Lidovky.cz

Služební potíž Františka Vavery: Víc než blízko Věcem veřejným

  5:55

Františka Vaveru podle informací ČESKÉ POZICE pojí úzká vazba s VV, což odporuje dikci služebního zákona.

Jsem příslušníkem hasičského záchranného sboru. Nejsem, nebyl jsem a v nejbližší době nebudu v žádné politické straně (ani nemohu), říká František Vavera. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Po sněmovních volbách v roce 2010 a nástupu Věcí veřejných do vládních křesel nastala u „véčkařů“ sháňka po loajálních úřednících, kteří by dokázali stranu provést složitostmi byrokratického aparátu. Jedním z nich se stal František Vavera, absolvent Policejní akademie a zaměstnanec legislativního odboru ministerstva vnitra, který je v současnosti zaměstnán v odboru vnějších vztahů a legislativy Hasičského záchranného sboru. Bezpečnostní profil a zkušenosti s přípravou zákonů se tehdy hodily Radku Johnovi, který coby ministr vnitra z Vavery udělal svého náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví.

Problém číslo jedna zní: V době, kdy Vavera zastával post náměstka, jenž je považován za ryze politickou pozici, byl zároveň ve služebním poměru u hasičů v hodnosti plukovníka (a nadále v něm je). Do křesla náměstka ho dosadily Věci veřejné. Podle služebního zákona příslušníci bezpečnostních sborů nesmějí být členy politických stran a hnutí a nesmějí ani vykonávat činnost v jejich prospěch. Vavera sice nebyl a není členem strany, existuje však několik indicií, které napovídají, že Vavera ve prospěch strany působí.

Problém číslo dvě, aktuální: Na začátku roku se objevila informace, že František Vavera má k náměstkovské pozici nakročeno opět, tentokrát na ministerstvo spravedlnosti, kam ho údajně chtějí nominovat Věci veřejné.

Na téma Vavera a ministerstvo spravedlnosti více v článku: Dostane ministr Pospíšil náměstka od veverek?

Porušil zákon?

Na Vaverovy politické kontakty upozornil loni v létě občanský aktivista Karel Světnička. Podle stížnosti adresované ministru vnitra Janu Kubicemu Vavera porušil takzvaný služební zákon (Zákon č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů). Ten hasičům a policistům, ale také například českým špionům zakazuje členství v politických stranách. Navíc podle zákona příslušníci bezpečnostních sborů nesmějí vykonávat jakoukoli činnost ve prospěch partají. „Očekávám pane ministře, že když jste bývalý příslušník, který měl také služební poměr, celou věc posoudíte velice rychle a znale,“ uvedl v dopise Světnička.

Právníci ministerstva vnitra však porušení zákona vyloučili. „Podle vyjádření personálního odboru ministerstva vnitra není známo, že by JUDr. Vavera, Ph.D., byl členem politické strany Věci veřejné. Skutečnost, že byl touto stranou do tehdejší funkce státního tajemníka a náměstka ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví ,delegován‘, není důkazem, že by vykonával činnost v její prospěch. Jeho působení v uvedené funkci spočívalo výlučně v přípravě legislativních a dalších materiálů podle zadání vlády České republiky a ministerstva vnitra, a nečinil tak ve prospěch politické strany,“ uvádí právní stanovisko resortu vnitra z loňského července, jehož kopii má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Souběhu Vaverova  služebního poměru a výkonu funkce náměstka se naopak podivuje exministr vnitra a bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace František Bublan (ČSSD), který prošel podobnou zkušeností. „Normální to není. Když jsem nastupoval na ministerstvo, radil jsem se s právníky o tom, jak postupovat. Doporučili mi, abych si služební poměr ukončil,“ řekl ČESKÉ POZICI Bublan. Podle něj Vaverovo jednání není možná nezákonné, ale rozhodně je neetické. „Já mu rozumím, že se nechtěl vzdát služebního poměru, když nevěděl, jak dlouho bude náměstkem,“ dodal Bublan.

Nehledě na argumentaci ministerských úředníků některé skutečnosti napovídají, že mezi Vaverou a politiky Věcí veřejných existuje víc než silné pouto. Nasvědčoval by tomu například Vaverův profil, který Věci veřejné umístily na stranický web, ale i další informace, které ČESKÁ POZICE získala.

