Lidovky.cz

Shell odchází z České rafinérské, jeho podíl mají koupit Poláci

  22:50

PKN Orlen, majoritní vlastník Unipetrolu, chce posílit své pozice v českém petrolejářském byznysu.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Polský státní petrolejářský koncern PKN Orlen, který ovládá český Unipetrol, kupuje od společnosti Shell její podíl v České rafinérské. Hodnota transakce se pohybuje kolem jedné miliardy korun. Součástí transakce nemá být prodej čerpacích stanic Shellu. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

Šéf českého zastoupení společnosti Shell Petr Pražský na dotaz ČESKÉ POZICE uvedl: „Součástí obchodní strategie skupiny Shell je plánovaná patnáctiprocentní redukce rafinérských kapacit po celém světě. Proto také probíhá analýza rafinérských aktiv v Evropě, a to včetně našeho minoritního akcionářského podílu v České rafinérské.“

Jeho kolega Petr Šindler obšírněji uvedl:

„Skupina Shell aktivně řídí své portfolio činností a majetku a vyhledává kontinuálně možnosti, jak zvýšit jejich profitabilitu. Příkladem z nedávné doby jsou například prodeje našich rafinérií ve Velké Británii a Německu.
Obchodní strategie divize Shell Downstream se ubírá několika směry včetně snižování investičních výdajů na některých trzích a úpravy strategie ve vybraných oblastech podnikání včetně posunu v našem rafinérském portfoliu směrem k velkým a integrovaným celkům. Součástí strategie je i prodej aktiv, který čítá 15procentní redukci rafinérských kapacit po celém světě společně s 35procentním snížením objemu činností v oblasti retailu. Proto také probíhá analýza našich rafinérských aktiv v Evropě, a to včetně našeho minoritního akcionářského podílu v České rafinérské.
Ve světle této strategie čas od času hovoříme s třetími stranami. Tato jednání jsou samozřejmě důvěrná a nevyhnutelně vyvolávají širší zájem, který ovšem v tuto chvíli nemůžeme komentovat.“

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda uvedl:

„Vzhledem k tomu, že jsme partnery v rámci jedné společnosti, jsme s ostatními akcionáři České rafinérské průběžně v kontaktu. V oblasti operativních i strategických záležitostí diskutujeme různé scénáře týkající se investic. Naší praxí je informovat o realizovaných aktivitách pouze v případě, když je dosaženo shody či rozhodnutí mezi akcionáři. Z tohoto důvodu nebudeme komentovat jakékoli spekulace týkající se společnosti Česká rafinérská.“

Složitá hra o Českou rafinérskou

Shell svůj akciový balík nabízí k prodeji již delší dobu. Naposledy vedla firma jednání s českým státem.V České rafinérské vlastní 51,22 procenta akcií Unipetrol, který je ovládán polskou společností PKN Orlen, zbytek je rozdělen mezi italskou ENI (32,445 procenta) a Shell (16,335 procenta).

Jak jsme uvedli již začátkem dubna, britsko-nizozemská firma Shell svůj akciový balík nabízí k prodeji již delší dobu. Naposledy vedla jednání s českým státem, přesněji s ministerstvem průmyslu a obchodu, na jaře 2013. Akvizice podílu v České rafinérské zapadala do koncepce bývalého ministra Martina Kuby – vytvořit český státní petroholding. Na jaře Kuba ČESKÉ POZICI sdělil: „Nabídku firmy Shell jsme obdrželi a došlo i k jednání. Případná akvizice ze strany státu by měla logiku, ale pouze v případě, pokud zapadne do struktury možného budoucího petroholdingu, jehož koncepci nyní dokončujeme.“ Jenže po pádu vlády Petra Nečase z jednání a případného prodeje podílu sešlo.

Svých 16,335 procenta akcií drží Shell prostřednictvím společnosti Shell Overseas Investments B. V. V petrolejářských kruzích se již delší dobu hovoří o tom, že Shell zvažuje odchod z českého, slovenského, maďarského, ale dokonce i z polského trhu. Jelikož rafinérský byznys v Evropě už několik let prochází recesí, o investici do tohoto oboru není valný zájem.

Ministr Kuba však v letos v dubnu upozornil na to, že se společností Shell jeho resort nejedná na základě exkluzivity. Firma prý svůj podíl nabídla i dalšímu akcionáři České rafinérské, italské společnosti ENI, která na území České republiky provozuje čerpací stanice Agip. Italové jsou však prakticky ve stejné pozici jako Shell, proto není pravděpodobné, že by měli o tento podíl zájem. Navíc zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že ENI by svůj podíl včetně čerpacích stanic Agip ráda prodala maďarskému olejářskému koncernu MOL, který má ambici stát se silným hráčem i v České republice.

Akcionáři České rafinérské však nemohou svoje podíly prodat komukoli. Akcionářská smlouva klade řadu omezujících podmínek, současní majitelé podílů například mají předkupní právo, s prodejem musejí souhlasit všichni akcionáři a kupujícím může být jen subjekt, který sám již disponuje přepravovací kapacitou na pět milionů tun ropy, což žádný český státní podnik nemá. Kdyby podíl Shellu v České rafinérské skutečně kupoval PKN Orlen, otázka předkupního práva ze strany Unipetrolu by byla irelevantní.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.