raději propustí.

Ministr zřejmě neví o mnohem efektivnějších nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti, které jsou sice dlouhodobé a dražší, avšak nemají za následek substituční efekty na trhu práceDobré úmysly vedou touto cestou rovnou do pekel! V rámci VPP vznikají v období krize nebo slabé konjunktury za finanční podpory státu další noví nezaměstnaní! Jde o jednoduchý substituční efekt, který je odborníkům v oblasti trhu práce léta dobře znám a žádný seriózní expert by pouze takové – na první pohled jednoduché – řešení v tuto chvíli obcím na Šluknovsku určitě nedoporučil.

Je otázkou, zda ministr Drábek vůbec zná zákony, kterými se jeho resort řídí. Spíše to vypadá, že ani neví o dalších mnohem efektivnějších nástrojích aktivní politiky zaměstnanosti, které jsou sice dlouhodobější a dražší, avšak nemají za následek substituční efekty na trhu práce. Jde například o rekvalifikace a investiční pobídky či příspěvek při přechodu na nový podnikatelský program.

Je přeci jasné, že problematickou situaci na Šluknovsku nelze řešit na účet obcí nebo státu. Řešením je pouze a jen vytvoření nových pracovních míst, podpoření současných zaměstnavatelů, přilákání investorů do regionu a současně přeškolení, respektive rekvalifikace stávajících nezaměstnaných pro aktuální potřeby zaměstnavatelů.

Neví, nebo nechce vědět?

Je veřejným tajemstvím, že mnohé zaměstnavatele i při současné výši nezaměstnanosti trápí nedostatek kvalifikovaného personálu. Přitom v evidencích úřadu práce nelze takto kvalifikované zaměstnance nalézt. Firmy pak nezřídka řeší situaci importem pracovní síly, a to i ze třetích zemí.

To však ministr Drábek zřejmě neví nebo nechce vědět. Poté, co jediným zákonem od 1. dubna 2011 pod záminkou údajných rozpočtových úspor „zdevastoval“ do té doby 20 let fungující strukturu úřadů práce a vytvořil podle téměř socialistického modelu jeden nefunkční moloch s názvem Úřad práce ČR, jasně ukázal, že žádná pozitivní řešení od tohoto ministra čekat nemůžeme.

Ani 100, ani 1000, ani 10 000 míst na veřejně prospěšné práce proto problémy na Šluknovsku nevyřeší. Naopak, takováto „pomoc“ ministra Drábka se stane spíše smrtícím koktejlem pro již tak problematický region.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.