Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sjezd SPOZ: Zemanova garda to má pod palcem

  23:27

Stranu by měl na sjezdu ovládnout tandem Štengl-Nejedlý, pupeční šňůrou na Hrad by měl být Vratislav Mynář.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Poté, co Miloš Zeman na sjezdu ČSSD oranžové podpořil, někteří naivnější pozorovatelé spekulovali, že nový prezident tak trochu přepřahá. To je samozřejmě hluboký omyl, jehož míru bude již o nastávajícím víkendu demonstrovat sjezd Strany práv občanů – Zemanovci v pražském Top Hotelu. Zeman bude mít zemanovce i po sjezdu skrze své přívržence plně pod kontrolou.

A naopak Zemanovi věrní vidí ve svém čestném předsedovi bytost až nadpozemskou a bez obalu hovoří o „zemanismu“ jako jistém souhrnu politických idejí. Příkladem je pravděpodobný budoucí předseda SPOZ Zdeněk Štengl. (Rozhovor s ním si můžete přečíst ve druhé části tohoto textu.)

Původně se na sjezdu měla potvrdit křesla stávajících funkcionářů, ale takový scénář zařízl před dvěma týdny dosavadní předseda Vratislav Mynář, který odchází na Hrad dělat Zemanovi kancléře. Jak s touto situací naloží strana, jež by podle březnového průzkumu agentury ppm factum získala ve sněmovních volbách přes sedm procent hlasů a není žádnou fantasmagorií, že strana by mohla po volbách vyjednávat o vládní koalici?

Skoro to vypadalo, jako by o podstatě dění ve straně věděl jen omezený počet osob, které navíc s novináři většinou hovoří pod podmínkou anonymity

Když jsem se snažili získat informace pro předběžný výhled, poznali jsme, že SPOZ má velmi tvrdou slupku, přes kterou je obtížné proloupnout se k jádru. Skoro to vypadalo, jako by o podstatě dění ve straně věděl jen omezený počet osob, které navíc s novináři většinou hovoří pod podmínkou anonymity a při choulostivějších otázkách mířících třeba za lobbisty a podnikatele Miroslava Šloufa a Zdeňka Zbytka div nepokládají telefon. I tak si na základě získaných poznatků od delegátů a čelních představitelů SPOZ troufneme nastínit hlavní obrysy

Nerozlučné vedení

Zaprvé: Kdo se stane lídrem strany. Odcházející předseda Vratislav Mynář ČESKÉ POZICI sdělil, že podpoří dosavadního prvního místopředsedu Zdeňka Štengla. Do uvolněné funkce prvního místopředsedy pak Mynář nominuje jednoho z klíčových mužů Zemanovy prezidentské kampaně: šéfa české pobočky Lukoilu Martina Nejedlého, který redakci potvrdil, že v případě nominace se bude o post ucházet.

Není vyloučené, že se objeví Štenglův protikandidát, avšak nominovaný má širokou podporu včetně podpory nejvlivnějších straníků. Nejen Mynáře, ale též například Nejedlého: „Osobně mu vyjádřím podporu. Byl významnou součástí prezidentského volebního týmu a před tím uspěl v krajských volbách.“ Také Jaromír Dušek, někdejší odborář a dnes náměstek pardubického hejtmana, nám sdělil: „Zdeněk Štengl je pro mě nejlepším možným kandidátem.“

Můžeme shrnout: Mynář, Nejedlý i Štengl byli kostrou prezidentského volebního týmu. „Vztahy byly vynikající a nerozlučné,“ komentuje tuto spolupráci Zdeněk Štengl. A nyní tedy Štengl a manažer Lukoilu obsadí nejvyšší posty v rámci SPOZ, díky kancléři Mynářovi bude strana s Hradem propojena pupeční šňůrou, a pak už se můžeme těšit jen na předvolební kampaň se Zemanovým větrem v zádech. V chytře vymyšleném scénáři zbývá minimum prostoru pro konflikty. Koneckonců – v rozhovoru pro ČESKOU POZICI pravděpodobný budoucí předseda Štengl užívá tak silné metafory, že Zeman je pro něj něčím podobným, čím je Ježíš Kristus pro papeže.

