Lidovky.cz

Severní Kypr přivítal „pražského primátora“ Caldra a „radního“ Palounka

Evropa

  22:50

Čeští komunální politici zadělali na mezinárodní skandál: navštívili zemi, kterou svět neuznává. Doprovod jim dělal pražský šíbr Palounek.

Snímek z oficiálních stránek severokyperského vicepremiéra Serdara Denktaşe. Zleva Denktaş, místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos, Ondřej Palounek s manželkou Martou, zády k objektivu starosta Prahy 4 alias „primátor“ Pavel Caldr. foto: Česká pozice

Česko si opět vysloužilo pozornost zahraničních médií. A opět jde o záležitost více než bizarní. Po chilském peru a prezidentské viróze u korunovačních klenotů si tentokrát svůj okamžik slávy vybrali komunální politici z Prahy 4. A společnost jim dělal i muž, kvůli němuž se rušila jedna z největších organizací ODS – Ondřej Palounek.

Starosta Prahy 4 a neúspěšný kandidát hnutí Hlavu vzhůru Pavel Caldr, místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos z ČSSD, člen rady Prahy 4 Martin Píša a Palounek s manželkou Martou, zastupitelkou Prahy 8, navštívili na začátku listopadu Severokyperskou tureckou republiku (SKTR). Tento státní útvar, který byl po invazi tureckého vojska na severní část ostrova v roce 1974 vyhlášen v roce 1983, mezinárodní společenství neuznává, tedy s jedinou výjimkou – Turecka. Kyperští Turci se chtějí s Kyperskou republikou znovu sloučit, ovšem kyperští Řekové tento záměr v referendu odmítli.

Caldr, Palounek a spol. se přesto vydali za jedním z nejvyšších představitelů republiky, vicepremiérem Serdarem Denktaşem, který je zároveň ministrem pro ekonomiku, turistiku, kulturu a sport. Severokyperská strana o návštěvě informovala jako o přijetí „primátora českého hlavního města Prahy“ a jeho radních.

Podle severokyperské strany se měl Caldr dokonce vyjádřit v tom smyslu, že by se Praha mohla stát partnerským městem municipality Esentepe. Pokud by tato informace byla pravdivá, mohl by starosta Prahy 4 způsobit mezinárodní skandál. Řecko a kyperští Řekové odmítají uznat nezávislost SKTR, což mimo jiné komplikuje přijetí Turecka do Evropské unie.

Soukromá návštěva

Kyperští Řekové se už na celou věc dotazovali českého ministerstva zahraničí. To se následně obrátilo na Caldra a poskytlo Kypru uklidňující vysvětlení – návštěva prý měla soukromý charakter a žádné oficiality se na ní neřešily. „Kontaktovali jsme v této souvislosti pana starostu Caldra a od něj jsme se dozvěděli, že jde o soukromou cestu,“ řekl ČESKÉ POZICI David Frous z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí, které verzi kyperských Turků nezjišťovalo, protože tamní režim neuznává.

Nicméně kyperské ministerstvo zahraničí sdělilo ČESKÉ POZICI toto: „Vláda Kyperské republiky nyní návštěvu prošetřuje. Několik rezolucí OSN opakovaně vyzvalo, aby se třetí strany vystříhaly jednání ve prospěch nezákonné entity na severu ostrova, zvané Severokyperská turecká republika. Pakliže se takové jednání prokáže, považovala by ho vláda Kyperské republiky za nepřijatelné.“ Věc by prý případně vzneslo na jednání s českou diplomacií až podle výsledku šetření.

Kvůli vyjasnění situace jsme oslovili i samotného starostu Caldra.

ČESKÁ POZICE: Zaznamenali jsme, že jste navštívil vicepremiéra Severokyperské turecké republiky. A v kyperských médiích se o vás hovoří jako o pražském primátorovi.

CALDR: To mě mrzí, ale to je nějaký jejich problém. Byl jsem tam soukromě, a do toho nikomu nic není, kde si soukromě cestuji.

ČESKÁ POZICE: Do soukromé cesty by nikomu nic nebylo, ale kyperská média to prezentují tak, že jste tam byl na oficiální návštěvě a nabízel partnerství hlavního města Prahy municipalitě Esentepe.

CALDR: Já jsem se tam pohyboval soukromě, městská část Praha 4 žádnou část cesty neplatila, byla to moje soukromá cesta, dovolená.

ČESKÁ POZICE: A proč to severokyperská strana prezentuje jako oficiální návštěvu?

