Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Slovensko čeká pěkný předvolební čardáš

Slovensko-cest

  14:26

Dle průzkumů by levicový Smer sestavil jednobarevnou vládu, reálné jsou však i úvahy o koalici buď s KDH, či s SDKÚ-DS.

Předčasné volby na Slovensku v březnu 2012 by podle průzkumu veřejného mínění agentury Polis Slovakia drtivě vyhrála hlavní levicová strana Smer - sociálna demokracia předsedy Roberta Fica. Hlasovalo by pro ni 45,5 procenta rozhodnutých lidí, mohla by získat až 83 mandátů (z celkem 150 křesel) a sestavit tedy jednobarevnou vládu.

Server Pravda.sk však v pondělí rozebíral i jinou možnost: ustavení velké koalice mezi Smerem a některou ze stran vlády Ivety Radičové. Podle analytiků by to vzhledem k ekonomické krizi bylo nejlepší řešení. Že jsou úvahy o budoucí velké koalici reálné, potvrdily ČESKÉ POZICI zdroje blízké poslancům vládního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a opozičního Smeru.

  • Varianta Smer + SDKÚ-DS: Dle informací ČESKÉ POZICE byla v posledních měsících ve hře varianta spolupráce mezi hlavní pravicovou SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana) předsedy Mikuláše Dzurindy a Ficovým Smerem, například v podobě menšinové vlády. Dzurinda prý nebyl spokojen s tím, že je v současné vládě „pouhým“ ministrem zahraničí. Uvnitř SDKÚ-DS proti sobě stojí „Dzurindovci“ a křídlo expremiérky Radičové, k němuž by měl patřit i ministr financí Ivan Mikloš (ten s případnou spoluprací mezi SDKÚ-DS a Smerem nesouhlasí). Vzájemné neshody by prý mohly vyústit v odchod Radičové a Mikloše ze strany a založení nového subjektu, což Radičová nedávno připustila.
  • Varianta Smer + KDH: Další možností je dle webu Pravda.sk spolupráce mezi Smerem a KDH předsedy Jána Figeľa. Dle informací ČESKÉ POZICE je varianta spolupráce mezi těmito dvěma subjekty dokonce pravděpodobnější než koalice Fica a Dzurindy. Pro KDH by prý bylo důležité obsazení ministerstva vnitra, jemuž ve vládě Ivety Radičové šéfoval Daniel Lipšic (KDH).

Předčasné volby s novými stranami

V úterý 11. října padla slovenská vláda premiérky Ivety Radičové, která spojila hlasování o takzvaném eurovalu s hlasováním o důvěře kabinetu. Návrh však nepodpořila vládní SaS (Svoboda a solidarita) předsedy Richarda Sulíka. Ve čtvrtek 13. října euroval v druhém hlasování slovenského parlamentu již prošel. Kromě SDKÚ-DS, KDH a třetí vládní strany Most-Híd návrh podpořil opoziční Smer, který odsouhlasení eurovalu vyměnil za předčasné březnové volby.

Výsledky voleb dle posledního průzkumu Polis Slovakia
Do parlamentu by se dostaly: Smer 45,5 %, SDKÚ-DS 14,3 %, KDH 8,8 %, SaS 8,3 %, maďarsko-slovenský Most-Híd 5,3 %.
Do parlamentu by se nedostaly: maďarsko-slovenská SMK 4 %, nacionalistická SNS 3,9 % a Mečiarova ĽS-HZDS 2,4 %.

Kromě případné nové strany expremiérky Radičové se předčasných voleb bude účastnit více nově vzniklých stran. Odloupnutím od SNS předsedy Jána Sloty vznikla na konci května 2011 strana Národ a spravodlivosť, jejímž lídrem je bývalá místopředsedkyně SNS Anna Belousovová. V pondělí oznámil vznik nového subjektu poslanec Igor Matovič. S dalšími třemi členy občanského hnutí Obyčajní ľudia byl vloni zvolen do Národní rady na kandidátní listině SaS (zvoleni byli z posledních míst kandidátky díky preferenčním hlasům). Společnou řeč by dle slovenských pozorovatelů před březnovými volbami mohli najít předsedové maďarsko-slovenských partají Béla Bugár (Most-Híd) a József Berényi (SMK).

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...