Úspěch ve volbách = vlivný kraj

Předseda a čtyři místopředsedové tvoří takzvanou politickou radu SPOZ. Odchodem Mynáře a posunutím Štengla o patro výše se uvolnilo jedno místopředsednické místo. Z rozhovorů s představiteli strany vyplynulo, že šanci by měli dostat reprezentanti volebně úspěšných krajů. Obecně sdílenou mantrou a pravidlem ve straně je, že volebně úspěšné kraje mají co do reprezentace ve straně přednost. Shodně to potvrzují Mynář, Nejedlý i Štengl. Nelze se proto divit, že jako nejsilnější a nejvlivnější regiony jsou ve straně vnímány zlínská a pardubická organizace, které se v těchto krajích podílejí na vládnutí.

Za takový region je díky výsledkům v loňských krajských volbách považovaný též moravskoslezský, kde SPOZ skončila jen těsně pod pěti procenty. Šéfem tamní SPOZ je Martin Schubert, který ČESKÉ POZICI potvrdil kandidaturu. „Cítím podporu napříč regiony. Mým úkolem by bylo posílení členské základny a komunikace s úspěšnými starosty,“ řekl. Úspech jiného kandidáta by byl vnímán spíše jako překvapení.

Ostatní dva místopředsedové – Josef Baxa a Radek Augustin – by dle oslovených straníků o své pozice přijít neměli. Mynář ČESKÉ POZICI sdělil, že není vyloučeno, že na sjezdu dojde k vytvoření nové místopředsednické funkce, jejíž pretendent by měl vzhledem k volebnímu roku 2014 na starosti předvolební strategii a kampaň.

Lobbistické bitky? Prý minulost. 

Deník MF Dnes nedávno informoval o problematickém období strany po (neúspěšných) sněmovních volbách a před mimořádným volebním sjezdem na podzim roku 2010. Prý tehdy začala ve SPOZ soupeřit dvě křídla – jedno kolem Miroslava Šloufa, druhé kolem podnikatele Zdeňka Zbytka. Údajně se bojovalo o desítky milionů korun, které strana dostává od státu za volební výsledek.

Podle odcházejícího předsedy Mynáře byl tento spor přifouknutý médii a dnes již straně podobné půtky údajně nehrozí. Bývalý vysoce postavený politik a jeden ze zakládajících členů SPOZ pod podmínkou anonymity ČESKÉ POZICI řekl, že spor mezi Šloufem a Zbytkem měl jakýsi reálný základ, ale že v dnešní době je vliv těchto pánů na chod strany značně omezený. Kandidát na předsedu Štengl k problému řekl: „Nemyslím si, že by nějaká taková nepříjemnost měla ozvěnu do dnešních dnů. Jsou členy SPOZ, ale podobné porodní bolesti potkají asi každého.“

Zdeněk Zbytek si o sjezdu SPOZ s ČESKOU POZICÍ povídat nechtěl. „Nejsem delegát, nebudu účastník sjezdu. Jen bych spekuloval. Pochopte mě, prosím. Nashledanou.“ Zkoušeli jsme kontaktovat Miroslava Šloufa, avšak jak jsme předpokládali, úsilí to bylo neúspěšné. Poté, co na konci února Šlouf odešel z čela pražské SPOZ, uvedl, že s politikou nadobro skončil a s novináři už tudíž nebude komunikovat.

Ojedinělá symbióza

Pokud se strana vyvaruje konfliktů svých těžkých vah v pozadí oficiální stranické scény a čelní představitelé strany se vyhnou skandálům, strana by vzhledem k názorové jednotě ve vedení strany a spojení s osobností Miloše Zemana měla úspěšně vstoupit do dolní komory parlamentu. Personálně je SPOZ poměrně chudá, vynahradit by jí to však mohli politici typu Martina Peciny, který, jak ČESKÉ POZICI sdělil, vystoupí na sjezdu s projevem a je připraven před volbami spolupracovat.

Pravděpodobně žádná politická strana v České republice není tak těsně svázána s jedinou vůdčí osobností jako SPOZ se Zemanem

Straně na sjezdu jistě dodá odhodlání a energii její čestný předseda Zeman, který se rozehřál již před týdnem v Ostravě na sjezdu ČSSD, kde mu většina sociálních demokratů visela na rtech.

Pouto mezi Zemanem a SPOZ je oboustranného charakteru. Stranu by měl zemanovský odkaz dotlačit do sněmovny, prezidentovi se naopak strana hodí pro posílení pozice například po sněmovních volbách. Totiž, ač je na dalekosáhlé výhledy brzy, pokud Zemanovi bude přát zdraví a Hrad ho nebude nudit, za pět let by se mu při obhajobě funkce hodila regionální a komunální podpora, kterou by SPOZ mezitím mohla v zemi vybudovat.

