Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slávek Popelka: Zrušení politických stran není utopie

  5:13

Holešovská výzva opět míří na česká náměstí. Její lídr by nejraději nahradil tradiční partaje nezávislými osobnostmi.

foto: © ČTKČeská pozice

Letošní duben je měsícem protestů proti vládě a v podstatě celé politické garnituře. V neděli se uskuteční další kolo „lidových bouří“ pod hlavičkou Holešovské výzvy, o několik dní později – 21. dubna – vyjdou do ulic odboráři a na konci měsíce se na pražském Klárově utáboří hnutí Skutečná demokracie teď s akcí Occupy Prague. Zorientovat se v terénu protestních iniciativ je náročná disciplína. Místo toho, aby táhly za jeden provaz, se však jejich síly kvůli různým neshodám tříští, čímž jejich síla a dopad ochabuje.

Původním záměrem ČESKÉ POZICE bylo analyzovat ideologické a programové ukotvení jednotlivých uskupení, která v neděli podpoří protesty Holešovské výzvy. Ukázalo se však, že výzva u protestních iniciativ velký ohlas nemá. Webové stránky hnutí typu Iniciativa za demisi vlády, NE základnám, Opona, Nová antikapitalistická levice či ProAlt nedělní protesty Holešovské výzvy neinzerují.

Například mluvčí ProAlt Tereza Stöckelová uvedla, že nedělní akci její organizace nepodpoří, protože je prý s vedením Holešovské výzvy obtížná domluva. Navíc ProAlt údajně nesouhlasí s některými požadavky výzvy – třeba se zrušením politických stran. „Nebudeme proti nim nijak vystupovat, naše logo ale pod jejich protesty nepřipojíme,“ dodala Stöckelová.

Přečtěte si také komentář Petra Nováčka k protestním akcím.

ČESKÁ POZICE oslovila lídra Holešovské výzvy Jaroslava „Slávka“ Popelku, aby zjistila, které organizace výzvu podporují, co si myslí o nejednotnosti protestních uskupení, anebo jakým způsobem by nahradil systém politických stran, které podle něj směřují k zániku. Z Popelkových odpovědí – především těch týkajících se zrušení politických stran – vyplývá, že jsou to představy utopické a jde o změny v praxi stěží proveditelné.

ČSSD ani KSČM nejsou spojenci

ČESKÁ POZICE: Které iniciativy Holešovskou výzvu podpoří?

POPELKA: Spolupracujeme s více než desítkou iniciativ. Například Opona, Čas na změnu, Svaz pacientů, Iniciativa za demisi vlády. Jsou to jednotliví lidé z těchto iniciativ, které nám pomáhají akce připravit. Je to nyní o jednotlivcích, ale v budoucnu budou probíhat jednání s iniciativami, protože zvažujeme možnost velké společné akce – s odbory a všemi iniciativami.   

ČESKÁ POZICE: Působí to na mě dojmem, že se na vás (až na vyjímky) protestní iniciativy docela vykašlaly.

POPELKA: Spolupráce je na základě jednotlivých lidí. Stavíme naši činnost na obyčejných lidech. To je náš základní princip: nejvíce věříme obyčejným lidem odspoda. Nezaměřujeme se cíleně na lidi z vedení iniciativ či z odborů. Nejvíce nás podporují lidé, na které doléhá tíživá situace v této zemi – lidé zadlužení, lidé bez práce. Ale už se přidávají i lidé ze středních vrstev, podnikatelé. Poptávka po změně poměrů v České republice sílí.

ČESKÁ POZICE: Nepřipadá vám, že protivládní protestní akce jsou jaksi rozmělněné? Tuto neděli bude vaše shromáždění, za týden protest odborů „Stop vládě“ a na konci dubna Occupy Prague.

POPELKA: Tuto akci jsme ohlásili už před měsícem. V té době ještě odbory nebyly příliš slyšet a svůj protest (na 21. dubna) ohlásily až po nás. Už to tedy nebylo možné nějak skloubit. Nyní ale probíhají intenzivní jednání s odboráři o společných akcích. Myslím si, že jsme na dobré cestě, abychom navázali užší spolupráci.

ČESKÁ POZICE: Takže odbory vlastně ignorovaly Holešovskou výzvu?

POPELKA: Nechci to komentovat. Do jisté míry je logické, že každá organizace si hájí své zájmy. My proti prostupu odborů nic nemáme. Je ale pravda, že Holešovská výzva začala se svými protesty dříve. Máme trochu pocit, že se chtějí svézt na vlně, kterou jsme zvedli. To není nic ve zlém. My chceme nyní odbory podpořit – teď v neděli na náměstích shromážděné lidi vyzveme, aby 21. dubna podpořili odborářský protest.

