Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Školáci přestávají pít alkohol, kouřit či užívat lehké drogy

  10:36
Z dat výzkumu Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu školáků (HBSC) z roku 2018, o který se v Česku stará Univerzita Palackého v Olomouci, vyplývá, že pokračuje trend poklesu konzumace alkoholu a marihuany. Neřesti u tuzemských dětí stále víc „prohrávají“ s tím, kolik času stráví na počítačích či chytrých telefonech.

Mladá generace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Posedávat na lavičce v parku či se poflakovat po okolí. V ruce cigaretu, joint, případně lahev s levným alkoholem. Ještě před deseti lety bylo takzvané zevlování běžnou součástí života dospívajících. Doba se ale mění. Jak potvrzují aktuální data, školáci přestávají pít alkohol, kouřit či užívat lehké drogy. A klesá i počet mladých, kteří chodí večer ven za zábavou. Mezi lety 2010 a 2014 se jejich podíl snížil o více než polovinu na 16,5 procenta, vyplynulo z dat Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách z roku 2015.

Ačkoliv další studie HBSC z roku 2018 ještě není kompletně publikovaná, LN znají podstatné části jejích závěrů. „I z aktuálních dat plyne, že trendy ve snižující se konzumaci alkoholu a marihuany pokračují,“ potvrdil Michal Kalman, hlavní řešitel studie. Naopak se prodlužuje doba, kterou mladí tráví na internetu. „Školáci zároveň zvládají multitasking, jsou na více zařízeních najednou, kdybychom to sečetli, nestačilo by nám 24 hodin,“ doplnil Kalman.

Pozitivní statistiku kazí obezita

Z výzkumu Mezinárodní výzkumná studie o zdraví a životním stylu školáků (HBSC), o který se v Česku stará Univerzita Palackého v Olomouci, například vyplývá, že mezi školáky ve věku 15 až 16 let přestává být populární kouření. Zatímco v roce 2010 si cigaretu zapálilo každý měsíc 28 procent dívek a 22 procent chlapců, loni kouřilo „jen“ 11 procent mladých a podíl dívek a chlapců v této množině je totožný. Snížil se i podíl denních kuřáků – u hochů z 15 na 8 procent, u dívek z 20 na 7 procent.

Vesměs pozitivní statistiku kazí pouze přibírání na váze. Více než pětina dětí ve věku 11až 15 let buď trpí nadváhou, nebo jsou obézní. Meziroční srovnání navíc ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste.

Mezi mladými ubývá i konzumentů alkoholu – zatímco před osmi lety jej nejméně jednou týdně pilo skoro 40 procent tuzemských školáků, v roce 2014 se jejich podíl ve zkoumaném vzorku snížil na 17 procent. Byť loňský výzkum dosud nebyl zveřejněn, autoři studie naznačili, že obliba neřestí mezi mladými slábne. „Na základě získaných aktuálních dat můžeme potvrdit, že trend poklesu konzumace alkoholu i užívání marihuany pokračuje,“ uvedl Michal Kalman, který měl na starosti „českou“ část HBSC studie. Podle něho také stoupá věk, kdy dítě poprvé ochutná alkohol a kdy se poprvé opije.

Neřesti u tuzemských dětí stále víc „prohrávají“ s tím, kolik času stráví na počítačích či chytrých telefonech, jež hojně využívají k brouzdání na sociálních sítích. Do kolonky „problémové užívání sociálních sítí“, za což je považováno extrémní množství času například na Instagramu, Facebooku, videoportálech TikTok či YouTube – spadá v Česku dle školní studie údajně necelých deset procent školáků. Pětina školáků nepoužívá sociální sítě vůbec, každým druhým jsou pak „konzumovány“ v neškodné míře a u zbytku potenciálně hrozí rizika v podobě vzniku například kyberšikany.

Indikátory zdravého životního stylu naznačují, že to se současnou generací není zlé. Téměř polovina školáků pravidelně snídá a denně jí ovoce; zeleninu si dopřává o desetinu víc školáků než před čtyřmi lety. Ubývá mlsalů. „U třináctiletých a patnáctiletých jsme zaznamenali téměř třetinový pokles každodenní konzumace sladkostí oproti roku 2010,“ uvedli výzkumníci. Vesměs pozitivní statistiku kazí pouze přibírání na váze. „Více než pětina dětí ve věku 11až 15 let buď trpí nadváhou, nebo jsou obézní. Meziroční srovnání navíc ukazuje, že počet dětí s nadměrnou hmotností roste,“ ohlásili autoři studie.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...