Jak ilustruje i následující rozhovor se Zdeňkem Štenglem, pravděpodobně žádná politická strana v České republice není tak těsně svázána s jedinou vůdčí osobností jako SPOZ se Zemanem. Někomu to může připomínat až kult osobnosti, hovořme však raději o osudové symbióze. Obavy z jakéhokoli přepřahání jsou mimo realitu.

Zdeněk Štengl: Zeman je pro mě jako Ježíš pro papeže

Hlavní kandidát na předsedu SPOZ v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ hovoří o svém vztahu k prezidentovi a svých plánech.

ČESKÁ POZICE: Jakou máte před sjezdem podporu?

ŠTENGL: Vratislav Mynář se po svém jmenování zmínil, že by stál o to, abych převzal štafetu. Taktéž jsem slyšel podporu od dalších krajských předsedů krajských organizací. Mám podporu převážné většiny regionů.

ČESKÁ POZICE: Budete mít protikandidáta? Dva dny před sjezdem jsem při hovorech s vašimi straníky na žádného nenarazil.

ŠTENGL: Mohl by se ještě někdo objevit, byl bych za to rád, protože by delegáti měli z čeho vybírat, z různých vizí a koncepcí.

ČESKÁ POZICE: Existují nějaké ideové rozdíly mezi vámi a Vratislavem Mynářem nebo vaším čestným předsedou?

ŠTENGL: Podívejte, asi oba víme, že nedávno byl zvolen nový papež. Může papež říkat něco jiného, než co mu seslal Jesus Kristus?

„Zemanismus a Zemanovy teorie jsou jenom jedny. Pokud by si regionální předsedové a vůbec straníci  začali onen zemanismus vykládat jiným způsobem, vznikl by z toho paskvil.“

ČESKÁ POZICE: Takže Miloš Zeman je pro vás něco jako Ježíš?

ŠTENGL: Přesně tak. Musíte to brát tak, že zemanismus a Zemanovy teorie jsou jenom jedny. Pokud by si regionální předsedové a vůbec straníci  začali onen zemanismus vykládat jiným způsobem, vznikl by z toho paskvil. Musíme si stát za svým a musíme být posly myšlenek, které chceme přenést do parlamentu. Nemůžeme se chovat jinak. Chci tím říct, že stranu bych vedl ve jménu vizí Miloše Zemana. Těmi jsou: přímá demokracie švýcarského modelu, v oblasti ekonomické je to přednost investic před spotřebou.

ČESKÁ POZICE: Miloš Zeman podporuje model menšinových vlád. Kdyby nastala situace, že vaše strana pronikne do sněmovny a bude jednat o vládní koalici, podpořil byste menšinovou vládu ČSSD?

ŠTENGL: Co řekl náš „papež“? Přece podpora menšinové vlády. Podpořili bychom vládu výměnou za splnění našich programových cílů. Těmi jsou zákon o prokázání původu majetkových příjmů a přednost investic před spotřebou. Netoužíme po korýtkách a funkcích, chceme podporu programu.

ČESKÁ POZICE: Jaký je váš vztah ke KSČM?

ŠTENGL: Vzhledem k situaci ve společnosti se nedivím, že komunisté mají taková procenta. Se zhoršením ekonomické situace jejich zisky nepatrně narůstají. Je potřeba s nimi diskutovat, neboť reprezentují nemalou část občanů.

ČESKÁ POZICE: Doporučil byste díky zkušenostem z pardubické krajské koalice ČSSD + SPOZ + Koalice pro Pardubický kraj (KDU-ČSL, SNK ED, Nestraníci) na celostátní úrovni koalici postavenou na podobných základech?

ŠTENGL: Jak už jsem řekl, podporovali bychom spíše menšinovou vládu. Berte moje názory, prosím, jako hypotetické, jde pouze o mé názory, které nyní nemusí být totožné s míněním našich členů. Zkušenost z našeho kraje je velmi pozitivní, protože zastáváme post náměstka hejtmana pro dopravu Jaromíra Duška, který je odborníkem na správném místě. Koaliční domluva nám umožnila zisk tohoto postu, tudíž naše koalice funguje dobře. Na celostátní úrovni bych ale preferoval menšinovou vládu.