ČESKÁ POZICE: Jak vnímáte kritiku protikorupčních iniciativ a podnikatelů (Andrej Babiš, Karel Janeček), že jste levicoví „naivkové“ a nepřátelé demokratického uspořádání státu?

POPELKA: To je špatné pochopení situace. Se skupinkou kolem Václava Prince (jeden ze zakladatelů Holešovské výzvy – pozn. red.), která chtěla výzvu směřovat doleva směrem k ČSSD a KSČM, jsme přestali spolupracovat a dnes nemají žádný vliv v Holešovské výzvě. Chceme dosáhnout změny a zlepšení celkové atmosféry v této republice – pro to musíme zapojit všechny občany, nehledě na náboženské vyznání či politické přesvědčení.

Je potřeba odstranit z vedení země osoby, které škodí a kradou. A začít měnit věci k lepšímu. Politické přesvědčení je pro nás v tomto případě druhořadé. Pocit, že jsme levicoví, je možná záměr dát nám takovou nálepku. Není to tak. Za sebe říkám, že s minulým režimem mám špatné zkušenosti. Nechtěl bych, aby se staré poměry vrátily.

Budoucnost nepatří politickým stranám

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že chcete odstranit politiky, kvůli kterým se této zemi špatně vede. Jakým způsobem to navrhujete udělat?

POPELKA: Volby za tohoto stavu by nic nevyřešily. Je potřeba změnit volební zákon – odstranit pětiprocentní klauzuli. Zabránit bohatým politickým stranám, aby mohly do volební kampaně dávat desítky a stovky milionů. To není rovná soutěž. Tak, jak je to nastavené, je to obrovská diskriminace malých a nových uskupení, která nemají žádnou šanci. Pokud volby, tak za rovných podmínek pro všechny subjekty.

ČESKÁ POZICE: Pokud by ale byla odstraněna pětiprocentní klauzule, nevznikl by v Poslanecké sněmovně chaos? Také by hrozilo, že by se do sněmovny dostala například Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti.

POPELKA: Hranice by se měla snížit třeba na jedno procento, nebo i eventuelně odstranit, proč ne. Je to psychologická bariéra, která občanům brání volit nové strany. Když mluvíte o chaosu, pořád by to bylo lepší než to, co dnes dělají politické strany – rozkrádají tuto zem. Něco musíme udělat, musíme zabránit obrovskému rozkrádání. Tady statisíce lidí nemohou přežít – jejich příjem kolikrát nestačí na zaplacení nájmu, elektřiny a jídla. Je to ostuda, zoufalé. Jsou dohnáni na hranici bídy, kdy bojují o holé přežití. To nelze nikomu tolerovat.

ČESKÁ POZICE: Plánujete vytvořit politický subjekt, se kterým byste šli do voleb?

POPELKA: Abych řekl sám za sebe, nejsem tomu nakloněn. V našem týmu je to ale zhruba půl na půl. Diskutujeme o tom a budu případně respektovat odlišný názor.

ČESKÁ POZICE: Nebylo by to ale jen další tříštění sil? Nebylo by pro vás efektivnější podpořit existující opoziční strany?  

POPELKA: Ne, ne, ne. Určitě ne. Nepodpoříme současné parlamentní strany. Všechny se podílely na špatném stavu v této zemi. I sociální demokraté rozkrádali zem. Komunisté zase měli 40 let na to, aby ukázali, co umí. Bylo by nejlepší odstranit všechny parlamentní strany a nahradit je novými lidmi.

ČESKÁ POZICE: Novými lidmi v nových politických stranách?

POPELKA: No… Teďka na to nelze odpovědět. Můj názor je, že by to mely být nezávislé osobnosti místo kandidátů nominovaných politickými stranami.

ČESKÁ POZICE: To znamená zrušit politické strany?

POPELKA: Ano, myslím, že to k tomu spěje. Je jen otázka, kdy to bude. Mé přání je, aby to bylo co nejdříve. Myslím si, že budoucnost nepatří politickým stranám.

ČESKÁ POZICE: Jak byste je ale v praxi zrušil? Nedokážu si to moc v reálu představit…

POPELKA: Jedině nátlakem ze strany veřejnosti. Když lidé na shromážděních, v peticích či v internetových referendech dají najevo svůj nesouhlas, měli by se tím politici řídit.

ČESKÁ POZICE: Není to utopie? Existují takové příklady v zahraničí?

POPELKA: Něco naznačil Island, ale je otázka, jestli to u nás půjde tímto způsobem. Nějaká cesta se najít musí. Ta forma už pro mě není tak rozhodující. Důležité je, aby lidé, kteří škodí, odešli.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!