Lidovky.cz

Sjezd ČSSD se blíží. Předvede se hejtmanská jedenáctka?

  14:32

Zajímali jsme se, jak vládci krajů hodnotí situaci ve straně před volebním sjezdem. Na jejich palácový převrat to nevypadá.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Jsou jedním z hlavních mocenských pilířů sociální demokracie a uvnitř strany představují důležitou komunikační linku mezi pražským Lidovým domem a jednotlivými kraji. Přesto má nyní jednáctka oranžových hejtmanů v nejvyšším vedení ČSSD mizivé zastoupení – prvního místopředsedu ČSSD Michala Haška. Nic nového v tomto ohledu zřejmě nepřinese ani volební sjezd ČSSD, který začíná 15. března v Ostravě a na nějž kromě Haška získali krajskou nominaci na funkci místopředsedy i plzeňský Milan Chovanec a jihočeský Jiří Zimola.

Ukotvení hejtmanů v rámci stranické hierarchie je přitom pro ČSSD důležité. Už kvůli jejich silnému politickému postavení – jednak spravují miliardové krajské rozpočty, a jednak reprezentují stovky tisíc obyvatel krajů. Pozice většiny z nich ještě posílila po loňských krajských volbách, v nichž sedm hejtmanů – kromě Haška, Chovance a Zimoly ještě Jiří Běhounek (Vysočina), Josef Novotný (Karlovarský), Lubomír Franc (Královéhradecký) a Stanislav Mišák (Zlínský) – obhájilo funkci.

Dost důvodů pro to, abychom se postavením hejtmanů v ČSSD a jejich názorům na dění uvnitř a kolem strany podrobněji zabývali. ČESKÁ POZICE jim před klíčovou stranickou událostí položila následující otázky:

  1. Nehledě na krajské nominace, budete mít zájem kandidovat na funkci v grémiu strany?
  2. Měli by být v příštím vedení strany hejtmani zastoupeni více členy? Jste spokojen s dosavadní komunikací mezi hejtmany a vedením?
  3. Měli by podle vás v grémiu posílit „Sobotkovci“ nebo „Zemanovci“, nebo by se měl stav vyvážit?
  4. Měla by ČSSD podle vás před sněmovními volbami spolupracovat s menšími levicovými stranami (SPOZ, LEV 21)?
  5. Která žena by měla být podle vás příští místopředsedkyní strany?

Úplné znění odpovědí si můžete přečíst v příloze PDF.

Další hejtman do vedení?

Z odpovědí vyplynulo, že vyjma nominovaných Haška, Chovance a Zimoly se nikdo jiný o post místopředsedy bojovat nechystá (krajská nominace před sjezdem není povinností). Jihočeský Jiří Zimola ale uvedl, že hejtmani by oproti současnému stavu měli v politickém grémiu strany, tvořeném předsedou, místopředsedy a šéfy parlamentních klubů, posílit.

V kuloárech strany padá nejčastěji jméno plzeňského Milana ChovanceNepřihodí-li se na sjezdu nic mimořádného, funkci prvního místopředsedy ČSSD obhájí Michal Hašek. A pokud by snad měl místopředsednickou židli získat další z hejtmanů, v kuloárech strany padá nejčastěji jméno plzeňského Milana Chovance. Tento stínový ministr dopravy ČSSD je považovaný spíše za spojence předsedy Bohuslava Sobotky. „Kandiduji jako dlouholetý člen sociální demokracie. A mám ambici více propojit vedení strany s realitou všedního života tak, jak ji znají lidé v regionech,“ řekl Chovanec ČESKÉ POZICI ke své kandidatuře.

Zajímavou osobností je nejmladší z hejtmanů Martin Netolický (30 let) z Pardubického kraje. V regionu má zkušenost s koalicí se SPOZ a KDU-ČSL, prezidentský triumf Miloše Zemana navíc oslavil v jeho volebním štábu. Před sjezdem se objevily spekulace, zda tento talentovaný politik (který by navíc posloužil jako vyjednávací spojka se SPOZ) přece jen neprojeví zájem se o místopředsednickou funkci ucházet. Netolický to však odmítl slovy: „Myslím, že vedení je mladé a v mnoha ohledech progresivní, proto v této chvíli nevidím jediný důvod, proč kandidovat do nejvyšších funkcí.“

V současnosti to tedy nevypadá, že by do grémia strany pronikl vedle Haška další hejtman. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to nejspíše vyřazení někoho ze současného místopředsednického trojlístku Jiří Dienstbier – Zdeněk Škromach – Lubomír Zaorálek.