ČESKÁ POZICE: Plánoval byste jako předseda vytvoření stínové vlády SPOZ?

ŠTENGL: Jako první místopředseda jsem měl v gesci vedení odborných komisí. Je to velmi důležitá platforma uvnitř strany. V odborné finanční komisi máme Jiřího Rusnoka, na zemědělství Jana Fencla nebo Františka Čubu. Na komise kladu velký důraz, pomohou nám sestavit program. Půjdeme však spíše cestou odborných komisí, než že bychom vytvořili klasickou stínovou vládu.

ČESKÁ POZICE: Koho podpoříte na funkci prvního místopředsedy? Martin Nejedlý sdělil, že pokud získá nominaci, půjde do toho.

ŠTENGL: Jako předseda bych potřeboval na tomto postu člověka odpovědného a spoluodpovědného, neboť první místopředseda nese téměř stejnou odpovědnost, jako šéf strany. V prezidentském volebním štábu jsem byl s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým, vztahy byly vynikající a nerozlučné. Myslím si, že s Martinem Nejedlým bychom tvořili skvělý tandem. Byla by to pro mě čest, kdyby se Martin stal prvním místopředsedou. Přimlouval bych se za to, je to skvělý člověk.

„Miloš Zeman nás učil jedné věci – lidi bychom měli posuzovat podle výsledků.“

ČESKÁ POZICE: Odchodem Vratislava Mynáře z předsednictva se uvolní místo ve vedení strany. Máte favorita na post místopředsedy?

ŠTENGL: Miloš Zeman nás učil jedné věci – lidi bychom měli posuzovat podle výsledků. Pokud bychom měli takto straníky hodnotit, uvedl bych Moravskoslezský kraj, který dosáhl v krajských volbách téměř pěti procent v minulých volbách. Tudíž někoho z tohoto kraje bych si dovedl ve vedení strany představit (předsedou místní organizace je výše zmiňovaný Martin Schubert – pozn. red.)

ČESKÁ POZICE: Byl byste jako předseda připraven na řešení problému jménem černé duše, který postihuje většinu tuzemských stran? Vás to potkalo minulý rok v Ústeckém kraji. Máte nějaká speciální opatření? 

ŠTENGL: Na posledním předsednictvu, které je složeno z krajských předsedů, jsme hovořili o určité ostražitosti v náboru nových členů. Udělali jsme opatření, aby zájemce o vstup do strany provázel při jeho první schůzce ve straně jakýsi garant. Takže určitě ostražitost, zároveň se ale nijak neuzavíráme, nebudeme nikoho lustrovat, je zkrátka potřeba jen zjistit, kdo a proč k nám přichází.

„Žádné dávky a třinácté důchody, ale zajistit lidem práci a podnikatelům pomoci se zakázkami, pomáhat vytvořit nová pracovní místa.“

ČESKÁ POZICE: Jsou spory ve straně zažehnány? Například půtka mezi Miroslavem Šloufem a Zdeňkem Zbytkem z období podzimu 2010, kdy se konal mimořádný volební sjezd SPOZ…

ŠTENGL: Už si toto období příliš nepamatuji a nevnímám. Jestli si pánové tehdy měli co říct, zřejmě si to řekli. Nemyslím si, že by nějaká taková nepříjemnost měla ozvěnu do dnešních dnů. Jsou členy SPOZ, ale podobné porodní bolesti potkají asi každého.

ČESKÁ POZICE: Kolik procent byste si jako nový předseda SPOZ přál ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2014?

ŠTENGL: Úspěchem bude překročit pětiprocentní hranici a nabídnout lidem zajímavý program. Nesmíme slibovat, ale nabízet reálná řešení. Žádné dávky a třinácté důchody, ale zajistit lidem práci a podnikatelům pomoci se zakázkami, pomáhat vytvořit nová pracovní místa.

ČESKÁ POZICE: Vratislav Mynář často připomínal, že ze SPOZ by chtěl vybudovat lepší a zodpovědnější ČSSD. Jaké jsou vaše cíle? Chcete ze SPOZ udělat lepší sociální demokracii?

ŠTENGL: Nepřísluší mi hodnotit sociální demokracii, to by se nehodilo. Určitě ale třeba nelze říkat, že živnostníci jsou paraziti. Nebo bychom neradi uhýbali od avizovaného programu. Lidem chci nabídnout reálný program pro slušné lidi.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...