Jak moc s ABL?

Podle zákona příslušníci bezpečnostních sborů nesmějí vykonávat jakoukoli činnost ve prospěch partajíO Františku Vaverovi v politických a úřednických kuloárech kolují nejrůznější zvěsti, které potvrzují jeho vazby na Věci veřejné. Podle několika zdrojů ČESKÉ POZICE se prý účastnil schůzek s nekorunovaným šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou v jeho bytě. „Připravoval ,veverkám‘ právní podklady. A za Johna chodil na porady na Kosárku (do Bártova bytu na Kosárkově nábřeží v Praze – pozn. red.). Na vnitru všichni věděli, že je prodlouženou rukou Bárty,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ministerstva vnitra, který si nepřál být jmenován. O propojení Vavery na soukromou bezpečnostní agenturu ABL, jejímž vlastníkem je Bártův bratr Matěj, informovala loni MF Dnes. Podle deníku měl být Vavera neformálním konzultantem ABL.

ČESKOU POZICI proto zajímalo, jak se k informacím médií staví Vavera osobně. Položili jsme mu pět otázek:

  • Byl jste členem Věcí veřejných nebo jejich sympatizantem?
  • Účastnil jste se setkání v bytě Víta Bárty?
  • Spolupracoval jste s ABL?
  • Připravujete legislativní podklady pro Karolínu Peake?
  • Hovořil s vámi někdo z vedení Věcí veřejných v uplynulých týdnech o nominaci na post náměstka na ministerstvu vnitra nebo o pozici náměstka ministra spravedlnosti?

„Jsem příslušníkem Hasičského záchranného sboru. Nejsem, nebyl jsem a v nejbližší době nebudu v žádné politické straně (ani nemohu). Mám své místo v rámci generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Nepředpokládám jinou pozici a ani se o ni nikde nezajímám. Jsem celý profesionální život ve státní správě. Nikdy jsem nebyl zaměstnán v soukromé sféře a ani jsem pro ni nic nedělal,“ vzkázal ČESKÉ POZICI Vavera ze služební cesty. Odpověď lze interpretovat tak, že s Věcmi veřejnými a ABL nespolupracuje a o nominaci na náměstka nic neví. Vavera nicméně ani po urgenci neodpověděl na otázku, zda chodil na porady do Bártova bytu.

Vlivní zastánci

Když byl Vavera loni v dubnu odvolán z ministerstva vnitra, postavili se na jeho stranu oficiální i neoficiální lídři Věcí veřejných. „Pan Vavera je vynikající odborník,“ pochválil loajálního podřízeného jeho bývalý šéf John. Jako přes kopírák působí i vyjádření místopředsedkyně „veverek“ Karolíny Peake: „Pan Vavera je určitě schopný legislativec, je mi velmi líto, že odešel z ministerstva vnitra, respektive že již nenáměstkuje. Nicméně a priori budeme na tato místa prosazovat straníka.“

Podobný názor sdílí i vlivný spolupracovník předsedy Johna Michal Moroz. „Můžu říct, že bych si tam jednoznačně nechal toho, který byl dnes odvolán, a to je František Vavera, který je mimořádně kvalitním odborníkem na oblast státní správy a legislativy. Bylo to pro mě poměrně velké překvapení, že odchází,“ komentoval rozhodnutí ministra Kubiceho Moroz v rozhovoru pro rádio Impuls.

Když byl Vavera loni odvolán z ministerstva vnitra, postavili se na jeho stranu oficiální i neoficiální lídři Věcí veřejnýchZájem o spolupráci vedení Věcí veřejných s Vaverou podle informací ČESKÉ POZICE pokračuje. Naposledy se o jeho možném angažmá ve vysoké úřednické funkci jednalo na počátku letošního roku. To se objevila zpráva, že by se mohl stát náměstkem ministra spravedlnosti pro reformu státního zastupitelství. Oficiálně to však strana nechtěla komentovat.

„Avizuji, že by pro mě byl veliký problém, kdyby mi měl v takto citlivé oblasti dělat náměstka člověk za Věci veřejné, jež jsou spojené s děním v ABL. Nedovedu si představit, že bych za to nesl politickou odpovědnost. Reformu státního zastupitelství, kterou považuji za absolutní prioritu, musejí dělat důvěryhodní lidé,“ ohradil se ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.