Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sjednotí, nebo rozbije Miloš Zeman levici?

Zprávy z EU

  21:59

Budou-li Bohuslav Sobotka a nový vládce na Hradě postupovat pragmaticky, mohli bychom se i dočkat současného předsedy ČSSD v postu premiéra.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Poprvé od pádu komunistického režimu bude mít levice na Hradě svého zástupce. A až čas ukáže, jaký dopad to bude mít na levicové strany zejména v roce 2014, kdy se budou konat nejen komunální, senátní a sněmovní volby, ale i do Evropského parlamentu. Miloš Zeman na Hradě levici buď posílí a sjednotí, což by mohlo vést k první vládě složené pouze z levicových stran, nebo se ji naopak bude snažit rozbít.

Není totiž ukotven ani v jedné z dosavadních hlavních levicových stran – ČSSD a KSČM –, je však čestným předsedou Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ). Ta sice v současnosti nemá zástupce v Poslanecké sněmovně (má dva senátory, kteří zběhli z ČSSD), ale již v příštích volbách lze očekávat její razantní nástup. Těžko říci, co to udělá se sociální demokracií, která se po dlouhé době pod vedením Bohuslava Sobotky stabilizovala.

Ze všech dosavadních voleb v České republice zaznamenala levice tři opravdu významná vítězství nad pravicí.

  • V roce 1998 ČSSD poprvé porazila Klausovy občanské demokraty ve volbách do Poslanecké sněmovny.
  • V roce 2008 sociální demokraté drtivě vyhráli krajské a senátní volby.
  • A v roce 2013 levicový kandidát Miloš Zeman zvítězil v prvních přímých prezidentských volbách.

O dva tyto úspěchy se výrazně zasloužil nový vládce na Hradě (v krajských volbách vedl ČSSD Jiří Paroubek). Zeman je tedy nejúspěšnější politickou osobností polistopadové levice.

Zcela levicová vláda?

V pražském Top Hotelu, kde se pro druhé kolo prezidentských voleb usídlil Zemanův volební štáb, to v sobotu vypadalo, jako by se tam zastavil čas na konci devadesátých let, kdy Miloš Zeman vládl ČSSD. Vychutnat si vyhlašování výsledků voleb a následně pogratulovat novému prezidentovi si nenechali ujít „hvězdy“ tehdejší Zemanovy vlády, jako byl Miroslav Grégr nebo Jaromír Schling, senátoři Jaroslav Palas či Vladimír Dryml (nyní SPOZ), nechyběli ani současní odborářští bossové Bohumír Dufek či Jaromír Dušek.

Pokud SPOZ založí svou kampaň před volbami do sněmovny na prezidentu Zemanovi, mohla by získat i víc než deset procent hlasů

Po několika měsících pečlivého schovávání Zemanovým týmem se objevil i lobbista Miroslav Šlouf. Ten přiznal, že na Zemanově kampani (podle očekávání) spolupracovala hrdě se promenádoval před novináři. Pogratulovat přijeli také zpěváci a herci, kteří Zemana podpořili v předvolební kampani po prvním kole. Všichni se sem sjeli za svým hrdinou Milošem, který zaznamenal velké vítězství pro levici, jímž se současní předsedové ČSSD a KSČM pochlubit nemohou.

Úspěch a slávu si užívá i SPOZ a sdružení Přátel Miloše Zemana, které v roce 2009 stranu založilo a Zemana vytáhlo z Vysočiny zpět do Prahy. V roce 2010 SPOZ ve sněmovních volbách zůstala s více než čtyřmi procenty hlasů těsně před branami sněmovny a nevydařily se jí ani příliš loňské krajské volby, kdy se dostala jen do dvou zastupitelstev. Zeman na Hradě však straně dodá nový impuls a stane se z něho i lákadlo pro vstup do ní.

Předseda SPOZ Vratislav Mynář již loni v květnu v rozhovoru pro ČESKOU POZICI sebevědomě prohlásil, že „buduje lepší a zodpovědnější ČSSD“. A pokud SPOZ založí svou kampaň před volbami do sněmovny na prezidentu Zemanovi, mohla by získat i víc než deset procent hlasů. V tom případě by mohla vzniknout poprvé v české politice zcela levicová vláda – buď ve složení ČSSD, SPOZ a KSČM nebo jako menšinový kabinet (Zemanova oblíbená vládní varianta) SPOZ a ČSSD s podporou komunistů.

