Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

SFŽP vypsal na poslední chvíli 17 tendrů postaru. Experti je kritizují.

Evropa

  4:58

Státní fond životního prostředí zveřejnil pouhý den před platností novely zákona o veřejných zakázkách soutěže za 60 milionů korun.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa dosud nedostál slibu z loňského dubna, že na post šéfa SFŽP se uskuteční do tří měsíců výběrové řízení. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Státní fond životního prostředí (SFŽP) vypsal na konci března sedmnáct tendrů v hodnotě přibližně 60 milionů korun. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby však tendry nebyly zveřejněny pouhý jeden pracovní den před nabytím účinnosti novely zákona o veřejných zakázkách, která postup státních institucí při vypisování soutěží zpřísňuje.

ČESKÁ POZICE proto požádala o posouzení zakázek odborníky z nevládního sektoru, bývalé vedoucí pracovníky SFŽP i právního experta, který se specializuje na veřejné zakázky. Některé z vypsaných zakázek vzbuzují podle nich podezření, že stát privatizuje své kontrolní povinnosti, poradenské služby nakupuje draze a někdy dokonce zbytečně.

Sporné momenty vyhlášených tendrů jsme chtěli vysvětlit i od šéfky SFŽP Radky Bučilové, jež byla pověřena řízením fondu v prosinci 2010 tehdejším ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. Bučilová skrze mluvčí Lenku Brandtovou vzkázala, že v tendrech nic zvláštního nespatřuje. Všechny prý splňují zákony a předpisy.

Mluvčí SFŽP vysvětlila datum zveřejnění tendrů tím, že končí platnost některých dodavatelských smluv. Proto se prý tendry vypsaly najednou. O které konkrétně šlo?

  1. Připojení lokality Olbrachtova – 1 166 000 Kč
  2. Správa serverů SFŽP – 2 000 000 Kč
  3. Správa datových sítí – 2 000 000 Kč
  4. Zajištění nezávislého odborného posouzení nákladů a úrovně technického řešení projektů pro zdroje pitné vody v hodnocení 34. výzvy Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) – 1 800 000 Kč
  5. Zajištění údržby a následných aktualizací webových prezentací v gesci SFŽP (cena kalkulována dle hodinové sazby)
  6. Detailní analýza ICT – 15 500 000 Kč
  7. Technicko-organizační zajištění seminářů OPŽP – 1 120 000 Kč
  8. Provádění veřejnosprávních kontrol v rámci OPŽP – 10 000 000 Kč
  9. Poskytování cestovních služeb – 1 950 000 Kč
  10. Kontrolní činnosti pro program Zelená úsporám – až 11,5 milionu korun
  11. Analýza sektorových strategií v činnosti SFŽP ve vztahu ke zlepšení institucionální kapacity a efektivnosti výkonnosti veřejné správy – 1 080 000 Kč
  12. Koncepce a strategie SFŽP v péči o životní prostředí k horizontu roku 2020 z hlediska projektového řízení strategických záměrů SFŽP – 1 375 000 Kč
  13. Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP ČR – 1 500 000 Kč
  14. Konference OPŽP – 1 950 00 Kč
  15. Nastavení systému projektového řízení a vypracování jednotné metodiky projektového řízení SFŽP – 1 900 000 Kč
  16. Nastavení systému sledování naplňování strategií v návaznosti na celý systém kontroly SFŽP – 830 000 Kč
  17. Tvorba strategie – programově projektové zpracování variant strategie, v rozsahu komplexní strategie SFŽP – 1 580 000 Kč

Zakázka „Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP ČR“ provokuje už svým názvemBývalí vedoucí zaměstnanci fondu ČESKÉ POZICI pod příslibem anonymity řekli, že soutěž na detailní analýzu ICT (číslo 6) je přibližně pětkrát předražená. „Dřív jsme dělali podobné zakázky za stovky tisíc korun,“ shodly se dva důvěryhodné zdroje. Překvapivé jsou podle nich také vysoké ceny zakázek na nákup analýz a přípravu strategických dokumentů (čísla 4, 11, 12, 13, 16 a 17). „Vezměte si jen název zakázky ,Mezinárodní poznatky a porovnání institucí majících stejné nebo obdobné zaměření jako SFŽP ČR‘. Ta provokuje už názvem. Všechno jsou to věci, které by měli manažeři fondu sami ovládat, a ne si znalosti kupovat,“ dodal zdroj, který si nepřál být jmenován.

