Lidovky.cz

Severočeská ODS se vymanila z područí kmotrů

Zprávy z EU

  21:47

Novopečený šéf regionální ODS Petr Fiala sice nemá nejlepší pověst, přesto jeho volba naznačila podstatnou změnu v ústecké organizaci strany.

ODS na severu Čech má v celorepublikovém měřítku patrně tu nejhorší pověst. Teď to ale vypadá, že se poměry mění. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Zdánlivě banální událost z úterý 26. března – volba Petra Fialy šéfem občanských demokratů v Ústeckém kraji – potvrdila zásadní změnu v severočeské organizaci ODS. Až dosud tuto významnou buňku, která představuje pátý největší region v rámci strany, kontroloval triumvirát Oulický–Novák–Ježek. Tedy miniskupina kontroverzních regionálních bossů ústecké, chomutovské a mostecké ODS.

Znalci poměrů, s nimiž ČESKÁ POZICE hovořila, se shodli, že tentoktát se regionální sněm odehrál „bez dirigentů“. Jeho delegáti zvolili krajské vedení bez instrukcí a s ohledem na úspěch ve volbách, jež ODS příští rok čekají. Nevídaná záležitost.

Šlo to i bez Oulického a spol.

Zprávy o proměně severočeské ODS přicházely postupně.

Loni v září tlačili členové mostecké stranické buňky na odchod vlivného podnikatele Daniela Ježka. Zpravodajské weby letos v březnu obšírně referovaly, jak se bývalý chomutovský senátor Alexandr Novák vyhýbá nástupu do výkonu trestu za úplatkářskou kauzu z roku 1999. Minulý týden pak média informovala o tom, že stranu opustí Patrik Oulický — symbol nechvalně známých politicko-podnikatelských struktur z Ústí. Připomeňme, že dle MF Dnes Oulický, Novák a Ježek vlastní budovu, v níž je v podnájmu dotační úřad problémového Regionálního operačního programu Severozápad.

A letos v únoru se přihodila ještě jedna pozoruhodná věc. Předsedou oblastní organizace ODS v Ústí nad Labem byl zvolen kritik předražených projektů a vysokoškolský pedagog Radim Holeček.

Letos už dohody neplatily a delegáti sněmu volili víceméně dle vlastního uvážení„Léta to tam dirigovali bossové Oulický, Novák a Ježek, kteří si naskládali dopředu většinu. A pak je krásné propojovat politiku s podnikáním. Tím, jak se to dostává do Teplic, se poměry mění,“ uvedl důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE v reakci na zvolení Fialy do funkce předsedy krajské ODS. Nabídl i ukázku toho, jak fungovala vnitrostranická demokracie na severu Čech v minulosti.

Na sněmu, který se konal loni před kongresem ODS, se řešily nominace na členy výkonné rady, nejvyššího celostátního orgánu strany. Již tehdy přišel náznak změn – předem vybrané kandidáty se ani po několika hodinách nedařilo zvolit. Nakonec se však přeci jen chomutovské, ústecké a mostecké ODS podařilo protlačit vlastní koně. Zaběhnutá hlasovací mašinérie však tehdy poprvé zaskřípala.

Letos v březnu už dohody neplatily a delegáti sněmu volili víceméně dle vlastního uvážení. Zafungovala i snaha vybrat kandidáta z oblasti, která měla v loňských krajských a senátních volbách slušné výsledky.

Těsná volba

Samotný průběh úterní volby potvrdil, že výběr nového regionálního předsedy ODS nebyl v rukou zákulisních dirigentů. Původně se počítalo s tím, že se o post krajského lídra utká bývalý primátor Děčína Vladislav Raška s podporou Chomutova a bývalý šéf ústeckého dopravního podniku Tomáš Kraus. Jenže do hry vstoupily Teplice, které vsadily na Fialu, jenž v krajských volbách přeskákal ze čtvrtého místa na kandidátce na druhou příčku hned za Rašku.

Několik dní před úterním sněmem se rozšířila šeptanda, že děčínský exprimátor kandidaturu složí. „Zřejmě si vyhodnotil, že na to nemá, a nechtěl jít do prohrané bitvy,“ vysvětlil Raškův krok pro ČESKOU POZICI delegát, jenž si nepřál být jmenován.

