Lidovky.cz

Seznam zmanipulovaných Hyde Parků

  13:50

Matematik Michal Škop: Hackeři stranili vládě, ředitel ČT Dvořák lže, televize nespolupracuje!

Matematik a programátor Michal Škop ze sdružení KohoVolit.eu, který nedávno upozornil na snadnou manipulovatelnost hlasování v televizním pořadu Hyde Park, zveřejnil v úterý seznam dílů, v jejichž průběhu dle něj s největší pravděpodobností někdo manipuloval hlasováním diváků. Ve všech případech šlo o hlasování ve prospěch vládních stran. ČT v pondělí oznámila, že hlasování ruší. Z webu pořadu navíc zmizely grafy s průběhem hlasování.

Postoj České televize zní: „Česká televize se rozhodla dočasně pozastavit hlasování v anketě o výkonu hosta v pořadu Hyde Park na ČT24 a zvýšit monitoring všech ostatních anket používaných na webech a ve vysílání ČT,“ sdělila médiím mluvčí Michaela Fričová. Důvodem jsou některé nestandardní přístupy na webové stránky ČT v poslední době. Na základě systematického monitoringu a analýz webů ČT nelze prý ani vyloučit, že se jedná o organizovanou snahu zmanipulovat některé ankety. Pokud se dosavadní analýzou signalizovaná podezření potvrdí, je ČT připravena podniknout i odpovídající právní kroky. „I z toho důvodu bych celou kauzu dále nechtěla komentovat,“ řekla ČESKÉ POZICI Michaela Fričová.

S tím se Škop ale nemíní spokojit. „Řada hlasování vypadá velmi podezřele. Televize hlasování zrušila. Myslím, že nyní hrozí, že celou věc chtějí zahrát do outu,“ vysvětlil ČESKÉ POZICI důvod, proč se rozhodl v zveřejnit veškerý svůj nasbíraný materiál.

O možnosti, že hlasování v Hyde Parku nemusí být vždy tím, čím by se mohlo zdát, ČESKÁ POZICE podrobně informovala v článku Jak „ošéfovat“ hlasování na webu.

Michal Škop ve své zprávě, kterou rozeslal médiím, rovněž obvinil generálního ředitele České televize Petra Dvořáka ze lhaní. Dvořák totiž na dvacátém zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání údajně prohlásil, že ČT přímo se Škopem celou kauzu řeší. „Není pravda, že ČT se mnou spolupracuje. Nabídku ke spolupráci jsem dal přímo prostřednictvím jejich Facebooku, nepřímo svými blogy a analýzami. Nicméně za měsíc a půl mě nikdo z ČT nekontaktoval. Tato moje nabídka samozřejmě dále trvá, ale ke spolupráci jsou třeba minimálně dva,“ prohlásil Michal Škop.

Televize dle něj od počátku tvrdí, že celou situaci analyzuje. Jenže po měsíci a půl práce veřejnost stále marně čeká na jakékoli výsledky. Tvůrci Hyde Parku navíc nyní prý prohlašují, že případ nebudou vzhledem ke zvažovaným právním krokům dále komentovat. Škop však míní, že kdyby existovala skutečná vůle vše objasnit, Česká televize mohla už dávno zveřejnit data z analytických nástrojů, jako je Google Analytics.  Ty by prý mohly jasně napovědět, kdo je původcem útoků.

Michal Škop stáhl z grafů na webu Hyde Parku počty hlasů pro hosty pořadu a rekonstruoval z nich průběh hlasování. Některé díly považuje za podezřelé. Téměř vždy šlo přitom o přidávání kladných hlasů koaličním politikům, nebo záporných hlasů politikům opozičním. „Seznam nemusí být konečný. Bylo by zapotřebí dalších analýz, a to i za použití dalších dat, která má ČT k dispozici, ale odmítá je zveřejnit,“ komentuje Michal Škop. 

Nejpodezřelejší jsou dle Michala Škopa následující díly:

  • 4. října 2012, Jaromír Drábek, TOP 09 (ovlivnění ve prospěch hosta, vysoký počet hlasujících)
  • 14. dubna 2011, Vít Bárta, VV (ovlivnění ve prospěch hosta, vysoký počet hlasujících)
  • 6. září 2012, Jiří Besser, TOP 09 (ovlivnění ve prospěch hosta, vysoký počet hlasujících)
  • 19. dubna 2012, Vojtěch Filip, KSČM (ovlivnění v neprospěch hosta)
  • 21. května 2012, Jiří Dienstbier, ČSSD (ovlivnění v neprospěch hosta)
  • 20. září 2012, Ivan Bílek, GIBS (ovlivnění ve prospěch hosta)
  • 25. září 2012, Tomáš Ježek (ovlivnění ve prospěch hosta)
  • 15. října 2012, Miroslav Kalousek, TOP 09 (ovlivnění ve prospěch hosta, vysoký počet hlasujících)
  • 30. ledna 2012, Miroslav Kalousek, TOP 09 (ovlivnění ve prospěch hosta)

„Průběh jmenovaných pořadů je jasně divný. Po většinu vysílání se pro politika například hlasuje konstantně a najednou se zájem během dvaceti minut trojnásobně zvedne a pak zájem zase nepochopitelně klesne,“ konstatuje Škop. V případě dílu, jehož hostem byl předseda KSČM Vojtěch Filip, se mu přímo ozval hacker, který měl ovlivňování hlasování na svědomí. Podobně tomu mělo být i u místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera. Zda ovlivňování probíhá na zakázku, si Škop netroufá odhadnout. Míní, že případ může snadno objasnit Česká televize.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.