Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Skvělá zpráva pro české podnikání: Spojení IT hvězd Avast a AVG

  9:40
Akvizice za 32 miliard korun nemá mezi českými IT firmami obdoby. Fúze vývojáře celosvětově populárního antivirového softwaru AVG a jeho možná největšího konkurenta Avastu, který jej převezme, se dojednala v uplynulých zhruba sedmi týdnech.

Jedna z nejúspěšnějších českých IT firem AVG se vrací domů. Vývojáře celosvětově populárního antivirového softwaru, s jehož akciemi se už čtyři roky obchoduje na newyorské burze, totiž převezme jeho možná největší konkurent – v Praze sídlící Avast.

Ve čtvrtek 7. července oznámená transakce za 1,3 miliardy dolarů (v přepočtu téměř 32 miliard korun) v českém IT nemá obdoby. Kdo jeden z těchto dvou antivirů nepoužívá, alespoň zná někoho, kdo ano. Obě původem české firmy čtvrtstoletí soupeřily, jejich historie je však propletená.

Globální ochránci internetu z Česka

  • 1,3 miliardy dolarů (zhruba 32 mld. korun) dá Avast, menší z obou společností, za AVG. V přepočtu na akcii jde o 25 dolarů, což je o 33 procent více než závěrečná cena na newyorské burze v předvečer oznámení dohody.
  • AVG bude nadále existovat jako samostatná značka, nebude už ale obchodováno na burze.

AVAST

  • Družstvo, jež bylo předchůdcem firmy, vzniklo v roce 1988.
  • V roce 2014 společnost zvýšila výnosy o polovinu na 217 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun). Provozní zisk EBITDA přesáhl 154 milionů dolarů.

AVG TECHNOLOGIES

  • Firma vznikla v roce 1991 v Brně, nyní sídlí v Amsterdamu.
  • Od roku 2012 působí také na burze NYSE v New Yorku.
  • V roce 2014 firmě klesl zisk téměř na polovinu – na 173 milionů korun. Tržby pak klesly o osm procent na 1,88 miliardy korun.

Uznávaná kvalita

Kořeny Avastu sahají až do roku 1988, kdy se Pavel Baudiš z pražského Výzkumného ústavu matematických strojů setkal se vzorkem viru Vienna, jenž ho zaujal natolik, že napsal program na jeho odstranění. Když výsledek své práce ukázal kolegovi Eduardu Kučerovi, založili spolu družstvo, pod jehož hlavičkou začali program distribuovat jako první Avast antivirus.

Ve druhé polovině devadesátých let se o kvalitách českých vývojářů začalo mluvit i v zahraničí

Společnost Alwil Software však skutečně vznikla až v roce 1991. Ve stejném roce, kdy se na trhu objevil Grisoft Jana Gritzbacha a Tomáše Hofera, dnes AVG Technologies. Tato firma začínala prodejem IT vybavení, softwaru třetích stran a produktu AVG, což byla zkratka pro AntiVirus Guard. Už za tři roky však Grisoft od ostatních činností upustil a začal se věnovat výhradně vývoji antivirových produktů.

Ve druhé polovině devadesátých let se o kvalitách českých vývojářů začalo mluvit i v zahraničí. Alwil dokonce v roce 1997 poskytl své antivirové jádro Avast jedné z největších firem v oboru, americké McAfee, která ho použila ve vlastním stejnojmenném antivirovém programu. Každý, kdo tehdy používal produkty VirusScan, viděl značku „Powered by Avast engine“ (Poháněno jádrem Avast).

Rozšíření nabídky

V roce 2000 AVG představilo svůj první bezplatný antivirus pro nekomerční využití, uživatelé Avastu se dočkali o rok později. Začalo tím úspěšné tažení do stovek milionů počítačů a mobilních zařízení po celém světě. Dnes Avast zaměstnává více než 500 lidí, většinu v hlavním sídle v Praze, další v Německu, v USA a v Asii. AVG v roce 2012 dokonce vstoupilo na newyorskou burzu; aktuálně má více než tisíc zaměstnanců, a to nejen v Amsterdamu, kde sídlí.

Připojení AVG pod hlavičku Avastu má rozšířit záběr nabídky, aby se společnost stala obávaným soupeřem největších firem v oboru kyberbezpečnosti i internetu věcí, nejen v oblasti zabezpečení domácností

Nyní, po čtvrtstoletí, se osudy obou firem, které stále mají v Česku velká vývojová centra, opět protínají. Připojení AVG pod hlavičku Avastu má rozšířit záběr nabídky, aby se společnost stala obávaným soupeřem největších firem v oboru kyberbezpečnosti i internetu věcí, nejen v oblasti zabezpečení domácností.