Slabá pátá kolona

Otázkou je, co Zemanův úspěch způsobí uvnitř ČSSD, se kterou se Zeman v roce 2003 kvůli neúspěšným prezidentským volbám rozešel ve zlém. První náročnou zkoušku podstoupila sociální demokracie před dvěma týdny po prvním prezidentském kole. Kvůli voličům si totiž nemohla dovolit přímo podpořit šéfa „nenáviděné“ opoziční TOP 09 Karla Schwarzenberga, ale současně v předvolební kampani kandidát ČSSD Jiří Dienstbier tvrdě kritizoval Miloše Zemana. Ten se však nesnese s prosobotkovskou částí vedení ČSSD, jejímiž hlavními představiteli jsou zejména Sobotka, Dienstbier a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

Zeman v tuto chvíli ČSSD nehrožuje, protože v ní nemá silnou „pátou kolonu“, jako tomu bylo v případě Václava Klause a jeho mateřské ODSPředseda ČSSD Sobotka tuto prekérní situaci vyřešil šalamounsky. Vyzval voliče, aby zvážili podporu levicového kandidáta Zemana, čímž zkrotil Zemanovy příznivce ve vedení ČSSD – místopředsedy Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Marii Benešovou. Ti totiž proti Sobotkovu kroku nemohli mít žádné výhrady.

Lze však očekávat, že kvůli otevřené podpoře Zemana ještě před prvním kolem přijde o funkci Benešová. Hašek by měl sice post prvního místopředsedy ČSSD obhájit, ale podle informací ČESKÉ POZICE se Zemanovi znelíbil“ před rokem, neboť nedokázal ve straně prosadit podporu jeho kandidatury a nezabránil ani nominaci Dienstbiera. (Hašek se navíc se „kamarádí“ s lobbistou Jaroslavem Tvrdíkem, jehož Zeman nemá rád.)

ČESKÁ POZICE se v uplynulých dnech sešla s několika politiky z vedení ČSSD a s lidmi, kteří mají blízko k členům předsednictva a pohybují se v zákulisí strany. Dle nich Zeman v tuto chvíli stranu nehrožuje, protože v ní nemá silnou „pátou kolonu“, jako tomu bylo v případě Václava Klause a jeho mateřské ODS. Zeman má sice sympatizanty ve vedení ČSSD, ale v rámci celé strany je na tom hůře. Sobotka má nyní stranu pod kontrolou a bez větších problémů by měl obhájit post jejího předsedy.

Pravděpodobně ani nehrozí masivní odchod sociálních demokratů do SPOZ, protože ČSSD je zavedená značka a jistota – historická strana, velká členská základna, dostatek financí. Případní zájemci o odchod si navíc uvědomují neúspěch Jiřího Paroubka po přesunu do skomírající NS-LEV 21.

Udržet daný stav

Jeden problém by se však brzy objevit mohl – Jiří Dienstbier. Ten sice v prvním kole dosáhl slušného výsledku, ale před i po něm tvrdě torpédoval Miloše Zemana. Co když bude Zeman po Sobotkovi (který při Dienstbiera stojí) požadovat, aby se na březnovém sjezdu strany postaral o Dienstbierův pád?

Nejvýhodnějším řešením by pro ČSSD, SPOZ, Miloše Zemana a celou českou levici bylo udržet daný stavPak by se v ČSSD mohl začít odehrávat dramatický příběh. Dienstbier je však jedním z nejpopulárnějších českých politiků, a proto by bylo chybou se ho zbavovat. Vzpomeňme, jaké nepříjemnosti v ODS způsobilo Nečasovo odvolání populárního Jiřího Pospíšila z vlády… Nejvýhodnějším řešením by proto pro ČSSD, SPOZ, Miloše Zemana a celou českou levici bylo udržet daný stav a nepouštět se do větších vzájemných šarvátek.

Předseda Sobotka takový postup naznačil ve zprávě, kterou ČESKÉ POZICI poslal po Zemanově vítězství: „Gratuluji Miloši Zemanovi. Zvítězil kandidát, kterého jsem volil a kterého podle mého názoru podpořila i většina sociálnědemokratických voličů. Je to další těžká porážka české pravice a velká naděje pro supervolební rok 2014, na který se teď bude ČSSD intenzivně připravovat.“

Bude-li levicová dvojice Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman postupovat umírněně a pragmaticky, čeká nás nejspíš vedle Zemana na Hradě i tento současný předseda ČSSD v postu premiéra.