Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sitta ml. se dočkal spravedlnosti. Po sedmi letech

  15:14
Životní příběh podnikatele Vladimíra Sitty ml. ukázal, jak ošemetné je postavit se korupční chobotnici. Jeho případ teď – po dlouhých sedmi letech – narovnala až odvážná soudkyně Kateřina Jonáková. Konstatovala, že Sitta ml. svou papírnu, na rozdíl o toho, co tvrdila obžaloba, v ničem nepoškodil.

Vladimír Sitta mladší byl po sedmi letech soudem očištěn. foto:  Petr Topič, MAFRA

Podnikatel Vladimír Sitta ml. je po letech nevinný. Odvolací Vrchní soud v Praze jej v pondělí 8. října zprostil obžaloby, že tuneloval vlastní papírnu Neograph. Soudkyně Kateřina Jonáková nevyslyšela přání státního zástupce, který Sittovi navrhoval přísný, několikaletý trest vězení. Předsedkyně senátu zrušila verdikt prvoinstančního soudu, který Sittovi udělil roční podmínku.

Soudkyně Jonáková rozhodla, že Sitta svou činností Neograph nepoškodil. Sitta, jeho otec Vladimír a právník Martin Kohout (poslední dva soud osvobodil již na začátku loňského roku) byli v roce 2012 obviněni z vyvádění peněz z Neographu do jimi vlastněných menších firem. Na úkor zisků Neographu měly údajně profitovat společnosti Avium Partners (Sitta ml.) či Nanograph (Sitta st.). Podle soudkyně však Sitta ml. finančně Neographu naopak pomohl, když firmě zprostředkoval produkty za výhodné ceny.

Citlivý posudek

Odvolací soud nenechal nit suchou na vyšetřovatelích, kteří měli případ na starosti. Těmi byli zejména pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová a detektiv Pavel Nevtípil, který v současnosti vyšetřuje dotační případ Čapího hnízda premiéra Andreje Babiše (ANO). Vyšetřovatelé případu leželi v žaludku zejména Sittovi juniorovi. Ten po celou dobu případu poukazoval, že detektiv Nevtípil a žalobkyně Máchová mohou být spřaženi se skupinou právníků a podnikatelů kolem kontroverzního lobbisty Iva Rittiga.

Soudkyně Jonáková žalobkyni Máchovou i policistu Nevtípila podrobila tvrdé kritice, když zapochybovala o jejich důvěryhodnosti a objektivnosti. Opírala se o klíčové záznamy z pražského hotelu Ventana, které policie pořídila při vyšetřování kauzy Nagygate. Detektivové nastražili prostorové odposlechy do místa, kde se Rittig scházel se svými věrnými. V březnu 2012 tam mikrofony zaznamenaly hlasy Rittiga a jeho advokátů z kanceláře MSB Legal. Muži na záznamu řešili situaci kolem převzetí Neographu.

Soudkyně Jonáková žalobkyni Máchovou i policistu Nevtípila podrobila tvrdé kritice, když zapochybovala o jejich důvěryhodnosti a objektivnosti. Opírala se o klíčové záznamy z pražského hotelu Ventana, které policie pořídila při vyšetřování kauzy Nagygate.

„Jsem se těšil, že toho starýho Sittu normálně na tom zmastíme. Všechno jsme to řekli, že jo, rozhovory jsme dali, furt to kontinuálně vykládáme,“ řekl tehdy v hotelu jeden z přítomných. V kontextu těchto odposlechů soudkyně Jonáková k vyšetřování Sittova případu poznamenala nelichotivá slova. „Z obsahu odposlechů daných osob je zřejmé, že se hovoří o manipulaci, o úkolování vyšetřovatelů, hovoří se o uplácení. Z těchto důvodů jsou námitky obžalovaného (Sitty) důvodné,“ poznamenala předsedkyně senátu, jejíž dokazování bylo pečlivé a obšírné.

Sitta v uplynulých měsících soudu dodal znalecký posudek Fonetického ústavu z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Znalci mu potvrdili, že při schůzce Rittigových blízkých v hotelu Ventana v roce 2012 skutečně padlo jméno detektiva Nevtípila. Soudkyně Jonáková při verdiktu vzala tento posudek v potaz.

Sitta ml. byl při vynesení osvobozujícího verdiktu dojatý. „Po sedmi letech jsem dnes konečně očistil své jméno. Bylo prokázáno, že existují legitimní důvody považovat jednání státní zástupkyně Máchové a vyšetřovatele Nevtípila za klientelistické a podjaté. Bohužel, naši firmu nám to zatím nevrátí,“ řekl Sitta ml., jehož rodina v průběhu kauzy o továrnu přišla.

Dopad na jízdenky

Sittův příběh je nutné zasadit do historického kontextu. Psal se říjen roku 2009 a Sitta ml. zjistil, že z pražského dopravního podniku utíkají peníze do Karibiku. Vydal se za policisty a zpravodajci s třaskavým podezřením.

Detektivové však případ příliš nerozhýbali, a tak se Sitta o dva roky později rozhodl promluvit nahlas. Zveřejnil své podezření, že mocný lobbista Rittig spolu se svými lidmi tunelují městský podnik prostřednictvím zakázky na jízdenky. Oznámil, že z každé dodané jízdenky odchází 17 haléřů do karibské společnosti Cokeville Assets, spřízněné právě s Rittigem. Tuto kauzu bude rozplétat soud. A Sitta, který nyní očistil své jméno, v případu vystupuje jako důležitý svědek.