Zápletka s volbou předsedy pokračovala. V prvním kole sice zvítězil — o jediný hlas — Tomáš Kraus, nezískal však potřebnou nadpoloviční většinu. Ukázalo se totiž, že mnoho straníků odevzdalo neplatný hlasovací lístek. Konalo se proto kolo druhé. V něm již Kraus prohrál, jeho soupeř Fiala získal přes 40 ze 78 hlasů.

S ohledem na parlamentní volby

Dle teplického primátora a senátora Jaroslava Kubery byla volba regionálního předsedy ovlivněna snahou vymanit se z negativního mediálního obrazu, který severočeskou ODS dlouhodobě táhne ke dnu. „Pověst ústeckého regionu nás v Teplicích trošku štve. Je pravdivá jen zčásti, z další části jde o virtuální realitu. Celé to však škodí i naší oblasti,“ uvedl pro ČEKOU POZICI Kubera, jenž loni v říjnu v senátních volbách získal 67 procent hlasů.

„Dívali jsme se na to tak, že se mají brát v úvahu volební výsledky. Petr Fiala je měl v krajských volbách z potenciálních kandidátů nejlepší. Příští rok nás čeká ve volbách do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu těžký boj. Prosazovali jsme proto, aby tam nebyl nikdo, kdo může být dehonestován, ať už pravdivě či nepravdivě,“ řekl nám úspěšný senátor.

Fialovy otazníky

Ani podporovatelé Fialy však nevolili předsedu pouze z hlubokého přesvědčení o jeho kvalitách. V rozhovorech s ČESKOU POZICÍ konstatovali, že šlo hlavně o to, prolomit tradiční osu Ústí-Chomutov-Most. Dalším důvodem byla skutečnost, že Fiala za sebou nemá žádný viditelný skandál.

A jak komentují fakt, že Fiala, jenž vykonává mandát opozičního zastupitele v Ústeckém kraji, pobírá více než 150 tisíc korun coby náměstek pro ekonomické a personální řízení v Krajské zdravotní, tedy organizaci, která spadá do kompetence krajských radních? „Pro některé lidi se hodilo snížit potenciál jejich protikandidáta. Zveřejnění platu den před volbou v Česku vždy vyvolá ,správné‘ reakce, zpravidla ty nejnižší,“ obhajoval pro ČESKOU POZICI nového předsedu senátor Kubera. I další členové ústecké ODS potvrdili, že medializaci jeho angažmá v Krajské zdravotní zařídili jeho vnitrostraničtí oponenti.

Některým lidem se hodilo snížit potenciál protikandidáta. Zveřejnění platu den před volbou v Česku vždy vyvolá „správné“ reakce, zpravidla ty nejnižšíJiný názor na věc však zastává opoziční politik Leo Steiner z hnutí Pro kraj, jenž sedí s Fialou ve finančním výboru Ústeckého kraje. „(Fiala) Nemůže plnit roli plnohodnotného opozičního politika. Krajská zdravotní, kde pobírá plat, je stoprocentně vlastněná krajem, jemuž vládne ČSSD a KSČM. A to výrazně omezuje roli představitele opozice,“ domnívá se.

Neméně zajímavé je, že novopečený místopředseda krajské ODS Holeček, kterého zvolili delegáti sněmu do funkce 66 hlasy, se profiluje jako silný zastánce antikomunismu. Jak se sžije Holeček s Fialou, který se údajně k lukrativnímu postu v Krajské zdravotní dostal se souhlasem levice? „Je to plně v kompetenci pana předsedy. Respektuji demokratickou volbu předsedy naší organizace,“ řekl ČESKÉ POZICI Holeček.

Potenciál k větší politické svébytnosti

Dodejme, že jsme na Fialovo jméno narazili i loni. To když jsme se zajímali o rozprodej lukrativních pozemků na okraji Prahy, jež vlastní výzkumný ústav ministerstva životního prostředí. Tehdy Fiala plnil roli prostředníka v jedné „prapodivné“ schůzce s šéfporadcem ministra životního prostředí Jiřím Linkem, na níž byla řeč o prodeji pozemků bez výběrového řízení.

Nejlépe však Fialovo zvolení shrnul prominentní politik ODS, který si nepřál být jmenován: „Je léta aktivní v komunální politice. Se všemi se zná. Jistě byste našli fotografie, jak v minulosti konferuje s kdekým. Není to sice superzázrak, ale v rámci toho, co se nabízelo, to bylo v pořádku. Jestli si netáhne nějaký balvan z historie, o němž však nevím, tak má předpoklady k větší politické svébytnosti.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.