Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Severomoravský kraj: Získají ČSSD a KSČM ve volbách přes 55 procent?

  16:33

Dle průzkumu agentur SC&C a STEM/MARK by ODS a TOP 09 měly celkem dostat méně hlasů než komunisté. Nepomohl ani klip starosty Čeladné Lukši.

V předvolebním klipu Pavol Lukša (TOP 09), poslanec a dlouholetý starosta „moravského Beverly Hills“, povolává patrony kraje Radegasta a permoníky. Voliče však příliš nezajímají. TOP 09 zřejmě nedůvěřují. foto: © repro předvolební klip Pavola Lukši, www.youtube.comČeská pozice

Předvolební průzkum agentur SC&C a STEM/MARK pro severomoravský speciál Otázek Václava Moravce ukázal v podstatě to, co se čekalo. V Moravskoslezském kraji dominují sociální demokraté s 33 procenty. Následují komunisté s 23,5 procenty. Dohromady tedy obě levicové strany disponují drtivou většinou – víc než 55 procenty hlasů! A vlastně ani příliš nepřekvapuje, že součet ODS (čtrnáct procent) a TOP 09 (čtyři procenta) sahá komunistům zhruba po prsa.

Spíš úsměv pak vyvolává srovnání preferencí TOP 09 s pompézním předvolebním videem. V něm Pavol Lukša (TOP 09), poslanec, dlouholetý starosta a strůjce úspěchu „moravského Beverly Hills“, Čeladné, povolává „v dobách, kdy lidé s obavami čekají každý nový den“, a kdy „už nikdo nevěří, že se objeví někdo, kdo nám pomůže“, na pomoc zbídačenému lidu hrdiny-patrony kraje.

Povstává bůh Radegast i temný rytíř Vítek, ze skály seskakuje sličná Liška Bystrouška. Působivý klip, podkreslený dramatickou hudbou, dokonce vyhání z dolů permoníky a k průvodu hrdinů, kteří „dovedou kraj na správnou cestu“, se přidává i samotný Praděd. „Ti všichni mohou pomoci, ale ani oni nezmůžou nic bez odhodlaného člověka,“ slyší divák, když ke kulatému stolu s hrdiny usedá moravskoslezský politik Lukša s vizáží bosse podsvětí.

„Volba je na vás,“ říká se na konci klipu. Z vysledků předvolebního průzkumu však vyplývá, že občany na Ostravsku krajští hrdinové příliš nezajímají. Anebo TOP 09 nevěří. „Jak příznačné, před volbami nás TOP 09? v klipech krmí imaginárními heroickými bytostmi, zatímco po nich nám v realitě naservíruje takové borce jako Parkanovou, Drábka, Kalouska a rozpadající se stát,“ zní jeden z komentářů na Youtube. „Topce“ sice nelze upřít kreativitu a píli při vymýšlení předvolebních videí (například předloni před parlamentními volbami), ale zdá se, že voliči na Ostravsku jí to tentokrát „nesežerou“.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...