Lidovky.cz

Skoro polovina uhelných elektráren prodělává

  18:08
Podle studie britského think tanku Carbon Tracker by měla být v roce 2030 větrná a sluneční energie výrobně levnější než 96 procent produkce uhelných elektráren. A v současnosti i 21 procent uhelných zdrojů skupiny EPH, za níž stojí miliardář Daniel Křetínský, generuje vedle elektřiny také ztrátu. Čeští analytici to však zpochybňují.

Uhelná elektrárna Scholven v Německu foto: Reuters

Britští odborníci analyzovali tisíce uhelných elektráren po celém světě a zjistili, že 42 procent z nich generuje vedle elektřiny také ztrátu. Totéž má platit i o 21 procentech uhelných zdrojů skupiny EPH, za níž stojí miliardář Daniel Křetínský. Závěry vycházejí ze studie britského think tanku Carbon Tracker. Už v roce 2030 pak má být větrná a sluneční energie výrobně levnější než 96 procent produkce uhelných elektráren. Podle studie by se už nyní v třetině případů vyplatilo místo nich postavit větrné a solární zdroje.

Uhelné elektrárny Křetínského EPH mají být podle uvedené analýzy po zahrnutí dlouhodobých výdajů ve ztrátě. Na každou vyrobenou megawatthodinu má firma doplácet asi tři dolary. Dalším provozováním uhelných elektráren údajně může prodělat až 5,5 miliardy dolarů. Jenže to rozporuje EPH i analytici, třebaže Carbon Tracker považují za důvěryhodný zdroj. Provozní zisk energetické divize skupiny EPH loni dosáhl 300 milionů eur a ani dodatečné náklady, které Carbon Tracker zahrnul, by ji do ztráty podle nich nedostaly.

Závislost na uhlí

„Křetínskému se už akvizice ve Velké Británii a v Německu zaplatily, není divu, když to přebírá vlastně zadarmo. A pořád slušně vydělávají, takže si s budoucností zase až tak hlavu lámat nemusí,“ míní energetický expert Jiří Gavor. Podle něho je nesmysl, že by 42 procent globálních uhelných elektráren bylo ve ztrátě. Vadí mu, že v analýze se pracuje s řadou odhadů budoucího vývoje. To nakonec může nahrát právě Křetínskému, protože odklon investorů od uhelné energie může snížit ceny, za které se dají elektrárny pořídit.

Na energii z uhlí dnes závisí Polsko i Německo. Proto je nemyslitelné, že by odklon od uhlí přišel brzy. Například uhelnou elektrárnu Počerady chce od ČEZ koupit Czech Coal Pavla Tykače.

„Staré uhelné zdroje samozřejmě postupně odstavujeme,“ řekl LN mluvčí EPH Daniel Častvaj. „Patříme také k největším investorům do obnovitelných zdrojů. V současné době například finalizujeme projekt přestavby britské elektrárny Lynemouth na spalování biomasy,“ dodal. Expert a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr upozorňuje, že na energii z uhlí dnes závisí Polsko i Německo. Proto je podle něho nemyslitelné, že by odklon od uhlí přišel brzy. Upozorňuje například na uhelnou elektrárnu Počerady, kterou chce od ČEZ koupit Czech Coal Pavla Tykače.

„S vlastním uhlím ji mohou ještě dlouhá léta velmi ziskově provozovat,“ věří Šnobr. „Institut je ve své prognóze úplné dominance obnovitelných zdrojů v roce 2030 přehnaně optimistický. Již nyní se ukazuje, že přechod na ně může trvat dalších 20 či 30 let,“ říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Úspora

Studie je prvním globálním pokusem zmapovat uhelné elektrárny po celém světě. Údaje nasbírali o 6685 elektrárnách, které reprezentují 95 procent výroby elektřiny z uhlí. Zatímco v Evropě nebo v USA šlo používat i veřejné zdroje, v Číně a podobně uzavřených zemích si experti pomáhali například satelitními snímky a jejich strojovým zpracováním. Následná analýza údajně ukázala, že se vyplatí uhelné elektrárny zavřít v souladu s pařížskou klimatickou dohodou. Čína by tím mohla ušetřit 389, Evropská unie 89, USA 78 a Rusko 20 miliard dolarů.

Následná analýza údajně ukázala, že se vyplatí uhelné elektrárny zavřít v souladu s pařížskou klimatickou dohodou. Čína by tím mohla ušetřit 389, Evropská unie 89, USA 78 a Rusko 20 miliard dolarů.

V liberálních zemích riziko vyplývá z konkurence – výhodu budou mít ti, kteří budou investovat do obnovitelných zdrojů energie. Ovšem tam, kde o energetickém mixu rozhoduje stát, hrozí, že spotřebitelé budou muset platit za elektřinu víc nebo bude třeba uhelnou energii dotovat. Carbon Tracker proto doporučuje postupné uzavírání nejvíce ztrátových elektráren. Právě příklad EPH nebo i zájem Pavla Tykače o elektrárnu v Počeradech ale ukazuje, že to nemusí být natolik jednoznačné.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.