CALDR: Byl jsem tam soukromě. Jestli tam píšou něco jiného, je to jejich problém. Rozhodně nemám monitoring severokyperského tisku, nevím, kdo s čím přichází nebo nepřichází. Možná ho má ministerstvo zahraničí, to se mě na to už ptalo taky, řekl jsem jim, že jsem tam byl čistě soukromě, na což ministerstvo řeklo, že tím to považuje za vyřešené. Když tam píšou primátor a já primátor nejsem, tak je to jejich problém.

ČESKÁ POZICE: Tamní média také píšou primátor „s radními“, což tedy zřejmě mají být pánové Palounek a Bodenlos…

CALDR: Tak mi řekněte, kdy se pan Palounek stal radním?

ČESKÁ POZICE: Právě na to se ptám vás. Nepředstavoval jste se severokyperskému vicepremiérovi coby pražský primátor v doprovodu svých radních?

CALDR: Ne. V žádném případě.

ČESKÁ POZICE: Takže chyba vznikla někde v severokyperských médiích?

CALDR: Jak vám říkám, že nemonitoruji jejich tisk, nepsal jsem tam žádné prohlášení. Já jsem se soukromě pohyboval na tom území, a tím bych řekl, že do toho nikomu nic není, včetně ministerstva, včetně novinářů. Omlouvám se za takovou explicitu, ale kdybych jel na dovolenou do Itálie, tak se mě taky nebude snad nikdo ptát, co jsem dělal v Itálii.

ČESKÁ POZICE: Kdybyste se i tam setkal s vicepremiérem a tamní média o tom informovala jako o oficiální návštěvě, asi bychom se ptali.

CALDR: Dobře, ale otázka je, jestli tam jedete oficiálně, nebo soukromě. Až pojedu do Itálie a potkám se tam soukromě třeba s Berlusconim, taky někdo bude psát, co jsem s ním řešil?

ČESKÁ POZICE: Takže vicepremiér Severokyperské turecké republiky je váš známý?

CALDR: Znovu opakuji: byl jsem tam soukromě a žádné oficiality se tam nevedly.

ČESKÁ POZICE: Jak se znáte s vicepremiérem Severokyperské turecké republiky?

CALDR: Říkám znovu, že je to soukromá záležitost. Já bych nerad, aby se mě někdo ptal, s kým všude po světě se znám. Snad chápete, že to nechám bez odpovědi.

ČESKÁ POZICE: Sám ale musíte vidět, jak to působí bizarně. Pokud severokyperská média píšou, jak jim primátor Prahy pochválil tamní prostředí a nabízel partnerství svého města…

CALDR: Pokud píšou primátor, tak přeci vidíte, že tam je něco špatně. A rozhodně ne na mé straně.

ČESKÁ POZICE: Právě proto se vás ptám, zda jste se tam představoval jako primátor s radními.

CALDR: Ne. Všechno je to soukromá záležitost, a proto to považuji za uzavřené. Myslím, že do toho napříč všemi úřady nikomu nic není.

O soukromém charakteru cesty a o omylu severokyperské strany hovoří i Palounek. Podnikatel přidal i svůj pohled na legitimitu SKTR:

„Každý, kdo má zbytky soudnosti, jistě pochopí, že se to může stát, že mohlo dojít k nějaké chybě v překladu. Manželka je členkou zastupitelstva, mohli to tam poplést i v rámci nepochopení našeho přechylování. Veřejní funkcionáři tam prostě navštívili své protějšky. A proč by je nenavštívili? Serdar Denktaş je nejen vicepremiér, ale také syn prvního severokyperského prezidenta.

Všichni občané Česka snad nejsme povinni sdílet názory EU a Evropské komise na to, který národ je více či méně hodnotný. V roce 2004 došlo k hlasování v referendu – severokyperská strana se vyslovila pro sjednocení, jihokyperská strana ho odmítla – a od té doby je další debata zbytečná. Jestli si někdo myslí, že na severním Kypru žijí lidé, s nimiž se občané EU nemohou stýkat, ať to řekne veřejně. Ale do této chvíle nic takového nepadlo,“ řekl Palounek ČESKÉ POZICI.

Podle Palounka se na návštěvě nedohadoval ani žádný obchod. „Přiznám se, že ani nevím, jakou komoditu by mohli severní Kypřané produkovat, a o kterou bychom mohli mít zájem. Opravdu nešlo o nic obchodního, byla to jen soukromá návštěva.“

Na článku spolupracoval Dan Macek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.