Lidovky.cz

Sítě 5G způsobí revoluci. Je třeba se připravit na obří rizika

  8:09
Odhady tvrdí, že internet na sítích příští generace poběží stokrát rychleji než nyní. Dle světových expertů, kteří se sjeli na počátku května do Prahy, na nich budou záviset doslova naše životy. Bezpečnost sítí 5G a jejich odolnost před útoky zvenčí je proto klíčovou výzvou pro vlády, byznys i pro běžné uživatele.

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

Řízení nemocnic, elektráren i autonomních vozidel. To vše by mělo být ovládané pomocí sítě, která umožní obrovské přesuny dat v minimálním čase. Zatímco před dvaceti lety by si stěží někdo dovedl představit, že z mobilu odešle více než jen krátkou textovou zprávu, dnes už dokážeme jeho pomocí odesílat videa.

Objem informací přenášených vzduchem se však má dramaticky navýšit s příchodem sítí 5G, což klade zvýšené nároky na bezpečnost a odolnost před útoky zvenčí. „Půjde o tichou revoluci, která se bude dít před našimi zraky. Dostáváme se do momentu, kdy nám určité technologie umožňují dosáhnout cílů, kterých bychom v minulosti dosahovali pomocí armády,“ upozornil v diskusi Joshua Steinman, zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na dvoudenní konferenci, která se v Praze konala na samém počátku května, vystoupil.

Rizika spojená s nekontrolovaným rozvojem sítí zmínil i Masato Ohtaka, ambasador pro kybernetickou bezpečnost z Japonska. „Nejsofistikovanější zdravotnické služby budou přímo záviset na sítích 5G, ty však mohou být narušeny. Lidé mohou přijít o životy,“ varoval Ohtaka před tím, když si státy neohlídají nebezpečí spojená s nástupem nových technologií.

Skok do neznáma

Komerční spuštění další generace superrychlého internetu se v Česku chystá sice až za pět let, už v listopadu se však má uskutečnit aukce kmitočtů pro sítě 5G. „Od vysokorychlostních technologií se očekává, že přinesou digitální evoluci, budou stimulovat hospodářský růst, inovace a blahobyt. Ta změna bude větší než nástup mobilních telefonů,“ prohlásil na konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Ačkoli se diskuse v první části věnovala kybernetické bezpečnosti, minimálně během prvních tří hodin setkání předních expertů nepadlo ani jednou slovo Čína nebo Huawei. Právě čínské technologie a jejich (ne)bezpečnost přitom bývají označovány za problematické, varují před nimi tajné služby západních zemí.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je v sázce skutečně hodně. „Zajištění bezpečnosti sítí 5G je otázka strategického významu. Je známo, že některými státy financovaní hackeři působí v kyberprostoru se snahou narušit soudržnost našich společností a paralyzovat fungování státu i firem,“ uvedl šéf české diplomacie.

Ačkoli se diskuse v první části věnovala kybernetické bezpečnosti, minimálně během prvních tří hodin setkání předních expertů nepadlo ani jednou slovo Čína nebo Huawei. Právě čínské technologie a jejich (ne)bezpečnost přitom bývají označovány za problematické, varují před nimi tajné služby západních zemí. Loni v prosinci vydal zvláštní varování také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Směřovalo k čínským zákonům, které ukládají povinnosti občanům i firmám, aby spolupracovali s bezpečnostním aparátem komunistické Číny. Naopak na stranu Huawei se dlouhodobě staví prezident Miloš Zeman.

Debata spojenců

Květnové konference se v Praze zúčastnilo 140 expertů z více než tří desítek zemí. Čínští zástupci však mezi pozvanými nebyli. Už dříve to avizoval ministr Petříček s tím, že konference nemíří proti konkrétní zemi nebo firmě. Bez pozvánek podle českého šéfdiplomata skončily ty země, které se už rozhodly svěřit výstavbu sítí 5G vlastním firmám.

Po úvodním bloku pokračovala konference bez přítomnosti médií. Organizátoři však počítají s tím, že závěry sympozia vtělí do takzvaných pražských principů. Ty by měly odrážet doporučení pro bezpečné budování sítí 5G. „Nové sítě se stanou součástí kritické informační infrastruktury. Jejich spuštění ovlivní zavádění autonomních dopravních systémů, komunikaci zařízení mezi sebou, rozvoj umělé inteligence nebo fungování průmyslových řídicích systémů,“ zmínil Václav Borovička z NÚKIB.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.