Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Skryté pumpy to budou mít těžší. Stát je bude kontrolovat přísněji

  14:29
O neveřejných pumpách stát hovoří jako o „výdejnách“. Správně by totiž měly naftu či benzin vydávat jen pro tankování vlastní techniky, například zemědělských nebo lesnických strojů, autobusů či vozíků. Leckde však prodávají palivo za „dobrou cenu“ i místním řidičům. To by teď mělo skončit. Stát se rozhodl pro přísnější kontroly.

Tankování nafty. foto: Shutterstock

Přísnější bič na neveřejné čerpací stanice upletlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce, aby měly stejnou povinnost evidence jako benzinky z veřejné prodejní sítě. I ze zastrčené pumpy na vsi kdesi v bývalém statku se totiž dostávají pohonné hmoty na veřejné komunikace, leckdy i do soukromých aut řidičů. Dosud ale neexistují přesné záznamy o takových místech, a kontrolám České obchodní inspekce (ČOI) tak často unikají. Změnu má od příštího roku zajistit novela zákona o pohonných hmotách, kterou mají aktuálně na stole poslanci. Takzvaných nádvorních pump v různých uzavřených i přístupných areálech firem nebo statků funguje v Česku obrovské množství – zhruba tři tisíce z celkem sedmi tisíc všech čerpacích stanic u nás. Zatímco o veřejných benzinkách má ministerstvo podrobné údaje – o jejich poloze, vlastnících i nabídce paliv –, o těch ostatních ví jen minimum. Tím pádem chybí systematická kontrola kvality vydávaných, případně prodávaných pohonných hmot, bezpečnosti nebo daňových úniků.

Zákon o těchto neveřejných nebo zčásti i poloveřejných pumpách hovoří jako o „výdejnách“. Správně by totiž měly naftu či benzin vydávat jen pro tankování vlastní techniky, například zemědělských nebo lesnických strojů, autobusů či vozíků. Leckde však prodávají palivo za „dobrou cenu“ i místním řidičům. A chystaná novela teď zavádí povinnost provozovatelů nahlásit ministerstvu podrobné údaje, včetně souřadnic polohy každé výdejny pohonných hmot.

Proti daňovým únikům

Část těchto nádvorních pump už MPO vede v registru čerpacích a dobíjecích stanic (oficiálně nabízejí paliva i řadovým řidičům), nově se budou muset do evidence přihlásit všichni. A mimo jiné budou muset také vést pro potřeby kontroly denní evidenci vydaného benzinu a nafty. „Dnes se stává, že ČOI nemusí o provozovně vědět, nezná totiž adresu ani provozovatele.

Pokud některá z neveřejných výdejen natankuje palivo pro soukromé účely třeba i jen svému zaměstnanci, porušuje zákon.

Změna má znalost výrazně zvýšit, a tedy posílit možnosti kontroly,“ uvedla pro LN mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. „Jde o ochranu konečného spotřebitele, což je prioritou kontrol České obchodní inspekce. Kvalita a bezpečnost pohonných hmot mají také vliv na životní prostředí. Kontroly obecně mají i preventivní charakter a ve výsledku mohou mít pozitivní dopad na tuzemskou ekonomiku, mimo jiné se tak předchází daňovým únikům,“ doplňuje Filipová.

Pokud některá z neveřejných výdejen natankuje palivo pro soukromé účely třeba i jen svému zaměstnanci, porušuje zákon. „Je jasné, že takové případy se dějí, a těžko to uhlídat, pokud stát nemá o všech těchto neveřejných stanicích přehled. Kde chybí kontrola, roste riziko daňových podvodů nebo že se na veřejné komunikace dostanou vozy se závadným palivem. Změnu zákona tedy vítáme,“ reaguje Václav Loula, expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje velké pumpařské sítě, jako je Benzina, Shell, MOL nebo Čepro.

ČOI ale připomíná, že už dnes kontroluje všechny pumpy. Ty veřejné i výdejny v uzavřených areálech. V některých případech společně s celníky kvůli riziku daňových podvodů. Jenže nepostupuje systematicky na základě seznamu MPO, který v případě neveřejných stanic (výdejen) vlastně ani neexistuje. Jedná se spíše o nahodilý výběr, pokud inspektoři v terénu na takovou nádvorní pumpu narazí. Anebo na základě udání, kterých prošetřují v případě veřejných i neveřejných pump ročně několik set.

Kvalita se zlepšuje

Inspekce má podle příslušné vyhlášky odebrat a nechat v certifikované laboratoři zkontrolovat minimálně 2650 vzorků pohonných hmot ročně. Většinou se u jedné pumpy odebírají dva vzorky – nafta a benzin. Což znamená, že ročně ČOI zkontroluje zhruba 1300 čerpacích stanic z celkových sedmi tisíc. A na tom se podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha nic nezmění. „Tento povinný minimální počet odebraných vzorků samozřejmě Česká obchodní inspekce dodrží,“ říká Fröhlich.

Nejvíc případů nekvalitního benzinu a nafty odhalovala inspekce v prvních letech druhého tisíciletí, kdy podíl závad na celkovém počtu kontrolovaných paliv převyšoval deset procent. Problém byl tehdy hlavně u nafty, kterou někteří pumpaři pančovali nezdaněným olejem.

Podíl zjištěných případů porušení kvality a norem za poslední roky výrazně klesá. Loni z 2645 odebraných vzorků benzinu a nafty na pumpách nevyhovělo 28 vzorků, tedy 1,1 procenta. Což je druhý nejlepší výsledek v historii kontrol.

Nejvíc případů nekvalitního benzinu a nafty odhalovala inspekce v prvních letech druhého tisíciletí, kdy podíl závad na celkovém počtu kontrolovaných paliv převyšoval deset procent. Problém byl tehdy hlavně u nafty, kterou někteří pumpaři pančovali nezdaněným olejem.

K viditelnému zlepšení došlo před šesti lety, kdy ČOI začala zveřejňovat konkrétní hříšné pumpy. Taková negativní reklama, spojená s výrazným úbytkem zákazníků, je pro pumpaře větší hrozbou než pokuty, byť dosahovaly i řádu několika set tisíc korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!