Lidovky.cz

Slávisté ať se modlí. Natland má část akcií, dohodu s věřiteli nikoli.

  10:54

Podíl v klubu nic neřeší, investor musí ještě najít cestu, jak zaplatit obrovský dluh ve výši 220 milionů korun, aby odvrátil konkurz.

Rozřešení slávistického problému nepřijde ani příští týden. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Oči všech Slávistů se v těchto dnech upínají ke společnosti Natland, která má klubu zajistit licenci na příští ročník a stabilizovat finanční situaci klubu. Času je strašně málo, do konce května, kdy má Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) rozhodnout o licenci, zbývají dva týdny. Natland dnes oznámil, že převzal pozici Antonína France v akcionářské struktuře SK Slavia Praha – fotbal, jenže spasitelé klubu stále nemají dohodu s věřiteli. Podle informací ČESKÉ POZICE však rozřešení tohoto problému nepřijde ani příští týden. Slávistům nezbývá než pokračovat v modlitbách k fotbalovému bohu.

„V záchraně Slavie jsme se mírně posunuli. Stále nás ale čekají složitá jednání s věřiteli i dalšími akcionáři. Od počátku je naším cílem nalézt komplexní řešení, které nepřipustí budoucí ekonomickou i vlastnickou nejistotu kolem Slavie,“ komentoval situaci mluvčí Natland Group Rostislav Starý. V následujících dnech prý bude skupina pokračovat v intenzivních jednáních se všemi stranami. „Jestli se Slavii podaří zachránit, závisí v největší míře na dalších jednáních. Přistoupí-li k nim všechny zainteresované strany racionálně a s dobrou vůlí, věříme, že se to povede," dodal Starý.

Je to majorita? Není to majorita?

Natland jedná se všemi stranami, jež jsou pro řešení situace Slavie relevantní: s akcionáři, managementem a fanoušky Slavie, věřiteli v čele se společností ENIC, vlastníkem stadionu v Edenu společností E Side Property a také zástupci ČMFS. Jednání s Antonínem Francem už se podařilo uzavřít a skupina za symbolickou cenu koupila všechny jeho akcie Slavie. „K oslavám ale zatím není důvod, udělali jsme jen další krok na cestě k vytyčenému cíli. Teprve podaří-li se uzavřít dohodu i s ostatními, můžeme hovořit o záchraně Slavie. Jsme připraveni hledat konstruktivní řešení se všemi,“ popsal aktuální situaci Starý.

Zástupci Natlandu ani dnes nedokázali jednoznačně odpovědět na otázku ČESKÉ POZICE, zda podíl, který v klubu získali, je majoritní. Akcionářská struktura Slavie je totiž tak nepřehledná, že ani po této transakci nelze s jistotou tvrdit, kolik procent v klubu Natland momentálně ve skutečnosti drží. V současné chvíli je to ale v zásadě jedno.

Kdo uhradí pohledávky za 220 milionů korun?

Hlavním problémem klubu nejsou akcie, ale dluhy. A ne všichni věřitelé se chovají racionálně.

Skutečnost, že Natland získal část akcií klubu, lze považovat za dobrou zprávu. Jenže k čemu jsou akcie, když neexistuje dohoda s věřiteli. Hlavním problémem jsou dluhy a to, že ne všichni věřitelé se chovají racionálně. Slavia podle informací ČESKÉ POZICE aktuálně dluží celkem asi 220 milionů korun, což je mnohem více, než se očekávalo. Z toho závazek vůči britské společnosti ENIC nepředstavuje ani polovinu. Dnes už asi všem došlo, že pokud ENIC nedostane peníze – zhruba 110 milionů korun – klidně pošle Slavii do konkurzu.

Zbývající věřitelé, mezi nimiž jsou i ti, kteří Slavii dovedli až na pokraj krachu, nechtějí ustupovat. Slavia dluží například bývalému a neúspěšnému generálnímu řediteli Petru Doležalovi zhruba čtyři miliony korun za nevyplacené odměny! Svoje peníze, prý jen asi 15 milionů korun, které do klubu investoval, chce zpět i podnikatel Petr Sisák.

I kdyby finančníci kolem Natlandu nakonec vše zaplatili, k tomu, aby klub důstojně fungoval dál v nejvyšší soutěži, bude zapotřebí zajistit další financování zhruba ve výši až 250 milionů korun. Má Natland připraveno půl miliardy?

Raška, Koťátko a tři firmy na Seychelech

ČESKÁ POZICE již dříve informovala také o pochybnostech nad skutečnými vlastníky společnosti Natland Group. Její představitelé tvrdí, že ji vlastní podnikatelé Tomáš Raška a Jan Koťátko. Nicméně z dokumentů, které jsou dostupné v českém obchodním rejstříku, vyplývá, že mateřskou firmu Natland Group Limited zaregistrovanou na Kypru kontrolují dvě společnosti zapsané na Seychelech: Magna Group (vlastní 80 procent akcií) a Bovis Enterprises. Tyto údaje jsou z loňského jara, novější informace o vlastnících ve sbírce listin firmy nenajdete.

V zájmu rozptýlení pochybností by bylo vhodné, aby majitelé Natlandu co nejrychleji aktualizovali údaje v obchodním rejstříku

Podle informací ČESKÉ POZICE, které pocházejí z kyperského obchodního rejstříku, v akcionářské struktuře firmy došlo nedávno k významné změně. Více než polovinu akcií už vlastní Tomáš Raška, dalším velkým akcionářem je Koťátko. Magna Group a Bovis Enterpises sice akcionáři zůstaly, ale drží v Natland Group Limited jen menšinový podíl. K těmto čtyřem akcionářům však mezitím byl připsán pátý (také s minimálním počtem akcií) – firma Incotrans se sídlem na Seychelech. V zájmu rozptýlení pochybností by bylo vhodné, aby majitelé Natland Group dokumenty o nedávné změně akcionářské struktury co nejrychleji vložili do sbírky listin firmy u českého obchodního rejstříku.

Natland Group k průhlednosti firmy uvádí, že „pracují převážně se zahraničními investory“, kteří jsou na podobné holdingové struktury zvyklí a vyžadují je. „Jsou pro ně i dostatečnou zárukou ochrany jejich investic, kterou Česká republika bohužel garantovat nemůže. Finanční služby reálně spravujeme s týmem, který působí na Kypru, majetkové účasti řídíme z Prahy nebo z Holandska. Jako soukromá investiční společnost jsme transparentní rozhodně nad rámec zákonné povinnosti. Přesto děláme další kroky, aby byla role hlavních akcionářů Tomáše Rašky a Jana Koťátka evidentní bez jakýchkoli pochybností,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí Natlandu.

Natland stadion vlastnit nepotřebuje

Na otázku, zda chce Natland získat kontrolu i nad stadionem v Edenu, Starý odpověděl, že jelikož společnost nevlastní žádný stadion v republice, rozhodně o tom ani neuvažuje. „Stadion je pro nás důležitý pouze z hlediska dlouhodobých nájemních smluv pro SK Slavia Praha - fotbal. Že bychom ale usilovali o kontrolu nad stadionem, to vylučuji,“ dodal Starý.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.