„Naše odvětví zažívá velké změny a tato akvizice nám poskytne šíři a záběr zůstat na špici, jak už pro stávající zákazníky, tak i pro nové. Kombinace těchto dvou skvělých technologických firem – které mimochodem po dlouhou dobu sdílejí stejné hodnoty a podobnou firemní kulturu – nám dává unikátní možnost chopit se nových příležitostí a otevřít tak novou kapitolu našeho růstu,“ řekl LN generální ředitel Avastu Vincent Steckler.

Jde především o mobilní platformy. Steckler už v dřívějším rozhovoru pro Index LN uvedl, že vybudování velké zákaznické základny v mobilních zařízeních je pro firmu prioritou.

Vyšší investice

Avast má sice v současnosti 230 milionů zákazníků z řad domácností i firem, ti mobilní však netvoří ani čtvrtinu. Oproti tomu AVG chrání celkem 400 milionů koncových zařízení, z nichž 160 milionů jsou mobilní.

Velikost nové společnosti umožní například více investovat do rostoucích trhů, a to i v kontextu připojování stále více zařízení k internetu

Vydělá na tom i AVG. Situace na burzách totiž technologickým společnostem dlouhodobě nepřeje. Akcie AVG jen letos ztratily tři procenta a to, že Avast přihodí 33 procent ke středeční zavírací ceně akcií, vypadá jako výhodný obchod.

Především ale zázemí společnosti nekotované na burze dá firmě schopnost zaměřovat se na dlouhodobé a strategické cíle. Velikost nové společnosti umožní například více investovat do rostoucích trhů, a to i v kontextu připojování stále více zařízení k internetu a s tím souvisejícího rostoucího množství hrozeb v éře internetu věcí.

Transakce, jež dává velký smysl

Oba mluví anglicky, oba mají velmi podobný byznys a oba zdůrazňují svůj vztah k České republice. Vincent Steckler i Gary Kovacs jsou Severoameričané, generální ředitelé hvězdných IT firem původem z Česka a do včerejška i velcí konkurenti. Stecklerův Avast i Kovacsovo AVG, které se spojují, jsou podobné společnosti, stejně jako jejich šéfové – globální, úspěšné a stále přítomné v Praze i v Brně. Především proto dává téměř 32miliardová transakce velký smysl.

Avast i AVG staví na takzvaném freemium modelu, tedy antivirus v základní verzi zdarma a platba za nadstavbové služby. Oba překračují skořápku ochrany počítačů proti virům, oba se snaží prorazit v mobilním světě budoucnosti a oba se snaží zpeněžit dohromady více než 400 milionů globálních uživatelů. Oba také mají vývojové týmy v Brně a šušká se, že si vzájemně přetahovali lidi. Dohromady jsou oba silnější a takové obchody jsou ve všech odvětvích běžné. Je to zkrátka bezpečná investice do bezpečnosti ve stále nebezpečnějším kybersvětě.

Velký smysl dává i to, že soukromý Avast, který stále sídlí v Praze a o jehož vstupu na burzu se spekuluje už nekonečně dlouho, koupí právě AVG a stáhne jeho akcie z obchodování na slavné newyorské NYSE. Dnes je jasný trend nechávat fungující IT firmy v soukromých rukou, nesvazovat jejich management často absurdními pravidly a požadavky investorů a nevystavovat je nájezdům různých spekulantů. Důkazem budiž třeba alternativní taxislužba Uber, miláček Silicon Valley.

A je dobře, že je to právě Avast, který má stále v pozadí své české otce Eduarda Kučeru a Pavla Baudiše a je na to i patřičně hrdý, kdo kupuje již poněkud odcizené AVG, jež se fakticky přestěhovalo na západní pobřeží USA. Nikoliv naopak. Je to tudíž fantastická zpráva pro současné i budoucí české podnikatele. Úspěch, ambice a tah na branku domácí firmy vysílají do celého světa jasný signál, že z malé země v srdci Evropy umíme poslat společnost na největší globální trhy, že na nich umíme uspět, ale především že umíme i ten velký svět fakticky trumfnout. Víc takových.

Jan Klesla

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!