Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Skepse v kauze Barták

Evropa

  14:11

Není podstatné, zda bude, či nebude exministr obrany Martin Barták odsouzen, důležité je, aby se dospělo ke spravedlivému závěru

Noční debata na zpravodajském kanále ČT24 v pátek 12. listopadu 2010, v den mediálního vypuknutí kauzy Barták, byla poučná. Náměstek bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové si měl před dvěma roky při návštěvě Washingtonu říci o úplatek, který by odstranil tehdejší potíže společnosti Tatra s plněním armádní dodávky.

Moderátor se bývalého policejního vyšetřovatele a předsedy správní rady Transparency International–Česká republika Václava Lásky zeptal na postup vyšetřování tohoto případu. Láska sdělil, že policie to má jednoduché, neboť téměř nemá co vyšetřovat. Věc se odehrála mezi šesti očima, požadovaný úplatek nebyl akceptován, žádná platba ani protislužba se neuskutečnily. Policie vyslechne všechny zúčastněné, tedy dva americké oznamovatele a exnáměstka Bartáka, proti němuž výpovědi Američanů směřují, výslechy vyhodnotí a navrhne státnímu zástupci k rozhodnutí, zda věc odložit, nebo žalovat. Víc se podle Lásky v takové věci dělat nedá, policie nemá žádný prostor pro další šetření.

Václav Láska: Policie to má jednoduché, neboť téměř nemá co vyšetřovat

Novinář Jaroslav Spurný byl mnohem iniciativnější a nápaditější. Oproti naznačenému, chladně formálnímu, rutinně skeptickému až alibistickému postupu policie hýřil zajímavými náměty. Správně předpokládal, že každý státní zástupce a soudce, který nebude mít dopředu ve věci jasno a bude chtít případ objektivně posoudit, uvítá výsledky šetření jeho širšího kontextu. Zjištění, zda byl Barták v pozici, aby za požadovaný úplatek skutečně mohl poskytnout avizovanou protislužbu, Spurný zřejmě kvůli jeho elementárnosti ani nezmiňoval. Zaníceně však hovořil o mnoha méně či více jasných nebo podložených podezřeních, která v posledních letech „šla za Bartákem“. Orgány Evropské unie se kvůli podezření z korupce zabývají nákupem Pandurů. V případu nákupu dopravních letadel CASA byla porušena pravidla EU a je již podána žaloba. To vše by podle Spurného mohlo orgánům činným v trestním řízení významně napovědět o věrohodnosti jednotlivých výpovědí.

Bývalý vyšetřovatel Láska se však těchto Spurného náznaků nechytil a zopakoval, že nejsou žádné důkazy, které by policie měla provádět. V ten okamžik začala být jasná taktika, kterou by nějaká justiční mafie mohla použít. Šetřit co nejméně jako v kauze Jiřího Čunka! Policejní vyšetřovatel zjišťoval Čunkovy příjmy do natolik hluboké minulosti, že jeho obhajobě vzal vítr z plachet. Nemohla již do Čunkovy finanční minulosti umně „zakomponovat“ nějaké legální příjmy, dary či dědictví, kterými by vysvětlila nevysvětlitelné částky, s nimiž disponoval. Dospět Čunek před soud, hrozil pád vlády. Proto musel být případ odebrán policistovi, precizně šetřícímu kontext případu do šířky i do minulosti, aby mohl být urychleně ukončen.

Na otázku, jak odhaduje vývoj případu, však Spurný odpověděl skepticky. Kdo ví, nakolik k tomu přispělo vědomí, že státnímu zastupitelství, které je hegemonem trestního řízení, stále vévodí Renata Vesecká. Václav Láska, aby trochu zmírnil beznaděj vyplývající z jím nastíněného nenápaditého policejního šetření, na závěr naopak řekl, že nelze vyloučit Bartákovo odsouzení i na základě dvou svědeckých výpovědí, bez dalších důkazů. Není podstatné, dodejme my, zda bude, či nebude Barták odsouzen. Pro naši ztrápenou zemi je důležité, aby se korektně dospělo ke spravedlivému závěru. A k němu se nedospěje s klapkami na očích.

Související článek: Léčivý účinek dolarových melounů

Autor: