Lidovky.cz

Ševčíkovi mají z defenzivy pomoci administrativní pracovnice

  14:01

Národohospodářskou fakultu si rozvracet nedáme? Sekretariát fakulty kolektivně podpořil děkana Miroslava Ševčíka.

foto: © ČTKČeská pozice

„Akademický senát VŠE odsuzuje chování děkana Ševčíka, které snižuje důstojnost studentů a považuje ho za neslučitelné s funkcí děkana.“

To je opravdu silná věta, ale i takovou si bylo možné přečíst v návrhu senátora Filipa Koreckého před pondělním jednáním Akademického senátu Vysoké školy ekonomické, které se zabývalo třaskavou situací na Národohospodářské fakultě, jejímž děkanem je Miroslav Ševčík.

Koreckého návrh radikálního usnesení sice nakonec přijat nebyl, ale i schválená náhradní, umírněnější verze je k Ševčíkovi kritická. V přijatém usnesení je totiž přes odpor jemu blízkých senátorů jmenovitě zmíněn s tím, že by měl své chování a rétoriku přizpůsobit vysokoškolským zvyklostem a respektovat autoritu senátu. A co je hlavní: ukazuje se, že Ševčíkovy spory s částí pedagogů (dnes už bývalých), s částí studentů (padaly i předžalobní výzvy) a v poslední době i s rektorem Richardem Hindlsem nazrály k tomu, že nejvyšší instance VŠE už považovala za nutné zasáhnout.

V hodině nejtěžší však přispěchala Ševčíkovi překvapivě na pomoc sestava vskutku neobvyklá. Dvanáct administrativních pracovnic Národohospodářské fakulty stojí pevně za ním. A Akademickému senátu VŠE adresovaly prohlášení, v němž mimo jiné praví:

„Jedná se o další bezprecedentní situaci (myšlen již zmíněný návrh usnesení senátora Koreckého – pozn. red.) a opakovaný pokus cíleně rozvracet fakultu, ničit příznivé pracovní a studijní podmínky, které byly děkanem Ševčíkem a vedením NF vytvořeny.“ Prohlášení dvanácti žen končí větou: „Uvítaly bychom proto, abyste zanechali vměšování se do pravomoci Národohospodářské fakulty a poškozování jména děkana Ševčíka, vedení NF VŠE a tím nás všech, včetně studentů.“

Administrativní pracovnice nechtějí, aby se Akademický senát VŠE „vměšoval“ do záležitostí jejich fakulty. Není to ale naopak jeho povinností?Podle signatářek velký senát VŠE „rozvrací fakultu“ tím, že o situaci na ní hodlá veřejně hovořit. Senát by se neměl „vměšovat“ do věcí, které mu nepřísluší. Není však naopak přirozené, že se velký senát jakékoli vysoké školy (jako její nejvyšší instance) zabývá jednou ze svých fakult? Zvlášť když je v problémech?

O přízračné dikci dvanácti administrativních pracovnic s „rozvracením fakulty“ a s narušováním „příznivých pracovních podmínek“ ani nemluvě; chybí už jen „klid na práci“.

Dialog lepší než groteskní jednota

Kolektivní, a až groteskně zvýrazněná podpora děkana Ševčíka – tentokráte formou dopisu administrativních pracovnic – tu však není poprvé. Když před časem část studentů demonstrovala proti tomu, jak děkan vede Národohospodářskou fakultu, Ševčík předstoupil před kameru České televize s kulisou svých podporovatelů za zády, kteří třímali Ševčíkovy fotografie a vytištěné nápisy jako „Děkan Miroslav Ševčík má naši podporu“ a „Podporujeme vedení Národohospodářské fakulty VŠE“. (Viz článek Budoucí kultovní snímek z VŠE: Ševčík a jeho věrní.)

Samozřejmě nelze vyloučit, že administrativní pracovnice prohlášení sepsaly o vlastní vůli. I kdyby tomu tak bylo, vedení Národohospodářské fakulty jim jeho zveřejnění mělo rozmluvit – prohlášení tohoto typu totiž vedení zcela jistě nijak nepomůže. Pomohlo by mu ale něco jiného: o problémech hovořit, obhájit pozici v otevřené diskusi, anebo v ní klidně i svůj postup neobhájit a přijmout argumenty kritiků – od toho veřejné diskuse koneckonců jsou. Současná zákopová válka, během níž obvinění jedné strany střídá obvinění strany druhé, rozhodně nikomu nepomůže, a vůbec nejméně pomůže pověsti Národohospodářské fakulty VŠE.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.