Ani „-ovci“, ani „-ovce“

Otázkou, která hejtmany nejvíce dráždila, byla ta týkající se poměru sil ve vedení strany – zda by měli získat převahu zemanovci nebo sobotkovci či zda by se měl udržet vyrovnaný stav. „Tohle ‚mediální‘ dělení je absurdní. V ČSSD není v žádném případě situace, kdy by spolu válčily nějaké frakce. To je snad jen přání médií a politických soupeřů ČSSD,“ reagoval moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Podobně se vyjádřil jeho středočeský kolega Josef Řihák: „Odmítám nálepkování a dělení sociálních demokratů podle přání novinářů podle kritéria a la ‚Jsi s Losnou, nebo Mažňákem?‘ Tandem z minulého sjezdu Sobotka – Hašek se osvědčil a není důvod přepřahat.“

„Odmítáme nálepkování a dělení sociálních demokratů podle přání novinářů“Také jihomoravský hejtman Michal Hašek odmítá umělé dělení ČSSD nálepkami zemanovců a sobotkovců, nicméně je zastáncem spíše vyváženého stavu: „Já například podporuji předsedu Bohuslava Sobotku a zároveň komunikaci s prezidentem Milošem Zemanem.“ A Jiří Zimola? „Dělení ČSSD na ‚-ovce‘ je slušný pokus některých novinářů, jak rozštěpit soc-dem. My nejsme ani ‚-ovci‘, ani ‚-ovce‘.“

V souvislosti s touto otázkou dorazila zajímavá odpověď od šéfa středočeského regionu Řiháka: „I v ČSSD je bohužel dost ambiciózních, usměvavých a mediálně oblíbených politiků, jejichž praktické schopnosti jsou však velmi chabé.“ Vzhledem k tomu, v jakém věku kandidoval na prezidenta Jiří Dienstbier (43 let) a kdo je momentálně v průzkumech nejdůvěryhodnějším stranickým představitelem, není těžké odhadnout, kterého sociálního demokrata si vzal v tomto případě hejtman ze středních Čech na mušku.

Samostatně, nebo v chomoutu?

Nejednoznačně vypadají odpovědi hejtmanů na otázku, zda by sociální demokraté měli jít do sněmovních voleb samostatně, nebo zda by měli spolupracovat s menšími levicovými stranami. „ČSSD je silnou, pevně etablovanou stranou s dlouhou historií. Nedokážu si představit, že by v parlamentních volbách kandidovala jinak než samostatně,“ napsal moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Podobně to vidí i královéhradecký Lubomír Franc či plzeňský Milan Chovanec.

Pokud zůstane šéfem strany Bohuslav Sobotka, žádné předvolební namlouvání se SPOZ či Paroubkovými národními socialisty se konat nebudeNaopak Michal Hašek se domnívá, že „pokud chce ČSSD uspět v příštích parlamentních volbách a převzít odpovědnost za Českou republiku, musí se stát přirozeným hegemonem levice a komunikovat s levicovými i levostředovými politickými subjekty, tedy zvětšovat svůj koaliční potenciál“. Jihočeský hejtman Zimola pak uvedl, že je pro předvolební formu spolupráce ČSSD s menšími stranami, ale je podle něj otázkou, jakou zvolit formu.

Podle pardubického hejtmana Netolického je k menším stranám potřeba chovat se ne jako k nepřátelům, ale jako k potenciálním partnerům. A nabídl vlastní recept: „Půdorys koaliční spolupráce, který vznikl po krajských volbách v Pardubickém kraji, tedy koalice ČSSD, KDU-ČSL a SPOZ, může být přeci modelem, který by mohl vzniknout po parlamentních volbách na celostátní úrovni.“

Pokud však – podle očekávání – zůstane předsedou strany Bohuslav Sobotka a v grémiu setrvají „prosobotkovští“ politici, žádné předvolební namlouvání se SPOZ či Paroubkovými národními socialisty nenastane.

Kdo se stane první dámou?

Dle stanov musejí mít sociální demokraté v politickém grémiu ženu. Uplynulé dva roky vykonávala funkci místopředsedkyně Marie Benešová a pozici by ráda obhájila i na březnovém sjezdu. Nebude to ale mít jednoduché. Favoritkou v boji o post první dámy ČSSD je totiž první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (získala sedm krajských nominací, Benešová jednu, členka ústředního výkonného výboru strany Lenka Fojtíková též jednu nominaci).

„Mám dvě priority. Lenku Fojtíkovou, která má nominaci mého regionu, a Alenu Gajdůškovou,“ napsal na toto téma ostravský hejtman Miroslav Novák. Gajdůškovou zcela jasně podpořil královéhradecký Franc. Netolický uvedl, že Gajdůšková získala nominaci jeho pardubického regionu. Až na sjezdu si vybere mezi Gajdůškovou a Benešovou středočeský hejtman Řihák.

Volba místopředsedkyně ČSSD bude pro sestavu vedení důležitá. Benešová je hlasitou sympatizantkou Miloše Zemana, a pokud ji v grémiu nahradí spojenkyně Bohuslava Sobotky Gajdůšková, posílí tím křídlo kolem šéfa sociální demokracie.

Potenciál tu je

Žádný z hejtmanů ČSSD nepůsobí v tuto chvíli dojmem, že by na březnovém sjezdu hodlal výrazněji zasáhnout do dění ve straně. Překvapivé vyústění, jež by znamenalo, že vedle Haška nakonec obsadí místopředsednickou židli i nějaký další hejtman, však nelze stoprocentně vyloučit. Určitý potenciál by tu byl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.