Mluvčí SFŽP však tuto kritiku odmítla. „Jedná se o jednorázové činnosti, které je třeba vypracovat s použitím určitých zkušeností, know-how a za použití informací, které nejsou běžné dostupné ani zaměstnancům fondu. Navíc bez ohledu na předchozí důvody jde o časově náročnou činnost, kterou nelze za současné personální kapacity fondu uskutečnit,“ uvedla Brandtová.

Privatizace kontrol?

Zakázky se však nezdály ani protikorupční organizaci Transparency International (TI). „Některé tendry opravdu nepůsobí příliš přesvědčivým dojmem z hlediska jejich účelnosti,“ uvedl pro ČESKOU POZICI právník TI Petr Leyer, který si všiml, že fond koncem března až ztrojnásobil svou „produkci“ při vypisování veřejných zakázek.

Právník Leyer dále kritizoval nákup kontrolních služeb od soukromníků (zakázky 8 a 10) za více než 20 milionů korun. „Fond poptává různé kontrolní činnosti, ale to by opět měli zajišťovat úředníci. Připadá mi nepřijatelné, aby státní orgány nechaly provádět kontrolu nakládání s veřejnými financemi soukromé subjekty. Podle mého názoru se jedná o jednu za základních činností veřejné správy a zde lze ilustrovat jeden z prvků privatizace státu,“ dodal Leyer.

Všechny zakázky se uskutečnily  z hlediska zákonnosti nejtransparent-nějším možným způsobem, tvrdí mluvčí fonduNa možnou privatizaci kontrolních činností upozornil ČESKOU POZICI i právník mezinárodní stavební firmy, která působí v Česku a jež se uchází o veřejné zakázky státních institucí. Rovněž kritizoval některá diskriminační kritéria tendrů (číslo 11, 12, 13, 15, 16 a 17), například míru požadované praxe uchazečů, kteří by měli zakázky provádět. „Je to šité na míru. Projektový manažer s čtyřletou praxí se zaměřením na SFŽP. Kolik takových v Česku existuje?“ položil si řečnickou otázku právník, který nechtěl vzhledem ke svému podnikání zveřejnit jméno.

Případné zpoždění ve vypsání zakázek na veřejnoprávní kontroly by mohlo podle mluvčí Brandtové vést k nedodržení smluvních podmínek, jimiž je Česko vázáno vůči Evropské unii a kupcům emisních povolenek. Ti totiž požadují, aby v Operačním programu Životní prostředí a v programu Zelená úsporám bylo vykonáno určité procento kontrol. Brandtová rovněž zdůraznila, že všechny vypsané zakázky v objemu do dvou milionů korun nebyly zadány mimo režim zákona, jak bylo dle legislativy možné. Všechny se prý z hlediska zákonnosti uskutečnily nejtransparentnějším možným způsobem.

 

Déle než roční provizorium

Ministr Pavel Drobil pověřil Radku Bučilovou vedením fondu po odvolaném šéfovi Liboru Michálkovi. Toho exministr o post připravil poté, co Michálek upozornil na údajné pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži v SFŽP. V důsledky aféry, do níž byl údajně zapleten i exporadce ministra Martin Knetig, později Drobil rezignoval. Nový ministr Tomáš Chalupa loni v dubnu sliboval, že do tří měsíců bude vypsáno na post ředitele SFŽP nové výběrové řízení. Zatím se tak nestalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!