Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sisák rozprodává impérium, věřitelé zpozorněli

  9:40

Část majetku, který patřil Setuze a skupině Via Chem Group, pravděpodobně opět změní dle MF Dnes majitele.

Ústeckou Setuzu získal v minulosti Via Chem Group z rukou uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. foto: ČTKČeská pozice

Klíčový a hodnotný majetek zkrachovalé Setuzy a nepřímo i skupiny Via Chem Group je podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) na prodej. Jde o lisovnu a rafinérie olejů a cenné značky jako Ceresol, Lukana, Vegetol či Mýdlo s jelenem. Osud majetku je důležitý i pro tři pražské městské části 6, 10 a 13, které dohromady vložily přes prostředníka Key Investments stovky milionů korun do dluhopisů Via Chemu. Nyní s napětím čekají na jejich vrácení.

Věřitelé konglomerátu firem kolem bývalé Setuzy mají obavu, že připravovaný rozprodej zničí poslední naděje na uspokojení jejich pohledávek. Výnos z případné transakce by totiž mohl zmizet mimo jejich dosah. Proto dle MfD už dříve na některé transakce podali trestní oznámení a připravují další.

Kmotrovo dědictví

  • Setuzu získal v minulosti Via Chem Group z rukou uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, pobočníka zastřeleného kmotra podsvětí Františka Mrázka. Skupinu tehdy ovládal z největší části právník Petr Sisák a zřejmě je tomu tak dodnes.
  • Via Chem Group začal postupně Setuzu potýkající se s nedostatkem peněz parcelovat a převádět na další firmy, například Oleofin, STZ, STZ Development či Lukanu. První dvě z nich loni zkrachovaly.
  • Ještě předtím z nich však klíčový majetek potřebný k výrobě i cenné značky olejů „odešly“ do firem Lisovna Ústí nad Labem a Lukana Oil. Velká část hotovosti, kterou měla STZ na účtech z prodeje další firmy, pak odplynula formou půjčky na firmu na Maltě, kde má trvalé bydliště Sisák.
  • Jednatelem této maltské firmy byl Sisákův blízký člověk Antonín Franc. Toho v minulých dnech označilo vedení fotbalové Slavie za svého dosud skrytého většinového vlastníka.

Dle informací MfD se nyní jedná o prodeji Lisovny Ústí nad Labem a Lukany Oil. První z nich drží veškeré technologie na lisování oleje. Lukana Oil vlastní rafinérie, stáčírnu olejů a tradiční značky. Vyloučen prý není ani prodej společnosti STZ Development, jíž patří nemovitosti.

„Sledujeme, co se kolem těchto společností děje. Už téměř před měsícem jsme žádali konkurzní správkyni STZ, aby se pokusila tento její původní majetek do společnosti vrátit. Nestalo se ale nic. Na transakce v STZ také připravujeme podání trestního oznámení,“ uvedl Petr Brambora, jednatel společnosti Zemka Praha, která je věřitelem skupiny.

Kam potečou peníze?

Pokud by se prodej Lisovny a Lukany či dalších firem skutečně uskutečnil, není dle deníku jasné, kam by utržené peníze šly a zda by alespoň zlomek z nich dorazil k věřitelům. Přímo Via Chem Group dnes vlastní jen STZ Development, veškerý majetek firmy ale mají proti dluhům v zástavě banky.

Lisovnu vlastní právník Sisáka Ivo Hala. Sídlo firmy je však oficiálně v Sisákově bytě na Starém Městě v Praze. Lukanu Oil vlastnil nejdříve také Hala, a to v době, kdy do ní přišel od STZ klíčový majetek. Nyní je majitel akcií Lukany anonymní.

Majetek mají u těchto firem z velké části zajištěn dvě banky, Raiffeisenbank a J&T Banka. „Nemůžeme se k žádným klientům vyjadřovat,“ řekl mluvčí J&T Banky Petr Málek.

Hodnota firem Lisovna, Lukana a STZ Development by mohla dosáhnout několika stovek milionů korun. Jedním z vážných kupců, kteří si byli továrny v Ústí nad Labem obhlížet, je podle tří zdrojů MfD švýcarský gigant v oboru obchodů s komoditami Glencore International. Mezi zájemci jsou údajně i další velké nadnárodní firmy ADM či Bunge.