Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 3
  • Poslední: 3.6. 2019 7:56
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení

Pane autore, Adame,

"problémem s Hitlerem bylo..." - víte o tom, že z anglických zdrojů nemusíte překládat doslovně? A jinak, pokud máte ve svém nejbližším gymnáziu "průměrné" maturanty, kteří by byli schopni povídat o marxismu na stejné úrovni jako v podstatě (v této oblasti) nepřipravený Peterson, pak gratuluji! Možná byste je mohl přihlásit do celoevropských srovnávacích testů, aby strčili finské a jiné středoškoláky do kapsy. Ještě jedna poznámka: přijde mi trochu zvláštní, že report o rozhovoru tisknou LN s více než měsíčním zpožděním, kdy už na toto téma vyšlo několik článků (a lepších), na druhou stranu, možná jste v naší české kotlince první, kdo docela objektivně referoval o obsahu debaty, nejen ji napadal z vlastní pozice. Takže díky, ale mělo to přijít dříve a trochu lépe formulované než průměrný středoškolský referát.

Autor opomenul zmínit...

...nejzajímavější část debaty, totiž když se Žižek Petersona otázal, co vlastně myslí tím pojmem "neomarxismus". Důraz na kulturní identitu, pol. korektnost apod., zkrátka na společenskou nadstavbu, je totiž v ostrém protikladu k marxistické preferenci materiální základny, tj. ekonomiky. Petersona mi v této fázi bylo až líto, začal poněkud zmateně a nejistě vykládat cosi o Foucaultovi a Derridovi, tj. antimarxistických francouzských postmodernistech, a měl velké štěstí, že ani Žižek ho nemínil dál trápit a nabídl mu relativně čestnou únikovou cestu. Škoda, že Peterson je v této věci zjevně nekompetentní, byl bych zvědav na Žižkovu reakci, kdyby místo Foucaulta a Derridy zmínil třeba Marcuseho. Mimochodem, Žižkovy intervence mi vůbec nepřipadaly chaotické nebo navzájem nesouvisející. Asi je to dané tím, že jsem s jeho dílem obeznámen lépe než autor. Bonmot s nedostatečně násilným Hitlerem je velmi inteligentní, liberální levičáci ho ovšem rádi nechápou a pohoršují se nad ním. A to, že s

Re: Autor opomenul zmínit...

... A to, že se pravicový a levicový intelektuál vůbec dokážou na necelé tři hodiny posadit k vzájemné debatě a navzájem se přitom neurážet a nepohoršovat pokládám mě skoro až dojalo, v dnešní době to je rarita.