Lidovky.cz

Sisákův soudce není podjatý. Žalobci s námitkou neuspěli.

Petr Sisák foto: Česká pozice

Soud smetl námitku podjatosti soudce Miroslava Veselého. Kvůli napojení na Petra Sisáka ho chtěli zbavit rozhodování o insolvenci firmy Via Chem Group.
  9:35

Máte za kamaráda soudce? Na střet zájmů zapomeňte. Pokud se dostanete před soudní tribunál, může za ním klidně sedět právě on. Tak by se s nadsázkou dalo přeložit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, týkající se kauzy společnosti Via Chem Group, kterou vyšetřovatelé prověřují v souvislosti s působením takzvané insolvenční mafie – organizované skupiny, která podle nich manipulovala soudy.

Počátkem letošního roku detektivové v ostře sledovaném případu zasáhli a obvinili 14 lidí v čele s vlastníkem Via Chemu, kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, a advokátem Ivem Halou. Vyjdeme-li čistě z policejního obvinění, jehož text krátce poté unikl na internet, Sisák s Halou měli podle něj řídit „gang“ s velmi pestrým polem působnosti. Výčet trestných činů zahrnuje zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvod, praní špinavých peněz, podplácení nebo organizovaný zločin.

Kamarádi z jižních Čech

Jenže než žalobci ony skutky prokážou (pokud vůbec), uplyne ještě dlouhá doba. Mezitím před Krajským soudem v Českých Budějovicích dál pokračuje insolvenční řízení se Sisákovou společností Via Chem Group, která dluží zhruba dvě miliardy korun. A to i takovým věřitelům, jako je Městská část Prahy 10 nebo Hornická zaměstnanecká zdravotní pojišťovna. Řízení má přitom na starosti Miroslav Veselý, jihočeský soudce, o němž bylo v uplynulých měsících hodně slyšet.

Detektivové už v průběhu vyšetřování nainstalovali soudci Veselému přímo do kanceláře v budově českobudějovického soudu jednu ze „štěnic“.

Vděčíme za to zejména odposlechům, které detektivové v kauze insolvenční mafie zajistily. Ty sice na veřejnost nikdy neunikly, ale jak z obvinění, tak z jiných dokumentů státních zástupců můžeme o jejich obsahu leccos vyčíst. Například že soudce Veselý se s obviněným advokátem Halou opakovaně stýkal, tykali si a o insolvenci společnosti Via Chem Group spolu několikrát debatovali.

A to není zdaleka všechno. Detektivové už v průběhu vyšetřování nainstalovali soudci Veselému přímo do kanceláře v budově českobudějovického soudu jednu ze „štěnic“. Ten však mohl svá slova před skrytými mikrofony poměrně šikovně korigovat. O odposlechu totiž věděl, a to právě od advokáta Haly. „V květnu loňského roku mě na chodbě soudu kontaktoval Ivo Hala, který mi v mobilním telefonu ukázal ofocené rozhodnutí o povolení odposlechu,“ prohlásil podle deníku Právo soudce Veselý během policejního výslechu.

Fanoušci boxu

Fakt, že by měl soudce Veselý dál řídit jednu z největších a nejostřeji sledovaných insolvencí v Česku, se žalobcům zjevně ani trochu nelíbil. A tak podali námitku jeho možné podjatosti. Jenže přišlo překvapení. Vrchní soud v Praze ji svým rozhodnutím z minulého týdne smetl ze stolu.

„Nadřízený soud dospěl k závěru, že státní zastupitelství vzneslo námitku opožděně,“ shrnuje odůvodnění usnesení tříčlenného senátu v čele se soudcem Michalem Kubínem. Podle něj měli státní zástupci už z podstaty své funkce o svých námitkách vědět mnohem dříve než v březnu letošního roku, kdy námitku podali.

Veselý problematickou insolvenci povede dál, přestože se v minulosti stala dějištěm celé řady bizarních událostí.

Vrchní soud také odmítl vzít v potaz důkazy z odposlechů, v nichž Hala i Veselý figurují a jež žalobci navrhli jako důkazy. Jejich použití by prý bylo možné, jen pokud by byl sám soudce Veselý v trestní kauze obviněn. A to dosud nebyl, a jak se zdá, ani nebude.

„Věc se nachází ve stadiu vyšetřování, a tedy jednotlivé postupy nekomentujeme,“ sdělila LN krátce vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Veselý tak problematickou insolvenci povede dál, přestože se v minulosti stala dějištěm celé řady bizarních událostí. Jako věřitelé společnosti Via Chem Group navštěvují soudní síň thaiboxeři, což dává hned o něco více smyslu při vědomí toho, že Sisák s Halou jsou oddanými fanoušky thajského boxu. Advokátní kancelář HS Legal, v níž oba dva ještě donedávna pracovali, byla například sponzorem boxerského klubu Lanna Gym.

Dodejme, že fanouškem bojových sportů je zřejmě i soudce Veselý. Jak žalobci zmínili v jednom z přípisů soudu, Veselý během policejního výslechu přímo uvedl, že se s Halou potkal při „závodech či utkání v bojových uměních v Českých Budějovicích“.

Ústřední dvojice obviněných

Petr Sisák

Takřka neviditelný podnikatel, jehož jméno se však objevilo téměř v každé větší kauze od začátku 90. let.

Působil v litoměřických fondech, následně se zamotal i do spletitých transakcí kolem vytunelovaných CS Fondů a zmiňován byl i v případu konkurzní mafie soudce Berky.

Jeho jmění údajně sahá do miliard. Podle policie ovládá holding Via Chem Group, jehož nejcennějším majetkem je ústecká chemička Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Trvalé bydliště má na Maltě.

Dle obvinění, které už v lednu uniklo na internet, má být hlavním organizátorem zločinecké skupiny.

Ivo Hala

  • Advokát a insolvenční správce, dle řady zdrojů Sisákova pravá ruka. V jeho blízkosti se poprvé veřejně objevil u transakcí kolem ústecké Setuzy na přelomu poslední dekády, kdy zbytky ústecké chemičky lidé kolem Sisáka prodali švýcarskému koncernu Glencore.
  • Jeho obsazení do pozice insolvenčního správce obvykle znamená, že se média začnou o daný případ zajímat, jako tomu bylo v případě zkrachovalého developera ECM nebo v kauze kolem někdejší vagonky Legios (dnes Heavy Machinery Services).
  • Řídil také miliardový konkurz padlé kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.