Lidovky.cz

Sisákovy dlouhé prsty

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Organizovaná skupina kolem trestně stíhaného podnikatele Petra Sisáka se pohybuje v insolvenci řady dalších firem. Hodnota jejich pohledávek dosahuje desítek miliard korun. Podezření padá nejen na soud v Českých Budějovicích...
  9:40

Byla to organizovaná zločinecká skupina, která působila v insolvencích českých firem, ovlivňovala soudce a připravovala věřitele o peníze. K takovým závěrům dospěli protikorupční detektivové, kteří ve druhém lednovém týdnu zahájili operaci Hangár. Obvinili 14 lidí, včetně podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Haly, kteří měli celou skupinu organizovat.

Nelze předjímat, jak se na celý případ bude dívat soud. Obvinění jsou ale už z jejich výčtu velmi závažná a zasahují do fungování české justice (byť zatím nebyl obviněn žádný soudce). Skutečný rozsah působení celé skupiny přitom může být mnohem větší. LN provedly analýzu všech insolvenčních řízení, v nichž obvinění působí, a došly k varovným číslům.

Ve firmách, jejichž insolvence se členové skupiny účastní nebo účastnili, se točí desítky miliard. Konkrétně jde o 16 společností, které mají pohledávky za neuvěřitelných 37,5 miliardy korun.

Pohledávky za 37,5 miliardy

Čísla nelze brát doslovně, řada firem je totiž propojených, navíc musíme vzít v úvahu i hypotézu, že některé pohledávky mohou být fiktivní. V případu insolvenčních správců Iva Haly a Vladimíry Jechové Vápeníkové jsme navíc do součtu nemohli přidat všechny konkurzy a reorganizace, neboť za poslední roky jich oba dva měli na starosti desítky.

Zarazí, jak daleko do minulosti činnost skupiny sahá. Stejná jména se hojně vyskytují už v insolvenčních řízeních kolem bývalé Setuzy.

Do analýzy tak byly započteny především insolvenční případy, které vykazovaly rysy možné manipulace (například žaloby nebo stížnosti věřitelů) nebo se jich v jakékoliv formě účastnili dva a více členů obviněné skupiny.

Při pohledu na pestrou paletu všech zkrachovalých firem lze dojít hned k několika zajímavým závěrům. Zarazí například, jak daleko do minulosti činnost skupiny sahá. Stejná jména se hojně vyskytují už v insolvenčních řízeních kolem bývalé Setuzy.

Většinu z nich měla na starosti správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, která podle policie (LN měly šanci do obvinění nahlédnout) přijímala od Sisákovy skupiny pokyny, dostávala úplatky a řídila insolvence tak, aby z ní další obvinění profitovali. Samotná Vápeníková ve svém vyjádření pochybení odmítla, stejně jako dříve Sisák s Halou.

Stále stejné soudy

Zajímavé také je, že spojovaní obvinění působili většinou u tří soudů. A to nejen u toho jihočeského. Krajský soud v Českých Budějovicích pochopitelně zůstává ve středu zájmu už proto, že právě tady se odehrávala insolvence společností Via Chem Group a Falkonida. Jejich manipulací detektivové odůvodňují většinu obvinění. Hovoří také o snaze ovlivnit rozhodování soudců Miroslava Veselého a Marie Červinkové.

Mimo to ale nelze přehlédnout několik křiklavých řízení u Městského soudu v Praze. Ivo Hala v hlavním městě řídil konkurz kampeličky Metropolitního spořitelního družstva, ze kterého prodal pohledávky v hodnotě přes deset miliard korun za necelých 15 procent jejich hodnoty. Hojně medializován byl také úpadek obří developerské firmy ECM Real Estates Investments.

Ivo Hala řídil v Praze konkurz kampeličky Metropolitního spořitelního družstva, ze kterého prodal pohledávky v hodnotě přes deset miliard za necelých 15 procent jejich hodnoty.

Za třetí dějiště několika insolvencí platil sever Čech, konkrétně Ústí nad Labem. Tady logicky skončily právě konkurzy spojené se Setuzou. Vzhledem k tomu, že její areál stojí přímo ve městě, na tom není nic moc divného.

Dodejme však, že ústecký krajský soud má už jeden justiční skandál za sebou. Působil zde gang soudce Berky, který na přelomu tisíciletí manipuloval konkurzy. A někteří svědci tehdy vypověděli, že jedním z organizátorů byl údajně i Petr Sisák.

V loňském roce také v Ústí odstartovala insolvence společnosti Střekov Fatty Acids, dceřiné firmy chemičky Spolchemie. I když se v řízení netočí miliardy, kauza má mezinárodní dosah. Mezi věřiteli jsou totiž velcí dodavatelé z Polska. Přihlásily se však i firmy spojené s Petrem Sisákem. A svými hlasy již řízení ovládly.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.